Kategoriler
Teknoloji

Mark Zuckerberg Facebook'ta Android kullanılmasını istedi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, yönetim ekibine ve çalışanlarına sadece Android telefonların kullanması emrini verdi. Karar Apple CEO'su Tim Cook'un MSNBC röportajında ​​Facebook'u “kişisel yaşamınızı satan" bir servis olarak eleştirmesinden sonra geldi.

Mark Zuckerberg Facebook içinde Android kullanılmasını istedi

Zuckerberg'in Cambridge Analytica skandalıyla ilgili siz bu durumda olsaydınız ne yapardınız sorusuna Cook, mart ayında yaptığı bir yorumda “Bu durumda olmazdım" yanıtını vermişti. Cook'un yorumları en nihayetinde Zuckerberg'i çileden çıkarmışa benziyor.

Mark Zuckerberg Facebook'ta Android Kullanılmasını İstedi
Apple CEO'su Tim Cook Facebook servisini eleştiriyor

Recode ile yaptığı röportajda Zuckerberg, Cook'un yorumları hakkında entelektüel derinlikten son derece yoksun açıklamasında bulundu ve ekledi: “Hepimizin Stockholm sendromuna kapılmaması ve sizden daha fazla para almak için uğraşan şirketlerin sizleri önemsediklerine ikna etmesine izin vermemek önemli. Çünkü bu bana çok saçma geliyor."

İLGİLİ:  Galaxy Note 10 ve Note 10+ farkı ve tüm yeni özellikleri

Facebook bu olayların ardından bugün resmi web sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda “Çalışanlarımızı ve yöneticilerimizi Android kullanmak için uzun süredir teşvik ediyoruz çünkü dünyanın en popüler işletim sistemi bu” açıklamasını yaptı. iOS ile kıyaslandığında bu doğru.

Facebook çalışanları kişisel hayatlarında Android telefon kullanmıyor olabilir
Facebook çalışanları kişisel hayatlarında Android kullanmıyor olabilir

Raporlardan anlaşıldığı gibi, Cook’un saldırgan yorumları gerçekten de Zuckerberg’in Android kararını vermesinde etkili gibi görünüyor. Diğer yandan Amerikalı yöneticilerin Android kullanmaya zorlanması aslında akla yatkın olabilir. Zira Android, Güney Amerika, Avrupa, Rusya, Güney Asya ve Orta Doğu'nun bazı bölgeleri dahil olmak üzere Türkiye gibi ABD dışındaki birçok bölgede baskın işletim sistemi durumunda.

İLGİLİ:  Yarı iletken nedir? Özelliği, keşfi ve geleceği

Facebook'un bu kararına bir başka örnek olarak mesajlaşma uygulaması Snapchat gösterilebilir. Snapchat şirketi çalışanlarını Android kullanmaya teşvik ediyor. Çünkü ABD'li teknoloji çalışanları bu telefonları daha az kullanma eğilimindeler. Bu da uygulamalar üzerinde çalışırken Android'in bazen göz ardı edilmesine sebep oluyor. Android ve iOS'in uygulama geliştirme ve kullanıcı deneyimi noktalarında ciddi farklılıkları var.

Bununla birlikte Facebook'ta blok zinciri lideri olan David Marcus ve sanal gerçeklik (VR) ile artırılmış gerçeklik (AR) Genel Başkanı Andrew “Boz” Bosworth dahil olmak üzere birkaç Facebook yöneticisinin Twitter etkinliğine bakıldığında hâlâ iPhone kullanmaya devam ettikleri görülüyor. Bu yüzden Zuckerberg'in emrinin tam olarak uygulamaya konulmadığı anlaşılıyor. Belki de bu insanlar iPhone'larını kişisel yaşamlarında kullanıyor olabilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.