Kategoriler
Teknoloji

Netflix mobil abonelik ücretinde değişikliğe gidiyor

Mobil cihazlarını Netflix izlemek için birincil seçenek olarak kullanan kişilerin sayısı dünya genelinde artıyor. Bu anlamda şirket özellikle mobil kullanıcıları hedefleyen yeni bir ödeme planını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Netflix'in yeni mobil abonelik ücreti değişikliği

Malezya gazetesi The Star'ın haberine göre Netflix, üyelik maliyetini yaklaşık yüzde 50 azaltacak bir mobil abonelik planı üzerinde çalışıyor. Bu yılın başlarında Recode'tan alınan bir rapora göre, telefonlar ve tabletler küresel Netflix izlenmelerinin yüzde 35'ini oluşturuyor. Mobil Netflix kullanıcılarının büyüme oranı özellikle mobil kullanımın TV veya bilgisayar izlenme sürelerini geçtiği ülkelerde artmaya devam ediyor.

Netflix mobil abonelik ücretinde değişikliğe gidiyor
Netflix mobil abonelik ücretinde değişikliğe gidiyor

Netflix'in ürün inovasyon müdürü Cameron Johnson Temmuz ayında dünyanın dört bir yanındaki üyelerin yüzde 60'ının bir TV dizisini veya filmini izlemek için ayda en az bir kez Netflix'in mobil uygulamasını açtığını söyledi. Netflix’in yeni ürün planında çevrimdışı görüntüleme için dizileri indiren mobil kullanıcılara daha iyi araçlar sunmak var. Şirket telefonlarında ve tabletlerinde daha fazla zaman harcayan müşterilere özel mobil abonelik planı sunmayı hedefliyor.

İLGİLİ:  HDR nedir ve hakkında bilinmesi gerekenler

Rapora göre sadece mobil abonelik planı üyelik maliyetini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltabilir. Şu anda Netflix bu yeni planı uluslararası pazarlarda test ediyor gibi. Mobil cihazların bazı bölgelerde eğlence ve web gezintisi için temel bir seçenek haline geldiği düşünüldüğünde böyle bir plan oldukça mantıklı olabilir. Özellikle Asya ve Doğu Asya bu anlamda başı çeken bölgeler arasında.

Hızlı mobil kullanıcı artışında Afrika son zamanların en dikkat çeken isimlerinden biri. Kullanıcılar burada mobil cihazlarını diğer tüm aygıtlardan daha fazla kullanıyor. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri'nde toplumun yüzde 77'si akıllı telefon sahibi. Ancak hâlâ yeterince büyük bir pazar değil. Zira Netflix'in açıkladığı rapora göre 137 milyon abonenin 79 milyonu şu anda uluslararası müşterilerden oluşuyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.