Kategoriler
Teknoloji

Dolby Dimension kablosuz kulaklık incelemesi

Gürültü azaltma, ses kodlama ve sıkıştırma üzerine 50 yıldan fazla deneyimle işinde fazlasıyla uzmanlaşmış bir şirket olan Dolby, bugün ses sistemleri ile bir şekilde haşır neşir olan hemen herkesin duyduğu bir marka. Dolby'yi akıllı telefonlarda, sinemalarda, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer kulaklıklarda görüyoruz. Ancak bu kez karşımızda markanın ilk kulaklığı ve aynı zamanda ilk tüketici ürünü bulunuyor. İşte kablosuz Dolby Dimension kulaklık incelemesi.

Dolby Dimension kulaklık incelemesi

Dolby en iyi bildiği işlerden birini yapıyor ve kendi geliştirdiği ses teknolojilerini kendi markasını taşıyan bir kablosuz kulaklığa aktarıyor. Dolby Dimension kulaklık en iyi müzik dinleme ve film izleme deneyimini sunmak için özel olarak ince ayarlanmış. Ancak kulaklık 600 dolar fiyat etiketine sahip ve bunu hak edip hak etmediği merak konusu.

Dolby Dimension kulaklık incelemesi
Kablosuz Dolby Dimension kulaklık ve şarj ünitesi

Dimension kablosuz kulaklığı tasarlanırken uzun müzik ya da Netflix seansları göz önüne alınarak, kulaklığın kusursuz derecede rahat olması sağlanmış. Eğer her gün en az birkaç saat takabileceğiniz bir kulaklık arıyorsanız Dolby bunu oldukça iyi şekilde başarıyor. Zira ürün en yumuşak kulak yastıklarından biriyle geliyor.

Kulaklığın baş kısmına yerleştirilen yastıklar da yeteri kadar geniş ve bu kısım başa çok az baskı uyguluyor. Ürün 330 gram ile biraz ağır tarafta olsa da, üç saatlik bir kullanımın ardından bile herhangi bir rahatsızlık oluşturmuyor. 600 dolarlık bir cihazdan bekleneceği gibi birçok yerde metal ve deri malzemeler mevcut. Bu da üst sınıf hissini yaşatıyor.

İLGİLİ:  İnternet nasıl okyanustaki kablolardan sağlanıyor?

Özellikler

Gelelim teknoloji tarafına: Dolby başlı başına bir ses teknolojileri şirketi olduğundan Dimension'ı çok sayıda farklı özellikle donatmış. Cinematic Sound bunlardan biri ve Qualcomm'un Snapdragon çipseti ile sağlanıyor. Burada Dolby'nin neden kendi Atmos çipsetini kullanmadığı merak konusu. Yine de Qualcomm'un çözümü makine öğrenme özelliğine sahip.

Dolby Dimension kulaklık incelemesi
Dimension'da 3.5 mm yuvası bulunmuyor

Dimension'ın öne çıktığı bir diğer nokta ses berraklığı. En modern ev sinema sistemlerinin bile kaçırabileceği sesleri Dolby, kulaklığında çok iyi vermeyi başarmış. Normal bir TV şovunda duyamadığınız sesleri Dimension'ı kullanırken daha iyi aldığınızı fark ediyorsunuz. Diğer taraftan bir stadyum maçında atmosferi yine daha iyi hissediyorsunuz.

Televizyonlar bir yana, kulaklık başlı başına müzik dinlemek için de oldukça iyi. Gürültü önleme özelliği sayesinde dış ortam seslerini başarılı şekilde izole ediyor. Ancak hemen belirtelim kulaklık taşınabilirlik anlamında hayal kırıklığı yaşatıyor. Zira kulakçıklar katlanabilir değil. Aynı zamanda 3.5 mm kulaklık girişi yok. Söylerken bile garip geldiği doğru.

Life Mix

Cihazda diğer şirketlerin şeffaflık modu olarak adlandırdığı bir Life Mix özelliği bulunuyor. Spor salonundayken kulaklığı çıkarmadan normal bir şekilde konuşabildiğinizi ya da müzik dinlerken bebeğinizin sesini duyabildiğinizi düşünün. Life Mix aynı zamanda ANC'yi devre dışı bırakıyor. Yerine göre çok kullanışlı olabilecek bir özellik.

Dolby Dimension kulaklık incelemesi
Life Mix uygulamadan kontrol ediliyor

Baş izleme özelliğinden bahsedelim. Dimension, sesin nereden geldiğini size daha iyi aktarmak adına ilginç bir işleve sahip. Eğer başınızı sağa çevirirseniz ve sol kulağınız TV'ye dönük olursa, kulaklık sesin büyük kısmını sol tarafa aktarıyor. Baş izleme ya da "Head tracking" ile çevrenizdeki seslerin nereden geldiğini daha iyi anlıyorsunuz. Elbette, kapatmak mümkün.

İLGİLİ:  Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı: Asus ZenBook S13

Dimension birden fazla cihazla eşleştirildiğinde, yan tarafında yer alan üç farklı tuş sayesinde hangi cihaza geçmek istediğinizi seçebiliyorsunuz. Yani telefonunuzun menülerinde dolaşmakla zaman kaybetmemiş oluyorsunuz. Resmi uygulama ile sekiz farklı cihaza kadar eşleştirme yapabiliyor ve tuşlara hangilerini atayacağınızı seçebiliyorsunuz. Örneğin, TV, tablet ve telefon olarak ayırmak mümkün.

Kontroller

Sağ kulakçığın dış yüzeyine dokunarak müziği başlatıp / durdurabiliyor, sesi değiştirebiliyor, ileri / geri, çağrı kabul etme, Google Asistan / Siri ve Life Mix seviyelerini ayarlayabiliyorsunuz. Bu özellikleri 100 dolarlık kulaklıklarda da görmek mümkün ancak hâlâ kullanışlılar. Dimension yine de mükemmel değil. Filmler ve müziklerde sorun yokken YouTube içeriği bazen gecikmeli oynuyor. Belki de yazılım güncellemesi ile çözülebilir.

600 dolarlık fiyat etiketine rağmen zayıf kaldığı noktalardan biri de batarya ömrü. Life Mix ve gürültü önleme açıkken sadece 10 saat gibi bir dinleme süresi elde ediyorsunuz. Bose ve Sony gibi diğer amiral gemisi rakiplerin sunduğundan 3 kat daha az. Ancak düşük güç modu mevcut ve bununla 15 saate çıkılabiliyor. Ancak ANC ve Life Mix'i kapatmanız gerekiyor ki bu da hayal kırıklığı demek.

İLGİLİ:  Samsung Galaxy Note 10+ ekranıyla yeni rekorlara imza attı

Dimension'ı bu kadar değerli yapan şey ise tipik ANC'li kulaklıklardan daha güçlü, dört çekirdekli bir Snapdragon işlemci ile geliyor olması. İçerisindeki tüm bu ses teknolojileri çipset aracılığı ile gerçeğe dönüştürülüyor. Dolayısıyla beklentinin altındaki pil ömrünün ana sebebi bu. Zira birçok gelişmiş kulaklık bunun için harici bir istasyona ihtiyaç duyuyor.

Neyse ki kulaklık hızlı şarj oluyor ve 15 dakika dolumla iki saat dinleme sunuyor. Tamamen doldurmak içinse yanında gelen dock ünitesinde iki saat kalması gerekiyor. Kulaklığı doğrudan microUSB ile şart etmek mümkün ancak dock işleri biraz daha kolaylaştırmış. Şimdi Dolby'nin yeni kulaklığında ne kadar başarılı olduğuna geçelim.

Sonuç

Dolby Dimension kulaklık fiyatıyla çok şey vaat ediyor. Ancak neredeyse bir kez dinleyen herkesin vazgeçemediği Sony WH-1000XM3 ya da en iyi ANC deneyimi sunan Bose QC35 II gibi başarılı kulaklıklardan çok daha pahalı. Filmler için birçok özellikle dolu olsa da, aynı miktarı Dolby Atmos'lu bir ses barına harcayarak evde daha keyifli bir ortam elde edebilirsiniz. Dolby Dimension şu an için fiyatıyla pek alınmaya değer değil. 300-400 dolar seviyelerine gelirse işte o zaman düşünmeden alınacak bir kulaklık olabilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.