Kategoriler
Teknoloji

USB arayüzlü retro kaset çalar satışta

Özellikle Best Buy gibi alışveriş sitelerinde bulabileceğiniz özel sürüm (Star Wars temalı vb.) 100 dolarlık plak çalarlar üretmesiyle bilinen Crosley, sizi müzikal nostaljinin farklı bir çağına götürüyor. Karşınızda USB ve microSD destekli bir retro kaset çalar var.

USB arayüzlü retro kaset çalar satışta

Şirket bu anlamda iki farklı teyp ya da kaset çalar satıyor. Her ikisi de aynı temel donanımlara sahip; tek bir mono hoparlör, bir AM / FM radyo, bir entegre mikrofon ve tek yönlü bir kaset sarıcısı. Yani eski güzel günlerde olduğu gibi kaseti kendiniz çevirmeniz gerekiyor. En iyi sese sahip hoparlörü olmadığı kuvvetle ihtimal ancak bunun önemli yok.

Crosley retro kaset çalar
Crosley CT200 retro kaset çalar oldukça şık görünüyor

60 dolarlık fiyat etiketine sahip CT100 modeli kısa dalga radyolarını yakalayabiliyor yani bir radyosu var ve SD kartlar ve USB sürücülerden doğrudan müzik çalabiliyor. Diğer taraftan 70 dolarlık CT200 bu özellikleri es geçiyor ve onun yerine tiz ve bas kadranlar ve daha havalı görünen bir VU metre sunuyor. Bu da artan fiyatı açıklıyor.

Crosley CT100 ve CT200 1985 yılında üretilmiş bir teybin tüm teknolojik özelliklerine sahip ve aynı zamanda günümüzün bazı pratik çözümlerini de destekliyor. Elbette bugün hâlâ bir "boombox"ı daha ucuza satın alabiliyorsunuz ancak bunların çoğunun çirkin göründüğünü söylemek zorundayız. Hatta Crosley'ninki gibi eski görünümlü olanlar da var ancak birçoğu yaşı gereği paslanma ve motor problemlerine sahip.

Bugün teypler hâlâ aramızdalar. İnsanlar hâlâ onları üretiyor ve üzerinde kayıtlar yapıyorlar. Çünkü eski görünümlüler, analoglar ve dolayısıyla eğlenceliler. İnsanların teknoloji ilerledikçe eskiye olan merakları artıyor. O nedenle Crosley CT100 ve CT200 gibi teypler için bugün ciddi bir pazar oluşmuş durumda.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu modellerin hiçbiri müziği bir ses cihazı meraklısını tatmin edecek seviyede çalmayacaktır. Ancak Guardians of The Galaxy film müziği kasetlerini çalmak için uygun bir cihaz arıyorsanız bu retro kaset oynatıcısı görevini gayet iyi şekilde yerine getirecektir. Siz de bir retro teyp ile evinizi şenlendirmek istiyorsanız ürünü BestBuy, Amazon vb. mağazalardan satın alabilirsiniz.

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.

Arşivi görüntüle