Kategoriler
Sanat & Edebiyat

Sovyet propagandasında sanat ve muhteşem afişler

Sovyet propagandasında sanat kesinlikle üstünde durulması gereken bir konu. Rusya'da Kasım 1917'de iktidarı ele geçiren komünistler için sanat sosyalist devrime hizmet etmek ve ideolojisini yaymak zorundaydı. Propaganda, halkı rejimi desteklemek için harekete geçirdi ve düşmanlarını ifşa etti. Komünist yönetimin ilk aşamasında birçok avant-garde sanatçı, devrimci sanat yapma tarzlarının siyasi devrimle uyuşacağına inandı. Ancak Josef Stalin'in diktatörlüğü altında 1920'lerin sonundan itibaren Sovyet sanatçılarından işçileri ve köylüleri, beklenen mutluluğu ve komünist hayatın gelişmesini yansıtacak şekilde, kahramanca-gerçekçi bir tarzda tasvir etmeleri istendi. 

İLGİLİ:  Wolfgang Mozart kimdir?

Sovyet propagandasında sanat

Devrim kahramanı – Tarih belirsiz

Sovyet propagandasında sanat

Bir poster için yapılan bu 1917 Devrim dönemi resminde Lenin Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesinde kullanılan savaş gemisi Aurora'nın önünde görülüyor.

Modernist poster – 1919

Bu İç Savaş posterini avangard sanatçı El Lissitzky üretmiştir. Kırmızı kama, komünist Kızıl Ordunun, anti-komünist Beyaz Orduları yenmesini temsil eder.

Kızıl atlılar- 1920

1917 devriminin ardından Bolşeviklilerle çarlık subaylarının yönettiği "Beyaz" ordular arasında Rusya İç Savaşı yaşandı. Bu poster "Kafkas Kızıl Ordu halklarına" ithaf edilmiştir.

Devrimin sana ihtiyacı var – 1928

İşgücü, komünist yönetim altında radikal bir şekilde yeniden örgütlendi. Bu poster Sovyet vatandaşlarını işçi kooperatiflerinin üyesi olmaya teşvik ediyor.

İLGİLİ:  Batık Rus denizaltısı 100 kat radyasyon sızdırıyor

Hızlı sanayileşme – 1928

Komünist önderliği 1920 sonlarında bir sanayileşme hareketi başlattı. İşçiler bu posterlerle üretimi artırmaya çağrılıyor.

Kolektivizm – 1930 

Stalin'in özel çiftlikleri ortadan kaldırmak için acımazsızca harekete geçtiği sırada bir traktör sürücüsü ve köylü kadın, yoldaşlarını kolektif çiftliğe katılmaya çağırıyor.

Stalin döneminde hayat – 1930'lar


Sovyet halklarının Stalin bayrağı altında birliğini ve bütünlüğünü kutlayan bu posterde Stalin'e gösterilen halk sevgisine işaret ediliyor.

Askeri kuvvet – 1940'lar

Sovyet propagandasında sanat

II. Dünya Savaşı döneminin bu posteri bir bombardıman uçağını gösteriyor ve bir Sovyet havacısı, Stalinist tarzda her komünist vatandaşın mecburi iyimserliğini sergiliyor.

İLGİLİ:  Amerika siyahlara kölelik için tazminat ödeyecek mi?

Zaferi anma – 1940'lar

II. Dünya Savaşındaki Sovyet zaferini anan bu posterin üzerindeki slogan şunu söylüyor: "Zafen kazanan asker baharı getirdi."

Barış ve ilerleme – 1970'ler

Kapitalist dünyayla "barış içinde birlikte varolma" döneminden kalan bu posterde Salyut uzay istasyonu bir barış güvercininin üstüne yerleştirilmiştir.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.