Kategoriler
Bilim & İnsan

Enigma'nın hikayesi ve makinenin çalışma sistemi

Enigma'nın hikayesi ve makinenin çalışma sisteminden bahsedelim. Birinci Dünya Savaşı'nın resmi İngiliz tarihçesi Alman mesajlarının okunduğunu ortaya koyunca Alman ordusu 1923'te daha güvenli bir şifreleme sisteminin gerektiğini kavradı. Almanlar nihayetinde ticari satışa sunulanlardan biraz daha karmaşık bir tasarıma sahip 30.000 kadar Enigma makinesi edindiler.

İkinci Dünya Savaşı boyunca Wehrmacht, Luftwaffe ve Alman Donanması ayrı ayrı günlük kod listeleri geliştirdiler. Enigma makinelerinin mekanik şifreleme sisteminin güzelliği, çok hızlı ve daha da önemlisi insan hatasını devre dışı bırakıyor olmasındaydı. Şifresiz metin makineyle yazılarak şifreli metin oluşturuluyor, oluşan şifreli metin radyo ile aktarılıyor ve alıcı yalnızca kodlu mesajı yazmakla yetiniyordu. Makine deşifre edilmiş metni kendi kendine üretiyordu. Üstelik günlük kod ayarları ele geçirilmedikçe, sistem neredeyse kırılmaz nitelikteydi.

Enigma'nın hikayesi ve makinenin çalışma sistemi

Enigma'nın hikayesi
Enigma makinesinin orijinal görüntüsü.
 • Reflektör

Bu parça dönmüyordu, böylece şifrelenen metnin otomatik olarak karıştırıcı diskler üzerinden geri gönderilmesi garanti ediliyordu. Deşifre metin girilirken aynı anda şifreli metin mekanik olarak üretilmiş oluyordu.

 • Karıştırma diskleri
İLGİLİ:  II. Dünya Savaşı'nın şifreleri ve şifre kırıcıları

Her bir disk, alfabenin 26 harfini içeriyordu ve (günlük koda göre) A'dan Z'ye herhangi bir başlangıç pozisyonuna ayarlanıyordu. 1938'den itibaren  makinelerde beş karıştırma diski yer aldı. Her bir diskin her yüzünde 26 kontak vardı ve bunlar arka yüzdeki 26 farklı kontağa bağlıydı. Her bir numaralı disk farklı şekilde bağlanıyordu.

 • Dağıtım tablosu

İlk başlarda şifresiz metin karıştırıcılara ulaşmadan önce yalnızca altı harf değiştirebiliyordu. Ancak, 1939'da geliştirilen daha geniş dağıtım tablosu bu rakamı 10'a çıkardı.

 • Klavye

Şifresiz metni (ya da alınan şifreli metni) yazmaya yarıyordu.

 • Lamba tablosu

Yazılmış olan her harfin şifrelemesini operatöre gösterir.

Enigma'nın ayarlanma süreci

Enigma'nın karıştırma diskleri (rotor)
Enigma'nın karıştırma diskleri (rotor)

Alman ordusu her ay yeni bir günlük kod listesi kitabı yayımlıyordu. Kitapta operatörlerin her gün, her ordu birimindeki tüm Enigma makinelerinde yapması gereken ayarlar listeleniyordu. Böylece gönderilen ilk mesaj, birimin tüm üyeleri tarafından okunabiliyordu. Günlük kod listesi ayarlarına göre operatörler her sabah karıştırıcı diskleri yeniden düzenliyor; karıştırıcı yönelimini yeniden ayarlıyor ve dağıtım tablosu ayarlarını değiştiriyordu. Bu sistemlerin kombinasyonu sayesinde bir şifrenin çözülmesi için toplam 10 milyar hesap yapılması gerekliydi.

İLGİLİ:  John Dalton | Hayatı, atom modeli, buluşları ve sözleri

İkinci Dünya Savaşı sırasında güvenlik seviyesini yükseltmek için Enigma operatörü, günlük kod ayarlarını kullanarak bir "başlangıç mesajı" gönderiyordu ve bu mesaj, karıştırıcılar için seçilmiş yeni ayar anlamına geliyordu. İstikrarı sağlamak için de araya rastgele harfler karıştırılırdı. Eğer, günlük şifre B-M-Q ise ikinci sinyalin öncesinde, örneğin S-T-P-S-T-P gibi, rastgele seçilen üç harflik bir kombinasyon gelebiliyordu ve alıcının karıştırıcı ayarını buna göre yapması gerekiyordu.

Enigma makinesi nasıl kullanılıyor?

Enigma'nın hikayesi
Kadınlar bu tarz cihazları daha akıcı kullanıyor.

Şifreli metni oluşturmak için, şifresiz metnin makineyle yazılması gerekiyordu. Oluşturulan metin radyo ile aktarılıyordu ve alıcı yalnızca kodlu mesajı yazmakla yetiniyordu. Makine deşifre metnini kendi kendine üretiyordu.

 1. Operatör şifresiz metni yazar. Metin makine üzerinden elektrik akımıyla iletilir.
 2. Dağıtım tablosu üzerinde devreye sokulan harfler önce burada şifrelenir. Kalan harfler doğrudan ilk karıştırıcıya gider.
 3. Dağıtım tablosunun ötesine geçen harf atımları, ilk karıştırıcı diske gider ve diske girerler.
 4. Gelen harf atımı diskten geçerek farklı bir çıkış noktasına, dolayısıyla bir sonraki karıştırıcının üstündeki farklı bir giriş noktasına gider. Buna ek olarak ilk karıştırıcı yazılan her harfle birlikte bir harflik dönüş yapar.
 5. Aynı işlem ikinci karıştırıcıda tekrarlanır ve birinci karıştırıcı 26 harflik döngüsünü tamamladığı an, ikinci karıştırıcı da bir harflik dönüş yapar.
 6. Aynı işlem üçüncü karıştırıcıda tekrarlanır ve ikinci karıştırıcı 26 harflik döngüsünü tamamladığı an, üçüncü karıştırıcı da bir harflik dönüş yapar.
 7. Artık her bir atımlık harf reflektöre ulaşır ve reflektör onu karıştırıcı disklerle, farklı bir yol üzerinden geri gönderir.
 8. Harf atımı, dağıtım tablosu üstünden geriye giderek lamba tablosuna varır. Burada nihai şifreleme operatöre gösterilir.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.