Kategoriler
Teknoloji

Amerika'nın yeni süper bilgisayarı 2.4 milyon çekirdeğe sahip

Livermore, Kaliforniya'daki beyaz renkli geniş bir odada dünyanın en güçlü ikinci süper bilgisayarı olan Sierra bulunuyor. Sierra bize mütevazi bir sunucu çiftliğini andırıyor. Fakat gerçekte 190.000 işlemci ile çevrili devasa bir bilgisayar. Proje bu yılın başlarında tamamlandı. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndaki araştırmacılar Sierra süper bilgisayarı ile astrofizik, iklim, hassas tıp ve nükleer simülasyonlar gerçekleştiriyorlar.

ABD'nin yeni süper bilgisayarı 190.000 işlemci barındırıyor

Ancak araştırmacılara göre yeni süper bilgisayarın asıl görevi gelecek yıl başlayacak. Sistem önce izinsiz erişimi önlemek için bağlı olduğu tüm harici ağlardan koparılacak. Bu gerçekleştikten sonra inşa edilmesindeki asıl amaç uygulamaya geçirilecek: Nükleer silahların fırlatılması ve nükleer patlama simülasyonları. Şaşırtıcı olmayan biçimde, simülasyonlar gizli bir şekilde hazırlanmış ve kimsenin görmesine izin verilmiyor.

İLGİLİ:  Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı

Laboratuvarı yöneten mühendisler ve fizikçilere göre patlatılan sanal nükleer bombalar Amerikan ulusal güvenliğini korumak için yapılıyor. ABD'nin nükleer patlama simülasyonlarına ihtiyaç duyması akıllara büyük bir nükleer stoğa sahip oldukları düşüncesini getiriyor. Herkesin kafasındaki diğer bir düşünce de elbette neden bunca bilgisayar gücünün kanser simülasyonları çalıştırmaya ve kanseri çözmeye harcanmıyor olması.

İki yılda bir güncellenen sıralamalara göre, dünyanın en hızlı iki süper bilgisayarı şimdi Amerika'ya ait. Bu iki bilgisayar Summit ve Sierra, IBM teknolojisini kullanıyorlar. Summit, haziran ayında matematiksel LINPACK testini saniyede 122.3 petaflops ile gerçekleştirerek dünyanın en hızlı bilgisayarı oldu (her petaflop bir kentilyon matematik işleminden ibarettir). Sistem o zamandan bu yana daha iyi hale getirildi ve şimdi aynı testte saniyede 143.5 petaflops hıza ulaşmayı başarıyor.

İLGİLİ:  Ses radarı gürültülü motosikletlere otomatik ceza kesiyor

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listesinde sıkı bir rekabet var

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listesinde 500 bilgisayar birbiriyle yarışıyor

Dünyada süper bilgisayar rekabeti oldukça yüksek. Zira Summit haricinde listenin geri kalanında 499 farklı süper bilgisayar var. Sierra 1,6 milyon işlemci çekirdeği ile Summit’in 2,4 milyon işlemci çekirdeğinin gerisinde. Bunun dışında, her iki süper bilgisayar da benzer özelliklere sahip: Nvidia Tesla V100 hızlandırıcı yongaları ve IBM Power9 işlemcilerini kullanıyorlar. Yine de, daha az işlemciye sahip olmasına rağmen Sierra, Çinli süper bilgisayar Sunway TaihuLight'ı geçmeyi başarıyor.

Bunu son olarak aldığı yükseltme ile hızını 71.6 petaflops'tan 94.6 petaflops'a çıkarmayı başararak yaptı. ABD hükümeti süper bilgisayar silahlanması yarışına önemli bir yatırım yaptı. Kısa süre önce 2017 yılında IBM, Cray, AMD, Intel ve Nvidia gibi şirketlere finansman sağlayarak bu inanılmaz hesaplama gücünü elde etti. Süper bilgisayarlar iklim değişikliğini tahmin etmek, kanser tedavisini incelemek ve nükleer füzyon araştırması yapmak gibi görevlerde kullanılabiliyorlar.

İLGİLİ:  Duolingo, iPhone uygulamasına kısa öyküler ekledi

Genel olarak en hızlı 10 süper bilgisayarın beşi Amerika, ikisi Çin ve geri kalanları ise İsviçre, Japonya ve Almanya'ya ait. En iyi 500 süper bilgisayarın içerisinde astronomik sayıda çekirdek bulunan çok sayıda farklı çip var. Bunların işlemcileri temel olarak Intel tarafından tedarik ediliyor. Nvidia ise ürettiği GPU'lara benzer şekilde çalışan hızlandırıcı yongalar sağlıyor. En hızlı süper bilgisayar listesini görmek için buraya tıklayın.

Süper bilgisayar yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.