Kategoriler
Sanat & Edebiyat

Gençliğin şifreleri; Emo, Goth, Punk, Hip-hop, Hoodie

Gençliğin şifreleri hakkında konuşalım. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, 1940'ların Bobby-soxer'larından, 50'lerin Beat'lerine, 60'ların Hippi'lerine, 70'lerin Punk'larına, yakın zamanlardaysa Grunge'a, Goth'a ve hip-hopçulara dek, çok sayıda gençlik modası doğdu ve çeşitlendi. Gençler kimliklerini oluşturmak ve farklı gruplarla, gençlik hareketleriyle, hatta suç çeteleriyle özdeşleşebilmek için, giyim tarzı, dil ve graffiti gibi kendini sembollerle belli eden şifreler kullanır.

Gençliğin şifreleri

Punk

1970'lerin müzik grubu The Sex Pistols ve Ramones, moda tasarımcısı ve Vivienne Westwood ya da Richard Hell gibi bazı yazarlar, bu etkili karşı-kültür hareketinin tanımlanmasında önemli rol oynadılar. Punk akımı kaos ve anarşiyi; marjinal saç stilleri, modifiye giysiler, dövmeler ve piercing'lerle bir ifade biçimine dönüştürdü. 

Goth

Goth(ic)'in kara giysileri, çizmeleri ve beyaz makyajının ardında, Punk'ın anarşi ve nihilizmine karşı daha karmaşık ve gelişkin bir tepki gizlidir. Müzik, edebiyat ve sinema Goth kültürünü büyük oranda etkiler. Gruplar arasında Romantik ya da Viktoryen tarzda giysiler giyen Aristokratik Goth'lar da vardır. Sibergoth'larsa Manga ve Siberpunk'tan ilham alır, fütüristik giysiler kullanırlar.

İLGİLİ:  Avrupa'da modern tiyatro tarihi: Elizabeth dönemi ve diğerleri

Emo

Bu yeni ve hayli yaygın hareket, Goth kültüründen gelişerek bu kültürün müzik ve edebiyatını benimser; ancak giyim ve davranışlarda toplumsal yabancılaşmaya daha az yer verir.

Hip-hop ve kodları

Hip-hop 1970'lerde ABD'de gelişen ve Jamaika'nın kafiyeli argosu ile çeşitli diğer etkilerin birleşiminden türeyen bir müzik çeşidiydi. Ancak, hip-hop kısa sürede başlıbaşına bir yaşam stilini temsil etmeye başladı. Bu stil (sadece değil ama) büyük oranda sosyal konutlarda ve muhalif Siyah gençlerin oluşturduğu çeteler arasında yaygınlaştı. Bugün hip-hop çeşitli örnekleriyle dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Örneğin, İspanyol hip-hop'u genelde flamenko müziğinden beslenirken, vizyoner Japon hip-hop DJ'i Krush, albümlerine sık sık Japon şarkı ve müziklerini ekler. Graffiti ekipleri ise sanat formlarını; rap müziğini, turtablizm müziğini, breakdance'ı ve başlı başına bir giyim ve konuşma tarzını birleştiren hip-hop hareketinin yalnızca bir cephesidir. Rapçiler tarafından kullanılan argo, tıpkı onlara özgü el işaretleri gibi, genelde bu alt-kültüre yabancı olanların anlamayacağı bir dildir.

Gençliğin şifreleri
70'li yıllarda hip-hop

Hip-hop'un tanımlayıcı yönü rapping; rap yapmaktır. Dolayısıyla hip-hop'un büyük ölçüde müstehcen, cinsel ya da uyuşturucu çağrışımlı zengin bir sokak dili geliştirmiş olması da doğaldır.

 • 187: Cinayet (Kaliforniya ceza kanununa göre)
 • 850: Hapishane (850 Bryant San Francisco ilçe hapishanesinin adresidir)
 • All gravity: Her şey yolunda
 • Base (dip,temel): Zayıf
 • Bing (yığın): Hapishane
 • Biter (ısıran): Başkasının şarkı sözlerini çalan rapçi.
 • Blood (kan): Arkadaş, çete üyesinden biri.
 • Boo: Sevgili
 • Boofer/duck (ördek): Çirkin kadın
 • Cabbage (lahana): Para
 • Faded (yitik): Sarhoş
 • Ghost (takip etmek): Ayrılmak, gitmek
 • Grill (ızgara): Yüz, surat
 • Hood: Mahalle
 • Jawzin' (laklak etmek): Yalan söylemek
 • Out the pockets (Cep dışında): Kontrolden çıkmak
 • Piece, heater, gat (parça, soba, dar kanal): Tabanca
 • Pulling licks: Soygun
 • Snake: Kendini aptal gibi hissetmek
 • Whip (kamçı): Araba
 • Wolfin' (kurtluk etmek): Yalan söylemek
İLGİLİ:  Sonları hayal kırıklığı ile biten en popüler TV dizileri

Hoodie

Giyim stili gençler arasında basit bir moda duygusundan çok daha öte anlamlar taşınabilir. Örneğin; "sokak saygınlığı" açısından, eşofman markası seçimi hayati öneme sahip olabilir. Aynı şey şapkalı eşofman üstleri için de geçerlidir. Bu giysiler bugün (Burberry ekosesiyle birlikte) İngiltere'de adi suçlarla ilişkilendirilir. 

Japonya'daki gençlik tarikatlar

Gençliğin şifreleri
Bosozoku kızları.

Bosozoku

Bosozoku 1980'lerde Japonya'da kent yaşamı üzerinde bir hayli etkili oldu. Bosozoku'lar (bacaklar uzatılarak sürülen) özel küçük motorsikletleri ile ayırt ediliyordu. Bosozoku üyeleri genelde okuldan atılan gençler olsa da, çetelerine "Don Kişot"ya da "Tarantula' gibi egzotik ve tuhaf isimleri veriliyor, svastika gibi sağcı slogan ve sembolleri kullanıyorlardı. Amaçsa politik bağlantı sergilemekten çok, çevreyi şaşırtmaktı. Daha genç bir çete olan yankee'lerin ismiyse ABD'nin Japonya'daki işgal askerlerinden üretildi. Genelde lise öğrencisi veya okuldan atılanların oluşturduğu yankee'ler, aşırı disiplinli topluma isyan ederler. Sarıya boyalı, uzun permalı saçlarıyla tanına grup üyeleri, siyah, beyaz ya da ana renkleri, aloha tişörtlerini, sateni ve ışıltılı kumaşları tercih eder. Erkekler de ince topuklu ayakkabılar giyerler. Tıpkı Bosozoku gibi bu da boş zamanları dolduran bir etkinliktir ve yankee'lerin çoğu 20 yaşına gelmeden topluma karışır. Ancak, bugün de belli sayıda genç Bosozoku'ya ve nihayet yakuza'ya katılmayı sürdürür. 

İLGİLİ:  Soyut sanat akımları: Konstrüktivizm, sürrealizm ve gerçekçilik

Lolitas

Romantik Goth'lardan etkilenen bu akımın üyeleri, Viktoryen çocuk giysilerinden ve rokoko stillerinden ilham alan kıyafetler giyer, marjinal estetikçiliğin karmaşık davranış biçimlerini benimserler. Daha fazla sanat yazısı için https://ungo.com.tr/k/sanat/ adresini kullanabilirsiniz. 70'li yıllardaki gençliğin şifreleri hakkında yazacaklarımız bu kadardı. 

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.