Kategoriler
Teknoloji

Kullanıcısını izleyen teknoloji ürünleri açıklandı

Yılbaşı alışveriş sezonu yaklaşırken Mozilla tam zamanında yeni bir gizlilik raporu yayımladı. Şirket bu anlamda bazı popüler teknoloji ürünlerini kapsayan hediye seçenekleriyle ilgili kullanıcılara önemli uyarılarda bulundu.

Kullanıcıları gözetleyen teknoloji ürünleri hangileri?

Mozilla raporunda incelemeye aldığı birçok ürünle ilgili olarak şifreleme ve açık gizlilik politikası sunma gibi temel güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığına dair bilgiler verdi. Liste çok kapsamlı olmasa da 70 popüler ürünü ele alıyor ve bunların yalnızca 25 kadarının Mozilla'nın minimum güvenlik standartlarına uygun olduğu görülüyor.

Mozilla kullanıcıları gözetleyen teknoloji ürünlerini açıkladı
Mozilla bu ürünlere karşı uyardı

En güvenli hediyelik ürünler şöyle: Nintendo Switch, çocuklara kod yazmayı öğreten Harry Potter Kano Kodlama Kiti ve Mycroft Mark 1 adlı açık kaynaklı bir akıllı hoparlör. PlayStation 4 ve AirPod'lar oldukça iyi ancak verileri beklenmedik şekilde üçüncü tarafla paylaştıkları ve anlaşılması güç gizlilik politikaları sundukları için kıyaslamada kaybediyorlar.

İLGİLİ:  Apple Arcade ve Google Stadia farkı nedir?

Xbox One da aynı şekilde kullanıcı verilerini üçüncü tarafla paylaştığı için eksi puan alıyor. Mozilla güvenlikten sorumlu Başkan Yardımcısı Ashley Boyd bu durumu şöyle açıklıyor: “Bazen tüketiciler aldıkları hediyelerin internete bağlı olduğunu fark etmiyor. Satın alma kararlarını yaparken artık gizliliği göz önünde bulundurabilirler. Çevrimiçi mahremiyet ile ilgili bilinci artırmak bizim çalışmamızın bir parçası."

Mozilla kullanıcıları gözetleyen teknoloji ürünlerini açıkladı
Mozilla kullanıcıları gözetleyen teknoloji ürünlerini açıkladı

Amazon ve Google gibi şirketler konu gizlilik olduğunda pek başarılı değiller. Raporda Google Home akıllı hoparlörünün uygulama aracılığıyla sizi izleyebildiği ve bu verileri beklenmedik şekilde üçüncü taraflarla paylaştığı belirtilmiş. Mozilla ayrıca Google Home'un konuşmalarınızı siz farkında değilken dinlediğini söylemiş. Amazon Echo bir başka akıllı hoparlör ve o da benzer durumda. Sizinle ilgili kaydettiği verileri silmiyor ve bunları üçüncü tarafla paylaşıyor.

İLGİLİ:  Telefonlar düşündüğümüzden fazla radyasyon yayıyor olabilir

Amazon Echo aynı zamanda fazla net olmayan bir gizlilik politikasına sahip. Resmi uygulaması telefonunuzun kamera mikrofonuna erişebiliyor ve aynı zamanda arka planda konumunuzu izleyebiliyor. Mozilla incelediği hediyelik ürünleri "çok ürpertici" ve "ürpertici değil" olarak sıralamış. Bu rapora göre en ürpertici ürün FREDI Bebek Monitörü olmuş. Ürün kolayca hacklenebiliyor zira kullanıcısına varsayılan şifre olan "123"ü değiştirmesi gerektiğini asla hatırlatmıyor.

FREDI Bebek Monitörü aynı zamanda bir gizlilik politikasına sahip değil ve şirket cihaz için güvenlik güncelleştirmeleri yayımlamıyor. Geçen senenin raporunda Mozilla birçok şirketle görüştüklerini ve güvenlik politikalarını ve önlemlerini bu yönde iyileştirmeleri için fikir verdiklerini söylemişti. Mozilla Dot çocuk uygulaması için Amazon'a ulaşmış ve verileri nasıl paylaştıkları konusuna açıklık getirmelerini sağlamıştı. Bu senede benzer bir hamle yapabilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.