Kategoriler
Politika

Sahte arama yapanlara ABD'de devasa ceza

Yıllardır devam eden ve gittikçe kötüleşen, önceden kaydedilmiş bir mesajı telesekreter sesiyle aranan kişiye dinletmeye yarayan "robocall" yani sahte arama için verilen cezalar artık hiç olmadığı kadar yükseliyor.

Sahte arama yapanları caydırıcı kanunlar hazırlanıyor

Yüzlerce veya binlerce telefon numarasına gönderilen önceden kaydedilmiş çağrı anlamına gelen "Robocall" otomatik aramalar yapan bir bilgisayar programı aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Benzer sahtecilik vakaları ülkemizde de mevcut.

Sahte arama yapanlara ABD'de devasa ceza geliyor

ABD'de iki partili bir senatör grubu bugün yasa dışı ve kimi zaman kötü niyetli çağrılara yer veren bu insanlara ve gruplara daha fazla ceza uygulanmasını sağlayacak bir yasa tasarısını ele aldı.

İLGİLİ:  Rusya interneti neden kapatıyor? Hareketin amaçları

Sens John Thune, Ed Markey ve Roger Wicker isimli ABD'li partililer tarafından sunulan "TRACED" isimli yasa, robocall cezasını 10,000 dolara kadar önemli ölçüde artırıyor. Daha önce yasayı ihlal edenlere her çağrı için 1500 dolara kadar ceza veriliyordu. Bu nedenle Federal İletişim Komisyonu sadece son bir yıl içerisinde özgün olmayan çağrılar gerçekleştiren ihlalcileri yargılıyordu. Bu tasarı zaman çerçevesini üç yıla çıkartıyor.

Bu yılın başlarında, FCC bir robocall kralına 120 milyon dolar para cezası kesti. Robocall ihlalleri için şimdiye kadar uygulanan en büyük cezalardan biriydi ve federal hükümet bu çağrıların tüketiciler üzerindeki etkisini azaltmaya öncelik vereceğini belirtti. Bu tasarı, genel olarak FCC'ye bu çağrılara yönelik hareket etme konusunda daha fazla güç veriyor.

Tasarı aynı zamanda servis sağlayıcıların çağrı doğrulama hizmetlerini uygulamaya koymasını gerektiriyor. Operatörler çağrıları tüketicilere yönlendirmeden önce gerçek bir kimliğe sahip olup olmadığını tespit edecek. AT&T ve Verizon gibi bazı operatörlerin müşterilere, gelen çağrının spam olup olmadığını gösteren uygulamaları mevcut. Ancak bunlar yalnızca uygulama mağazalarına sahip cihazlarda kullanılabiliyor. Eğer yürürlüğe girerse operatörler internet protokol ağlarında yeni bir güvenlik katmanı oluşturmak için 18 aya sahip olacak.

İLGİLİ:  İnsan kompostlama Washington'da yasal hale gelebilir

TRACED Yasası ayrıca, Adalet Bakanlığı, FCC, Federal Ticaret Komisyonu ve İç Güvenlik Bakanlığı gibi kurumları, bu suçları caydırma yöntemlerini belirlemek, tespit etmek ve yargılamak için daha iyi yollar bulmak amacıyla genel olarak devlet vekilleriyle birlikte çalışmaya yönlendiriyor. Kurumlar daha sonra bulguları Kongre'ye rapor edecek.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.