Kategoriler
Sanat & Edebiyat

Gustav Klimt | Avusturyalı sembolist ressamın hayatı ve çalışmaları

Gustav Klimt'in hayatı ve çalışmaları hakkında yazmak istedik. Gustav Klimt (14 Temmuz 1862 – 6 Şubat 1918) Viyana Secession girişiminin kurucusu ve dünya çapında Art Nouveau hareketinin öncüsü olarak bilinir. Çalışmalarının ana konusu kadın bedeni, konusu ise zamanına göre oldukça ilginç erotik çalışmalar olmuştur. Klimt'in çalışmaları, sanat eserleri için açık artırmalarda ödenebilecek en yüksek fiyatları da bizlere göstermiştir. Şimdi hayatına ve çalışmalarına bir göz atalım.

Gustav Klimt'in hayatı ve çalışmaları

İlk yılları

Gustav Klimt'in hayatı ve çalışmaları
Gustav Klimt – 1910

Yedi çocuktan ikincisi olan Gustav Klimt, Viyana yakınlarındaki bir kasaba olan Baumgarten'de doğdu. Annesi Anna Klimt müzikal bir sanatçı olmayı hayal ederken babası Ernst Klimt bir altın oymacısıydı. Klimt ve erkek kardeşleri Ernst ve George, erken yaşlarda sanata yönelik bir ilgi göstermeye başladı. 14 yaşındayken Gustav Klimt, Viyana geleneğinde resim eğitimi aldığı Viyana Kunstgewerbeschule'e (Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi olarak da bilinir) kaydoldu.

Mezun olduktan sonra Gustav Klimt, erkek kardeşi ve arkadaşı Franz Matsch ile Sanatçılar Şirketi'ni kurarak kamu projeleri ve duvar resimleri için komisyon almaya başladı. 1888'de, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Josef, Viyana Burgtheater'daki duvar resimleri üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Gustav Klimt'i Golden Order of Merit ile onurlandırdı.

Dört yıl sonra, 1892'de büyük bir tradeji yaşandı: Klimt'ın babası ve kardeşi Ernst aynı yıl öldüler ve Gustav tüm ailesine bakma sorumluluğunu üstlendi. Bu trajedi Klimt'in çalışmalarını da büyük oranda etkiledi. Kısa süre sonra daha sembolik ve erotik olan yeni bir tarz geliştirdi. Bu da onun sanat tarihinde bir efsane haline gelmesini sağladı.

İLGİLİ:  Chesley Bonestell: Fırçasıyla uzay çağını başlatan ressam

Vienna Secession

Beethoven Frieze
Beethoven Frieze

1897'de Gustav Klimt, akademik geleneğin dışında resim yapmak isteyen, ortak çıkarları olan bir grup sanatçıyı topladı ve Viyana Secession'un kurucu üyesi ve başkanı oldu. Viyana Secession, geleneksel olmayan gelişmekte olan sanatçılara sergi fırsatları sunmayı ve yabancı sanatçıların çalışmalarını Viyana'ya getirmeyi amaçlıyordu. Viyana Secession herhangi bir sanat akımını özellikle temsil etmedi. Aksine sanatsal özgürlüğü felsefi bir düşünce olarak destekledi. Bir sergi salonunun inşası için arazi sağlayarak çabalarını destekledi. 1899'da Gustav Klimt, Nuda Veritas'ı tamamladı. Bu çalışma akademik sanat dünyasını sarstı . Resimdeki çıplak, kırmızı başlı kadının üzerinde, Klimt, Friedrich Schiller'in şu sözlerini içeriyordu: "Eğer yaptıklarınızla ve sanatınızla herkesi memnun edemezseniz, lütfen yalnızca birkaçını edin. Birçoğunu memnun etmek kötüdür."

Klimt, 1900 civarında Viyana Üniversitesi Büyük Salonu için bir dizi üç resim yaptı. Çalışmaya dahil edilen sembolik ve erotik temalar pornografik olduğu için eleştirildi. Klimt'ın kabul ettiği son kamu işi olan resimler, hiçbir zaman tavanda gösterilmiyordu. Nazi askeri kuvvetleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında üç resmin hepsini yok etti. 1901'de Klimt Beethoven Frieze'i yaptı. Resim, 14. Viyana Secession sergisine dahil edildi. Zaten sadece serginin kendisi için tasarlanmıştı. Bu Klimt'in doğrudan serginin duvarlarını boyadığı bir çalışmasıydı. Ancak, resim korunmuş ve 1986'da tekrar halka açılmıştır. Resimde Ludwig van Beethoven'ın yüzü Avusturyalı besteci Gustav Mahler'inkine benziyor.

İLGİLİ:  Bir Zamanlar Hollywood'da filminin konusu / Once Upon a Time in Hollywood

Altın dönemi

Gustav Klimt, Portrait of Adele Bloch-Bauer I
Gustav Klimt, Portrait of Adele Bloch-Bauer I / Tuval üstünde altın ve gümüş kullanımı yapıldı.

Gustav Klimt'ın Altın dönemi, eleştirel ve finansal olarak başarılı oldu. Golden Phase yani Altın Dönem / Altın Aşama ismi birçok tablosunda altın yaprağın kullanımından kaynaklanıyor. Bunlara en iyi örnek 1907'de Adele Bloch-Bauer I ve 1908'de tamamlanan Kiss tabloları idi.

Klimt'in altın yapraklarla çalışması, Bizans sanatından, Venedik ve Ravenna'daki mozaiklerden etkilendiğini açıkça gösteriyor. Zaman içinde sanatçının İtalya'daki gezileri sanatını da büyük oranda etkiledi. 1904'te Gustav Klimt, zengin Belçikalı bir patronun evi olan Palais Stoclet'in dekorasyonunda diğer sanatçılarla işbirliği yaptı. "Fulfillment and Expectation" olarak adlandırılan çalışma en iyi dekoratif işlerinden biri olarak kabul edilir. Buraya tıklayarak görebilirsiniz

The Kiss tablosu Art Nouveau hareketinin belirleyici parçalarından biri olarak kabul edilir. Henüz bitmemişken Avusturya hükümeti tarafından satın alınan The Kiss, Gustav Klimt'in itibarını akademik toplumda geri kazanmasına yardımcı oldu.

Kişisel yaşamı

Gustav Klimt & Emilie Flöge

Gustav Klimt & Emilie Flöge

Gustav Klimt’in hayatı ve çalışmaları, o zamanlar için alışılmamış olarak kabul ediliyor. Evde çalışırken ve rahat olmak istediğinde, iç çamaşırları olmadan sandalet ve uzun bir elbise giyerdi. Nadiren diğer sanatçılarla sosyalleşti ve sanatına, ailesine odaklanmayı tercih etti. Tek başına olmayı severdi.

1890'larda Gustav Klimt, Avusturyalı moda tasarımcısı Emilie Louise Flöge ile ömür boyu bir ilişki kurmaya başladı. Cinsel ilişki içine girdikleri ise belirsiz. Çünkü birçok kadınla ilişkiye girdiği ve hayatında en az 14 çocuğu babası olduğu bilinmektedir. Çapkın birisi olduğundan eminiz. 

İLGİLİ:  İslam ve Asya sanat tarihi

Gustav Klimt sanatıyla ya da ilhamlarıyla ilgili çok az yazılı malzeme bıraktı. Bir günlük tutmadı ve yazılarının çoğu Emilie Floge'a gönderilen kartpostallardan oluşuyordu. Nadir kişisel yorumlarından biri de şu sözleri içeriyordu:

Benimle ilgili özel bir şey yok. Sabahtan geceye gün boyu resim yapan bir ressamım … Kim hakkımda bir şeyler bilmek isterse … dikkatlice resimlere bakmalı.

Gustav Klimt

 Tod und Leben

Gustav Klimt’in hayatı ve çalışmaları hakkında yazarken en ilginç tablosunu es geçmek olmaz. Klimt'in 1911 tarihli resmi Tod und Leben (Ölüm ve Yaşam), Roma Uluslararası Sanat Sergisi'nde birincilik ödülüne layık görüldü. Gustav Klimt'in son ve en önemli önemli parçası denilebilir. 1915'te annesi Anna öldü. Ocak 1918'de Klimt bir felç geçirdi. 6 Şubat 1918'de zatürreye yakalanarak hastaneye kaldırıldı. Öldüğündeyse pek çok bitmemiş tabloyu geride bırakmıştı.

Gustav Klimt, Viyana Secessionunun lideri ve kısa ömürlü Art Nouveau hareketinin en önemli sanatçılarından biriydi. Bununla birlikte, onun tarzı son derece kişisel ve sanatçıya özgü olarak kabul edilir. Avusturyalı sanatçılar Egon Schiele ve Oskar Kokoschka'nın üzerinde önemli bir etkisi oldu. Klimt'ın çalışmaları en yüksek açık arttırma fiyatlarından bazılarını rekor seviyesine getirdi. 2006 yılında Adele Bloch-Bauer, şu ana kadar ödenen en yüksek fiyat olan 135 milyon dolara satılmıştı. Adele Bloch-Bauer II ise 2016'da 150 milyon dolarlık satış tutarını aşmıştı. Gustav Klimt’in hayatı ve çalışmaları kesinlikle benzersiz. Hem yaşam tarzı hem de eserlerinin dünyada bir benzerinin olma ihtimali çok düşük.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.