Kategoriler
Teknoloji

YouTube ücretsiz film servisini resmen başlattı

YouTube kısa süre bir önce ziyaretçilerin ücretsiz olarak izleyebilecekleri, reklamlarla desteklenen bir dizi film yayınlamaya başladı. Seçenekler geniş olmasa da Terminatör, Bu Nasıl Sarışın! ve Rocky gibi yapımlar dikkat çekenler arasında.

YouTube ücretsiz film gösterimine başladı

Popüler video platformu geçtiğimiz Ekim ayında, kullanıcıların geleneksel olarak film satın aldıkları veya kiraladıkları film bölümündeki “İzlemesi ücretsiz” kategorisi altında ücretsiz filmler yayınlamaya başladı. Filmler düzenli aralıklarla görüntülenen reklamlar ile izleniyor.

YouTube Ücretsiz Film Servisine Başladı
Terminatör ücretsiz izlenebiliyor

YouTube’un ürün yönetimi direktörü Rohit Dhawan, şirketinin tüketiciler ve reklam verenler için önemli bir fırsat gördüğünü söyledi ve reklam verenlerin filmlere "sponsor" olabileceğini ya da özel gösterimler yapabileceklerini ekledi. Şu anda seçim 100 filmle sınırlı. Ancak bu yavaş yavaş genişliyor.

İLGİLİ:  John Wick: Chapter 3 - Parabellum benzeri filmler

Bu özelliğin Amerikalı Roku TV'nin reklam destekli ücretsiz film seçkisini duyurmasından kısa bir süre sonra gelmiş olması ilginç. Roku TV daha önceleri yalnızca kutulu izlenebilirken artık hem mobil hem de bir web uygulamasına sahip. Şirket Matrix ve 50 İlk Öpücük gibi filmleri ücretsiz olarak sunuyor.

Bir süredir ücretsiz film izleme özelliği olan diğer servisler arasında Walmart'ın Vudu kanalı ile Tubi TV bulunuyor. YouTube'un bu alana adım atmasıyla birlikte internetten ücretsiz film izlemek artık daha hızlı yaygınlık kazanmaya başlayabilir. Bu ağlara akıllı televizyonlar üzerinden erişilebiliyor olması reklam verenler için daha büyük bir cazibe kaynağı olacak.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.