Kategoriler
Teknoloji

1000 TL fiyatlı Astro kontrolcüsü ile tanışın

200 dolar, özellikle Sony'nin sevilen resmi DualShock 4 kontrolcüsünün 40 dolara satın alındığı düşünülürse kulağa oldukça çok gelebilir. Peki PS4 ve PC uyumlu bir gamepad için Astro paranızın karşılığını veriyor mu? Esasında şirket A40 ve A50 mikrofonlu kulaklıkları gibi fiyat – performans anlamında iddialı ürünlere sahip. Bu da söz konusu oyun kolu gerçekten iyi olmalı diye düşündürüyor.

200 Dolar fiyatlı Astro kontrolcüsü PS4 ve PC uyumlu

Astro, daha önce hiç oyun kolu satmadı. Yeni, resmi Sony lisanslı Astro C40 TR gamepad, Microsoft'un Xbox One Elite'inden daha da elit görünüyor. Kendisi 2015'de çıkış yapmıştı ve 150 dolar değeriyle oyun kollarında yeni tavan fiyatı belirlemişti. Esasında kol oldukça başarılı bulundu ve fiyatını hak ettiği anlaşıldı.

İLGİLİ:  Apex Legends Pathfinder rehberi: İpuçları ve yetenekleri

Peki Astro'yu bugün diğer kollardan farklı kılan temel özellikler neler? Analog çubuklar ve D-pad'ler tamamen modüler. Böylece PS4 tarzı simetrik çubuk düzeninden Xbox benzeri bir görünüme geçmek istediğinizde bunların yerlerini değiştirebiliyorsunuz.

Xbox One Elite gibi, aynı zamanda arkada bazı ekstra tuşlara sahip. Bunların biçimleri seçilebiliyor. Uzun tetikleyiciler yerine içbükey ve dışbükey başlıklar veya hassas nişan alma için ekstra uzun çubuklar kullanabiliyorsunuz.

Astro C40 TR

Tıpkı DualShock 4 gibi dokunmatik bir yüzeyi mevcut ve kablolu kulaklıklarınız için 3,5 mm'lik ses girişine sahip. Aynı zamanda kablosuz ses için de destek mevcut. Astro 2.4 GHz hızında çalışan bir USB dongle'la geliyor. Bu yüzden kulaklığınızın bant genişliğini tüketmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Dongle 5 ms gecikmeye sahip.

İLGİLİ:  Google Widevine L3 kırıldı: Netflix şimdi ne yapmalı?

Ayrıca daha uzun oyun seansları için kablolu mod mevcut. Böylece piller boşken oyun oynamaya devam etmek için kolu kabloya bağlayabiliyorsunuz. Bunun için Astro kontrolcüsü ile birlikte verilen microUSB kablosunu kullanmanız yeterli. Astro C40 TR 12 saate kadar pil ömrü sunuyor ve Mart 2019'da gönderimlere başlanacak.

Biz de kolu bir an önce deneyimlemek için sabırsızlanıyoruz. Görünüşe bakılırsa Logitech (geçen temmuz'da Astro'yu satın aldı) gamepad'lerde çitayı hiç olmadığı kadar yükseltmeye hazırlanıyor. Astro C40 TR, Sony üçüncü parti kolları desteklemeye başladığından bu yana gelen en yeni ve iddialı ürün oldu.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.