Kategoriler
Teknoloji

Kablosuz kulaklık Bose QuietComfort 35 II incelemesi

Bose QuiteComfort 35 II isminden de anlaşıldığı gibi sessizlik konforunu ön plana çıkaran bir kulaklık. Kablosuz kulaklığın gürültü engelleme özelliği o kadar iyi ki profesyonel işlerde dahi kullanılabilir. Bu Bose QuietComfort 35 II incelemesi cihazın tüm detaylarını ele alıyor.

Bose QuietComfort 35 II incelemesi

Bose 2016 yılında ilk kez QuiteComfort serisine kablosuz bir seçenek ekledi. QuiteComfort 35 bu anlamda hâlâ marketin en iyi gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıkları arasında kabul ediliyor. Ancak yalnızca bir yıl sonra seri QuiteComfort 35 II ile güncellenmiş durumda.

Bose QuietComfort 35 II incelemesi
Bose QuietComfort 35 II

İki kulaklık arasında küçük farklılıklar olduğunu görüyoruz. Bose, Sony WH-1000XM2 ve B&W PX gibi rakiplere ayak uydurmak için bu kez cihaza Google Asistan özelliğini eklemiş. Kullanışlı bir özellik olsa da ürünün ana pazarlama noktası değil. Bose QuiteComfort 35 II'nin en büyük özelliği satın alabileceğiniz en sessiz ve rahat kulaklık olması.

Tasarım

Bose QC35 II orijinali ile hemen hemen aynı görünüyor. Oldukça temel bir tasarıma sahip. Şasenin büyük kısmı siyah veya gümüş renkte sunulan mütevazi bir mat plastikten oluşuyor. Gümüş oldukça iyi görünüyor ancak siyah her ortama uyum sağlıyor. Üst düzey görünen tek kısım kulaklığı örten metal kapaklar olmuş. Buna rağmen kullanılan plastiğin ucuz hissettirdiği söylenemez.

İLGİLİ:  C++'ı tasarlayan Bjarne Stroustrup Bitcoin'in kendi dilinde yazılmasından memnun değil
Bose QuietComfort 35 II incelemesi

Sennheiser Momentum 2.0 Wireless için bu anlamda daha üst sınıf hissettirmeyi başaran bir ürün olduğu söylenebilir. Ancak plastik gövdenin önemli bir avantajı var. B&W PX 335 gramken Bose QC35 II yalnızca 234 gram geliyor. Uzun kullanımlarda bu hissedilir bir fark demek. Tasarım ve malzeme anlamında QC35 II kesinlikle en rahat kablosuz gürültü engelleyici kulaklık.

Özellikler

  • Aktif gürültü engelleme
  • Bluetooth
  • İsteğe bağlı kablolu bağlantı
  • 20 saat batarya ömrü
  • Siyah ve gri renk seçenekleri
  • Uçak adaptörlü dayanıklı taşıma çantası
  • Google asistan

Özellik tarafında değişen çok az şey var. Cihaz Bluetooth 4.1 desteğine sahip ancak aptX gibi yüksek kaliteli kodek desteği yok. B&W PX bu anlamda aptx HD ile daha yüksek ses performansı sunuyor. Diğer taraftan aktif gürültü engelleme (ANC) artık ayarlanabiliyor. Orijinal QC35'de ANC yalnızca kapatılıp açılıyordu. Şimdiyse iOS ve Android uygulaması yardımıyla bunun derecesini belirliyorsunuz.

Bose QuietComfort 35 II incelemesi

Pil ömrü değişmeden kalmış: Hâlâ 20 saate kadar kablosuz oynatma sunuyor. Kabloluda ise bu 40 saate çıkıyor. Google Asistan bir başka yenilik. Google ile Bose arasındaki özel işbirliğinin ilk örneği. Çoğu cihazın aksine asistan sol kulak kabındaki özel tuşla etkinleştiriliyor. Burada asistanın çok daha iyi entegre edildiğini görüyoruz. Bu düğmeye dokunduğunuzda size saat bilgisi veriyor ve herhangi bir bildiriminiz olup olmadığını söylüyor.

İLGİLİ:  Huawei Mate X katlanabilir akıllı telefonun tasarımı yenilendi

Yeni bir mesajınız varsa bir dokunuşla size okuyor. Cevap vermek isterseniz de bu düğmeye basılı tutup konuşmanız yeterli oluyor. Ayrıca Google Asistan'a Spotify hesabınızdan müzik çalmasını veya hava durumunu söylemesini isteyebiliyorsunuz. Kulaklığın uygulamasını kullanarak Google Asistan'ı kapatmak mümkün. İsterseniz bu özel tuşu ANC (gürültü engelleme) seviyesini değiştirmek için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Performans

Aktif gürültü engelleme (ANC) hala sınıfında lider. Kulaklık sizi dünyanın geri kalanından soyutluyor. Tabiri caizse QC35 II gürültülü bir motoru fısıltıya çevirebiliyor. Eğer bir kablosuz kulaklıkta aradığınız özellik buysa okumayı bırakıp QC35 II'yi hemen satın alabilirsiniz. Bilindiği gibi ANC en iyi sabit frekansı olan seslerde işe yarıyor. Yani ambulans sireni gibi sürekli alçalan ve yükselen bir sesi duymaya devam edeceksiniz.

Ayrıca güçlü rüzgar ANC mikrofonunun kafasını karıştırabiliyor. Dolayısıyla rüzgar sesini de duyacaksınız. Ancak bu ANC teknolojisinin kullanıldığı her kulaklıkta geçerli olan bir durum. Önceleri birçok insan QC35'in mikrofon hassasiyetini eleştirmişti. İddialara göre çağrı sırasında arka plan sesi görüşmeyi zorlaştırıyordu. Yeni QC35 II'de ise yanınızda havalandırma çalışıyorken bile karşıdaki sizi berrak bir şekilde duyuyor.

İLGİLİ:  İnternet nasıl okyanustaki kablolardan sağlanıyor?

Müzik performansına gelindiğinde Bose QC35 II oldukça iyi ancak en iyisi değil. Müzik oldukça net ve daha ucuz kablosuz ANC kulaklıklarda görülen cızırdama sorunu bu cihazda bulunmuyor. Kulağa aktarılan ses geniş hissiyatlı ve dinlemesi kolay. Ancak ses genel olarak biraz "kibar". Sony WH-1000XM2 ve Sony MDR-1000X gibi sizi harekete geçiren dinamik bir etkiye sahip değil. B&W PX içinse daha detaylı denebilir.

Bose QuietComfort 35 II incelemesi
Bose QuiteComfort 35 II incelemesi ve sonuç

Neden Bose QuietComfort 35 II Satın Almalıyım?

Piyasadaki en iyi gürültü önleyici kulaklığın sizi dış dünyadan ayırmasını istiyorsanız Bose QuietComfort 35 II aradığınız çözüm olacak. Ayrıca, kablosuz ANC seçenekleri arasında en rahatı. Çok fazla toplu taşıma yolculuğu yapıyor veya özellikle sık sık uzun mesafeli uçuyorsanız en iyi arkadaşınız olacak. Google Asistan harika çalışıyor ancak vazgeçilmez değil ve rakipler hâlâ daha etkileyici akıllı özelliklere sahip.

Sony WH-1000XM2 kullanışlı hareket kontrolleri sunuyor ve ayrıca ortama bağlı olarak ANC seviyesini otomatik olarak ayarlama yeteneğine sahip. B&W PX hareket sensörlerine sahip ve kulağınıza taktığınız anda otomatik olarak açılıyor, bağlanıyor ve müziği oynatıyor. Her iki cihaz daha üstün ses performansı sunuyor.

Sonuç

ArtılarEksiler
Muhteşem gürültü engellemeaptX desteği yok
Çağrılar için kusursuz mikrofonRakipler daha iyi ses sunuyor
Hafif ve rahatSes kapatma tuşu yok
Uzun batarya ömrüOtomatik oynatma yok

Kaynak: https://www.trustedreviews.com/reviews/bose-quietcomfort-35-ii

Fotoğraflar: https://www.techradar.com/reviews/bose-quietcomfort-35-ii

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.