Kategoriler
Teknoloji

Ford sürücüsüz arabaları gerçekte ne kadar başarılı?

Özellikle son yıllarda ismi daha fazla duyulmaya başlanan "sürücüsüz araba" kavramı birçok büyük otomobil üreticisi tarafından benimsenmeye çalışılıyor. Ford bu firmalardan biri ve en köklüsü. Şirket Miami'de bu iş için inşa edilmiş bir "yapay kasaba"ya bile sahip. Kasabanın sokakları Miami havasını yansıtacak şekilde hazırlanmış ve tabelalarda "Park Yoktur: Yalnızca Otonom Araçlar" uyarısı yer alıyor.

Ford sürücüsüz arabaları gerçekten ne kadar başarılı?

Ford son zamanlarda pek parlak günler geçirmiyor. Şirketin kâr marjı düşüşte, kredi puanlamaları sıfıra yakın ve kalite anlamında rakiplerinin gerisinde kabul ediliyor. Bu nedenle tüm zamanların en köklü otomobil firması artık bazı kesin kararlar alma peşinde. Bu anlamda sürücüsüz arabalar şirketin birincil hedefi durumunda.

Ford sürücüsüz arabaları gerçekten ne kadar başarılı?
Ford'un otonom araç şehri

Ancak Ford'un bunu tek başına başaracağını beklemek pek gerçekçi olmayabilir. Zira son haberlere göre firmanın sürücüsüz araçlarda Volkswagen ile işbirliğine gideceği ortaya atılmıştı. Bu henüz açıklanmadı ancak şirket gelecek yılın sonuna kadar yollara 100 otonom araç çıkarmayı planlıyor. Bu araçlarda direksiyon ve pedal gibi geleneksel kontroller yer almıyor.

İLGİLİ:  Çevirmen kulaklık farklı dillerde konuşabilmeyi sağlıyor

Sürücüsüz araç, yapay zeka demek. Ford bu amaçla geçtiğimiz sene Argo AI şirketine 1 milyar dolar değerinde yatırım yaptı. Şirket bunun meyvelerini almaya devam ediyor. Bazı otonom araçlarını bir süre önce yollara indirdi ve testlerini sürdürüyor. Miami bu testler için uygun bir şehir. Zaman zaman meydana gelen toz bulutları otonom araçların becerilerinin gerçek anlamda sınanmasını sağlıyor.

Ford sürücüsüz arabaları gerçekten ne kadar başarılı?

Test edilen araçlar Ford Fusion sedan model arabalar. Bunlar yüksek güçlü sensörler ve kameralar ile donatılmış. Bagajda ise yapay zekadan sorumlu bir ana bilgisayar yer alıyor. Araçlar kendi kendilerine gidebiliyor ve sürücü koltuğunda her şeyi dizüstü bilgisayarından takip eden bir sürücü bulunuyor. Biraz önce de tanımını yaptığımız gibi aslında bu araçlar henüz tam anlamıyla otonom değiller.

İLGİLİ:  Elektrikli araç pilleri artık soğuktan daha az etkilenecek

Ford, daha ziyade bunların dışarıdan otonom görünecek şekilde tasarlıyor. Dolayısıyla şirketin yapması gereken daha çok fazla şeyi var. 2021'de piyasaya sunmayı planladıkları araçların henüz tasarımları dahi bitmiş değil. Ford şu an için bu arabalarda kullanıcı deneyimini araştırmakla meşgul. Test araçlarında bulunan ekrana dokunulduğunda otomobilin çalışmaya başlaması bunun bir örneği.

Ford'un nihai amaçları arasında direksiyonu, pedalı ve göstergesi olmayan 100,000 otonom araç üretmek ve bunlarla ABD'nin birçok şehrindeki insanları ve paketlerini taşımak var. Kullanıcılar telefonlarından tek bir dokunuşla Ford otonom aracını ayaklarına çağırabilecekler. Şu anda geleneksel araçlarla bunun mil başına ücreti 2,50 dolar. Ford bunu 1 dolara düşürebileceğine inanıyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.