Kategoriler
Tarih & Kültür

Tekerleğin icadı ve gelişimi

Tekerleğin icadı ve gelişimi ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Bunun insanlık tarihindeki basit fakat en önemli icat olduğundan hepimiz eminiz. İlk savaşları kökten değiştiren tekerleğin icadı yüklerin uzun mesafelere taşınmasına izin verdi ve ilk otomatikleşen süreçlerin gelişimini sağladı. Böylece tüm yeryüzü insanın keşfine açılmış oldu.

Tekerleğin icadı ve gelişimi

En eski tekerlekli kütük taşıyıcılar, Neolitik insanın megalitlerin yapımında kullanılan büyük taşlar gibi ağır yüklerin taşınması için kullanılıyordu. MÖ 3500 yıllarında, kütük taşıyıcılar ilk gerçek tekerleği yapmak için adapte edildi: Bir dingille birbirine bağlanmış tahta diskler yapıldı. Bununla birlikte bu tekerlekler çok ağırdı. Daha hafif, frenli tekerlekler ancak MÖ 1600 yılları civarında geliştirilebildi.

kütük taşıyıcılar
Kütük taşıyıcılar

Savaşlar ve uzun mesafeli taşımacılık için çok daha dayanıklı çok daha hızlı taşıtların yapımını sağlayan demir çerçeveli tekerlekler 800 yıl sonra icat edilecekti. Demir ve çelik gibi maddelerin tekerlerin yapımında kullanılmasıyla, tekerleklerin evrimi hiç durmadan devam etti. Titanyum ya da alüminyum gibi ileri teknoloji alaşımların modern tekerleklerde kullanılmasıyla, çok daha hızlı, hafif ve daha az güç harcayan araçlar geliştirildi.

İLGİLİ:  Batık Mısır antik şehrinde hazineler ortaya çıkarıldı

MÖ yaklaşık 4500 yıllarında çömlekçi tekerleğinin icat edilmesiyle birlikte tekerlekler endüstriyel süreçlerde kullanılmaya başlandı. Yunanistan'da MÖ 300 yılları civarında su değirmenleri ile akan suyun gücü öğütme işleminde kullanıldı. Endüstri devrimi sırasında tekerlekler bambaşka formlarda ortaya çıktı. MÖ 100 yılı civarında Yunanistan'da yapılan bir astronomik hesap makinesi olan Antikitera'nın dişli ve çark mekanizmasında kullanıldı. Ancak Çin'de büyük olasılıkla çok daha önce kullanıldığına inanılıyor. Dişliler ve çarklar otomobillerden saatlere kadar yaygın pek çok farklı makinenin bileşeni oldular. Tabii tekerleğin belirgin bir işlevi olmadığı kültürler de mevcuttu. Bazı Antik Orta Amerika uygarlıkları tekerleği asla icat edemedi. Peru buna dahil dahildi. Meksika'nın Aztek Uygarlığı ise tekerlekleri oyuncak olarak kullandı.

Tekerleğin modernleşme aşaması

Kütük taşıyıcılar

Neolitik dönem insanları kütüklerden yapılan silindirlerin üzerine yüklerini yerleştiriyordu. Bununla birlikte bu kütükler, her zaman düzgün değildi ve aynı hizada tutulmasında sorunlar yarattığı için verimsiz bir yöntem olduğunu göstermişti.

Tekerleğin icadı ve gelişimi
Antik Mısır'da çömlekçilik önemli bir meslekti.

MÖ 3500 – Çömlekçi tekerleği

Güney Mezopotamya'da çömlekçiler, tekerleğin ilk kez endüstriyel işlerin makineleştirilmesi için kullanılmasına neden oldu. Ağır, hızlıca dönebilen taş tekerlekler kilin şekillendirilmesi için kullanılıyordu.

İLGİLİ:  Antik Mısır'da mumyalama: Neden ve nasıl yapıldı?

MÖ 2500 – Tekerlek diski

Taşımacılık için kullanılan ilk tekerlekler olan dingille bağlı tahta diskler Balkanlarda ve Mezopotamya'da bulundu. Sümerliler bu tekerlekleri savaş arabalarında kullanıyordu.

MÖ 1323 – Frenli diskler

Frenli tekerlekler daha hafiftir ve daha hafif bir hayvanın örneğin bir atın, çekebileceği bir at arabası ya da savaş arabası olarak kullanılmasına olanak vermiştir. İlk kez Orta Asya'nın bozkırlarında MÖ 2000 yılından kısa bir süre sonra bulundu ve MÖ 1600 yıllarında Mısır'a kadar gelişti.

Tekerleğin icadı ve gelişimi
Tipik bir Kelt savaş arabası.

MÖ 750 – Demir çerçeveli tekerlekler

Keltler, savaş arabalarının pürüzlü yüzeylerde dayanıklılıklarını artırmak için tahta tekerleklerine demir çerçeveler eklediler. Bunu, soğudukça yerine oturan sıcak demir şeritleri tahta tekerleğe çivileyerek başardılar.

MÖ 300 – Su tekerleği

Yunanlılar akan suyun gücünü iş yapar durumuna getiren su tekerleklerini buldular. Bu su tekerleklerini, hem kovadaki bir suyu sulama için daha yüksek seviyelere çıkarmada, hem de bir öğütme makinesini işleten bir mili çalıştırmak için kullandılar.

MÖ 100 – El arabası

Çinliler bütün yükün dingilin üzerine bindiği büyük bir merkezi tekerleği olan el arabası yaptılar. İtmesi kolaydı ve her bir el arabası 6 insan taşıyabiliyordu. Tekerleğin buluşu için önemli bir gelişmeydi.

1035 yılı – Dönen tekerlek

Çin'de bir tekerleğe, el milinin eklenmesiyle otomatik olarak çalışan ve eşzamanlı çok sayıda el milinin çalışmasına izin veren bir tekerlek icat edildi.

İLGİLİ:  Seth: Mısır'ın kaos ve şiddet tanrısı kimdi?
Tekerleğin icadı ve gelişimi
Robert Thompson ve Charles Goodyear ulaşımı hızlandırdı.

1845 yılı – Sertleştirilmiş kauçuk araba lastiği

Robert Thomson, daha hafif ve yıpranmalara karşı daha dayanıklı pnömatik bir lastik yapabilmek için, Charles Goodyear'ın keşfettiği sertleştirilmiş kauçuğu kullandı. Tekerleğin icadı ve gelişimi ile ilgili en ciddi değişim burada başlıyor.

1848 yılı – Mansell tekerleği

Daha sessiz ve daha esnek olan Mansell demiryolu tekerleği, 16 adet meşeden oluşmuş katı bir disk ile çevrelenen çelikten merkezi bir göbeğe sahipti.

1910 yılı – İlk frenli tekerleğe sahip araba

Dar lastiğe çok daha uygun fakat çarpmaya ve çatlamaya dayanıksız olan en eski otomobil tekerleği tahta frene sahipti. Tekerleğin icadı çağ atlamıştı.

1915 yılı – Radyal araba lastiği

Patenti Arthur Savage'e ait olan araba lastiği, kauçuk kaplı çelik ya da polyester şeritlerden oluşuyordu. Bugün neredeyse tüm arabalarda standart lastik olarak kullanılmaya devam etmektedir.

2010 yılı – Modern tekerlekler

Yarış bisikletleri kompozit karbon, araba tekerlekleri ise magnezyum, titanyum ve alüminyum frenlere sahip olmuştur.

Tekerleğin icadı ve gelişimi ile ilgili bilinen birçok detayı sizlerle paylaştık. Şunu da ekleyelim: Tipik bir bronz çağı savaş arabası MÖ 1200'lü yıllarda herhangi bir Roma askerinden tam 10 kat daha hızlı hareket edebiliyordu.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.