Kategoriler
Ekonomi

Amerikan eyaleti vergileri Bitcoin ile alacak

Bu haftadan başlayarak Ohio eyaleti, işletmelere vergilerini ödemesi için yeni bir yol sunacak. Wall Street Journal raporuna göre şirketler eyalete Bitcoin ile ödeme yapabilecek. Ohio, dijital para işlemleri için ohiocrypto.com adında bir web site bile açmış.

Amerikan eyaleti Bitcoin ile vergi alacak

Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzey doğu bölgesinde yer alan Ohio, geçmişte ülkenin trafik ışığı ve polis arabası uygulamalarının yapıldığı ilk eyalet olarak biliniyor. Bölgenin bu ileri görüşlü yapısı şimdi bir ilke daha sahne olmak üzere. Fikrin arkasındaki isim ise Eyalet Haznedarı Josh Mandel olmuş.

İLGİLİ:  Brave tarayıcısında gördüğünüz reklamlar için ödeme alın
Amerikan Ayaleti Vergileri Bitcoin ile Alacak
Ohio, Bitcoin'e merhaba diyor

Açılan ohiocrypto.com sitesinin sıkça sorulan sorular bölümünde Ohio'nun yenilikleri benimseme geçmişine kısa bir atıfta bulunulmuş. Belirtilenlere göre Bitcoin üzerinden ödeme yapmanın artık hızlı, güvenli ve şeffaf hâle geldiği belirtilmiş. Bitcoin ile alınan vergi ödemelerinin arasında tütün, sigara, yakıt ve satış olmak üzere toplam 23 farklı seçenek yer alıyor. İnternet sitesinde işletmelerin devlet kayıt numaralarını girebileceği bir alan bulunuyor.

Numaranın girilmesinin ardından işletmenin, ödemesi gereken vergi tutarını ve vergi dönemini girmesi gerekiyor. Bunun ardından tanımladıkları kriptopara cüzdanlarını kullanarak ödemeyi Bitcoin ile gerçekleştiriyorlar. Eyaletin Hazine ofisi gönderimi BitPay üzerinden işleme geçiriyor. Ohio'da çalışan ve vergilerini ödeyen her şirketin Bitcoin ile vergi verebileceği belirtilmiş. Ayrıca bu şirketlerin merkezlerinin Ohio'da bulunmasının zorunlu olmadığı söylenmiş.

İLGİLİ:  Bitcoin neden bu kadar değerli?

Site, Bitcoin'in şu anda kabul edilen tek dijital para olduğunu açıklıyor fakat ileride daha fazla seçeneği eklemek istediğininin altını çiziyor. Bitcoin'e henüz ülke genelinde yeşil ışık yakılmış değil ancak geçmişte Arizona, Georgia ve Illinois gibi diğer eyaletlerin benzer bir programı düşündüğü gündeme gelmişti. Bu düşüncenin hayata geçmesi için önce her eyaletin söz konusu planı yasama meclisinden geçirmesi gerekiyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.