Kategoriler
Teknoloji

Tam elektrikli pick-up Rivian R1T ile tanışın

Amerikalı bir girişimci şirket olan Rivian uzun zamandır üzerinde gizlice çalıştığı tam elektrikli pick-up projesi R1T'yi görücüye çıkardı. Beş kişilik bir araç olan Rivian R1T, Ford Ranger ve Toyota Tacoma gibi araçlara yakın bir performans sunuyor ve bunu geleceğin teknolojisiyle birleştiriyor.

Tam elektrikli pick-up Rivian R1T

Rivian R1T ilk kez tanıtıldığı Los Angeles Otomobil Fuarı'nda büyük bir ilgiyle karşılaştı ve satışları bu haftadan itibaren başlıyor. Araç bataryası tam doluyken 640 kilometreden uzun yol alabiliyor ve sıfırdan 100 kilometre hıza üç saniyede ulaşıyor. Pick-up için esasında bir süper araba ya da süper elektrikli kamyonet denebilir.

İLGİLİ:  Dünyanın en hızlı trenleri ne kadar hızlı?

Rüya kamyonetin fiyatı da "rüya" gibi. R1T'nin başlangıç fiyatı 69,000 dolar. Farklı batarya seçenekleri ile bu tavan fiyat olan 100,000 dolara çıkabiliyor. Şu an için ön siparişler alınıyor ve dileyenlerin 1,000 depozito ücreti ödeme gerekiyor. Araçta dört farklı elektrik motoru mevcut ve her biri bir tekeri kontrol ediyor. Bu sayede araçtan inanılmaz bir güç alınabiliyor.

Rivian R1T'nin batarya seçenekleri üçe ayrılmış. En büyük batarya 180 kWh enerjiye sahip ve aracın 640 kilometreden uzun yol almasını sağlıyor. Kıyaslama yaparsak Tesla'nın en yüksek kapasiteli aracından 80 kWh daha yüksek. Aracın menzili 135 kWh'lik batarya ile 480 kilometreye ve 105 kWh'lik batarya ile 370 kilometreye ulaşılıyor.

İLGİLİ:  Twitch yayıncısı eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle yasaklandı

Kamyonetin tüm motor seçeneklerinde maksimum hız 200 kilometre olarak ayarlanmış. Diğer taraftan maksimum güç en yüksek motorda 700 beygirken, daha ucuz olan kısa mesafeli sürümde bu 400 beygir oluyor. Bu sürümün 0-100 hızlanması ise 3.2 saniye yerine 4.9 saniye. R1T, Ford Ranger veya daha yeni Toyota Tacoma'ya doğrudan rakip ve onlardan daha uzun bir gövde yapısına sahip.

Ford Ranger ve Toyota Tacoma fiyatı ABD'de yaklaşık 25,000 dolardan başlıyor. Ancak şirkete göre R1T, geleneksel pick-up'larda bulabileceğiniz özelliklerden çok daha fazlasını sunuyor. Batarya ve motor gibi birçok parça aracın altında yer aldığından 330 litre bagaj hacmine ulaşılmış. Aynı zamanda "vites tüneli" adında 350 litrelik gizli bir bagaj bölmesi daha mevcut. Araçta GPS gibi günümüz navigasyon teknolojilerinin tümü yer alıyor. Tüm bunlar 12.3 inç ve 15.6 inç iki ekran üzerinde yönetiliyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.