Kategoriler
Tarih & Kültür

2018'in en etkileyici fotoğrafları

İçindekiler göster
I. 2018'in en etkileyici fotoğrafları

2018 doğal felaketler, ekstrem hava koşulları, dünyayı bir araya getiren spor etkinlikleri ve Mars takıntımızı tazeleyen uzay gelişmeleri ile dolu geçti. Facebook skandalından, Kaliforniya Paradise yangınına kadar işte bu yıla ait bazı inanılmaz ve şaşırtıcı anların fotoğrafları.

2018'in en etkileyici fotoğrafları


1. Banksy'nin sıra dışı sanat gösterisi

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Ben Stansall/AFP/Getty Images

"Balonlu Kız" resmi 12 Ekim 2018'de Londra, İngiltere'de 1.4 milyon dolara satıldıktan sonra çerçevesinin içerisine gizlenen kağıt öğütücüsü aktive edilerek paramparça hale getirildi. Uzmanlara göre resmin değeri olayın ardından iki katına çıktı: İzlemek için tıklayın.


2. Michael kasırgası Florida'yı vurdu

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Hector Retarnal/AFP/Getty Images

Bir kadın, 12 Ekim 2018'de Florida, Mexico Beach'teki Michael Kasırgası'nın evine verdiği zararı görürken gözyaşları içinde.


3. Kuş ve geyik

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Marvin Recinos/AFP/Getty Images

Bir kuş, 21 Mayıs 2018'de San Jose Villanueva, El Salvador'da serbestçe dolaşmakta olan beyaz kuyruklu bir geyiğin başına tünerken.


4. Dünya kupasında Fransa

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Alexey Nikolsky/AFP/Getty Images

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa ile Hırvatistan arasındaki 15 Temmuz 2018 Dünya Kupası futbol maçı finalinde Moskova, Rusya'daki Luzhniki Stadyumu'nda tepkisini gösteriyor.


5. Mark Zuckerberg ifade verirken

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Jim Watson/AFP/Getty Images

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, 10 Nisan 2018’de Capitol Hill, Washington’a ABD Senatosu Ticaret, Bilim ve Taşımacılık Komitesi ile Senato Yargı Komitesi’nin ortak duruşmasında ifade vermeye gelir.

İLGİLİ:  Portre çekim için en iyi kamera ayarları

6. Neymar Dünya Kupası'nda yuvarlanır

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Jewel Samad/AFP/Getty Images

Brezilya'nın forvet oyuncusu Neymar, Brezilya ve İsviçre arasında 17 Temmuz 2018 tarihinde Rostov-On-Don'daki Rostov Arena stadında oynanan 2018 Dünya Kupası Grup E müsabakası sırasında orta saha oyuncusu Valon Behrami tarafından düşürüldükten sonra uzunca yuvarlanır.


7. Niagara Şelalesi'nin donması

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Geoff Robins/AFP/Getty Images

Ontario, Kanada'daki Niagara Şelalesi'nin dibindeki bir gözlem noktası 9 Ocak 2018'de buzla kaplı hale geldi. Olay dev bir "kış bomba kasırgası" 5 Ocak 2018'de ABD Doğu Kıyısı'na ulaştıktan sonra yaşandı.


8. Kış Olimpiyatları'nda Kuzey Kore amigoları

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Aris Messinis/AFP/Getty Images

Kuzey Koreli amigo kızları, 15 Şubat 2018 tarihinde Güney Kore, Gangneung'daki Gangneung Buz Arenasında Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları sırasında çiftlerin serbest paten etkinliğine katıldı.


9. Kenya'da gergedan kontrolü

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Yasuyoshi Chiba/AFP/Getty Images

5 Nisan 2018'de Kenya Vahşi Yaşam Servisi'nden (KWS) bir ekip, Kenya, Nairobi'deki Meru Ulusal Parkı'nda bir helikopterden sakinleştirici ile vurulan dişi güney beyaz gergedanı Elia'yı, kulak çentiği için gözlerini kapatarak yatıştırmaya çalışıyor.


10. Mendocino Kompleksi yangını

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Noah Berger /AFP/Getty Images

On beş yaşındaki Alex Schenck, 4 Ağustos 2018'de Clearlake Oaks, California yakınlarındaki New Long Valley Rd.'de meydana gelen Mendocino Kompleksi yangınının bir parçası olan evini kurtarmak için mücadele ederken su kovası taşıyor.


11. Florence kasırgası Carolinas'a ulaşır

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Chip Somodevilla/Getty Images

Sivil Kriz Müdahale Ekibi'nden gönüllü Amber Hersel, 7 yaşındaki Keiyana Cromartie ve ailesinin 14 Eylül 2018'de Kuzey Carolina, James City'deki su basmış evlerinden kurtarılmasına yardımcı oluyor.


12. Kaliforniya'da kamp ateşi yangın

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Josh Edelson/AFP/Getty Images

Kamp ateşinden meydana gelen alevler, 10 Kasım 2018'de Big Bend, Kaliforniya yakınlarındaki bir sırtın tepesinde yer alan evi küle çeviriyor. Kaliforniya'yı vuran en yıkıcı ateş olarak kayıtlara geçti.


13. Paradise yok olur

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Mason Trinca, Washington Post, Getty Images

Kaliforniya, Paradise'da meydana gelen kamp ateşi yangınında yıkılan bir ev, 11 Kasım 2018'de böyle görüldü.


14. Black Panther Kenya'da gösterime girer

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Yasuyoshi Chiba/AFP/Getty Images

14 Şubat 2018'de Kenya'nın Nairobi kentinde yapılan bir sinema gösterimi sırasında 'Kara Panter' filmini 3D olarak izleyen kostumlü insanlar.


15. Göçmen botu alabora olur

fotoğrafları bilim teknoloji 2018
Fotoğraf: Pau Barrena/AFP/Getty Images

İspanya Proactiva Open Arms örgütü üyeleri 17 Temmuz 2018'de Libya kıyılarında 85 mil açıktaki Akdeniz'de bir Kamerun göçmenini kurtardı.


16. Sığırcık sürüsünün resmi

Fotoğraf: Menahem Kahana/AFP/Getty Images

22 Ocak 2018’de çekilmiş bir görüntü, Negev Çölü’nün güneyindeki İsrail şehri Rahat kentinin yakınında uyumak için tünemeden önce geleneksel danslarını sergileyen sığırcıkların büyüsünü gösteriyor.


17. Meksika'da karaya vuran balina

Fotoğraf: Guillermo Arias/AFP/Getty Images

İki adam, 21 Mayıs 2018 tarihinde Meksika, Baja California Eyaleti, Rosarito kumsalında ölü bulunan balinanın üzerinde özçekim alıyor..


18. Washington'da düzenlenen Hayatlarımız İçin Yürü etkinliği

Fotoğraf: Jim Watson/AFP/Getty Images

Marjory Stoneman Douglas Lisesi öğrencisi Emma Gonzalez (ortada), 24 Mart 2018'de Washington DC'de düzenlenen March for Our Lives yürüyüşünde diğer öğrencilerle birlikte. Florida'daki bir lisede katliamla sonuçlanan olayın ardından, yüz binlerce Amerikalı sokaklara çıkmıştı. ABD genelinde silah kontrolü için yapılan en büyük protesto gösterisiydi.


19. Afrika'daki kayak merkezi

Fotoğraf: Marco Longari/AFP/Getty Images

11 Temmuz 2018'de çekilen bu fotoğraf Maluti Dağları'ndaki Lesoto Krallığı kayak merkezi Afriski'yi gösteriyor. Afrika'nın önde gelen kayak merkezidir.


20. Sudan'da sığır kampı

Fotoğraf: Stefanie Glinksi/AFP/Getty Images

Dinka kabilesinden bir Sudanlı adam sabahın erken saatlerinde 3 Mart 2018'de Güney Sudan Göller Eyaleti, Mingkaman'daki sığır kampında duruyor. Güney Sudan'ın aralık ve mayıs ayları arasındaki kurak mevsiminde, yaylalardan gelen yetiştiriciler hayvanlarının otlak alanlara yakın olduklarından emin olmak için büyük sığır kampları kurdukları Nil'e taşınıyor.

İLGİLİ:  Alexander von Humboldt | Öncü çevre bilimcinin hikayesi

21. Endonezya'nın Sinabung Yanardağı patladı

Fotoğraflar: Aanto Sembiring/AFP/Getty Images

Sipandak İlkokulundan Endonezyalı çocuklar, 19 Şubat 2018'de Kuzey Sumatra'daki Karo'da, Tiga Pancur köyünde bir araya gelerek Sinabung yanardağından çıkan yeni bir volkanik küle doğru yürüdüler. Yılın ödül alan fotoğrafları arasında.


22. Yangından sonra Paradise

Fotoğraf: Josh Edelson/AFP/Getty Images

15 Kasım 2018 tarihinde alınan bir hava fotoğrafında Paradise, Kaliforniya'da yanmış bir mahalle görülüyor.


23. Kraliyet düğünü

Fotoğraf: Ben Stansall/AFP/Getty Images

İngiltere Prensi ve Sussex Dükü Harry, 19 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen düğün töreninin ardından Windsor Kalesi'ndeki St. George Şapeli'nden ayrılırken Sussex Düşesi'i eşi Meghan'ı öpüyor.


24. Floransa Kasırgası'nın uzaydan görünümü

Fotoğraf: NASA/Getty Images

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) astronot Ricky Arnold tarafından çekilen bu NASA fotoğrafı, Floransa Kasırgası'nı 10 Eylül 2018'de Atlantik Okyanusu'nda güçlenirken gösteriyor.


25. Kutsal Alev yangınına müdahale edilirken

Fotoğraf: Mark Rightmire/Getty Images

"Kutsal Alev" adını alan Kaliforniya tarihinin en büyük yangını 8 Ağustos 2018'de Elsinore Gölü'ndeki McVicker Kanyon Parkı Yolu boyunca dizilen evlere sıçrarken bir uçak, ateş söndürücüyü bırakıyor. 2018'in en başarılı fotoğrafları arasında.


26. Tarihi Kore zirvesi

Fotoğraf: Korea Summit Press Pool/AFP/Getty Images

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un (solda), Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in (sağda) 27 Nisan 2018 tarihinde ülkeleri birbirinden ayıran Panmunjom'daki askeri sınır çizgisinde tarihi zirve öncesi ateşkes için el sıkışırken.


27. Kıtlığın eşiğindeki Yemen

Fotoğraf: Essa Ahmed/AFP/Getty Images

Kötü beslenmeden muzdarip iki yaşındaki Yemenli bir çocuk olan Bassem Mohamed Hassan'ın ağırlığı 19 Eylül 2018'de kuzeybatı Hacca ilindeki Abs'ın kuzeyinde bir hastanede ölçülüyor. Yemen'in Suudi destekli hükümeti ile İran’a bağlı Huthi isyancıları arasındaki üç yıllık çatışma İngiltere merkezli STK’ya göre, halihazırda yoksullaştırılmış ülkeyi kıtlığın eşiğine getirerek, birçok insanın yiyecek ve su bulamamasına neden oldu. Toplam 5,2 milyon çocuk ülkede açlık riski altında.


28. Venezuela'da ilham saçan bir insan

Fotoğraf: Raul Arboleda/AFP/Getty Images

Venezuelalı göçmen ve rap şarkıcısı Alfonso Mendoza "Alca", 28 Eylül 2018 tarihinde Kolombiya, Barranquilla'da bir otobüste sahne alıyor. Ayakları olmadan doğmuş olan Alca, tekerlekli sandalyesini kaykay ile değiştirdi. Sıkıntıların üstesinden gelmede örnek bir insan olan Mendoza, ekstrem sporlar yapıyor, rap söylüyor ve savunmasız hisseden gençlere motivasyonel konuşmalar yapıyor.


29. Mars'ta özçekim

Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech

NASA'nın Mars gezegeninin derin içini incelemek için tasarlanan robotik bir arazi işçisi olan InSight Mars'ın inişi, bu görüntüyü 28 Kasım 2018 tarihinde robot koluna takılan Instrument Deployment Camera (IDC) kullanarak gerçekleştirdi. 2018'in en iyi fotoğrafları arasında.


30. İspanya'da insan kulesi

Fotoğraf: Lluis Gene/AFP/Getty Images

Colla Vella dels Xiquets de Valls ekibinin üyeleri, 7 Ekim 2018'de İspanya'nın Tarragona kentinde 27. 'castells' (insan kulesi) yarışmasını kazandılar.


31. İtalya'da köprünün çökmesi

Fotoğraf: Valery Hache/AFP/Getty Images

14 Ağustos 2018'de İtalya'nın Cenova kentinde yıkılan Morandi otoyol köprüsünün kenarında bir kamyon duruyor. İtalyan hükümetinin "büyük bir trajedi" dediği olayda devasa otoyol köprüsünün şiddetli yağmur nedeniyle çökmesi sonucu 30 kişi can verdi.


32. Acı biber yeme yarışması

Fotoğraf: AFP/Getty Images

8 Temmuz 2018'de çekilen bu fotoğraf, Çin'in Hunan eyaleti, Ningxiang'da bir biber yeme yarışmacısını gösteriyor. Kazanan bir dakikada 50 acı biber yedi.


33. NASA'nın InSight uzay aracı Mars'a indi

Fotoğraf: AL SEIB/AFP/Getty Images

NASA mühendisleri Kris Bruvold (solda) ve Sandy Krasner (sağda) InSight'ın 26 Kasım 2018'de Mars gezegenine başarılı şekilde iniş yapmasını kutluyor. Tüm uçuş NASA'nın Pasadena Jet Tahrik Laboratuvarı'nda (JBL) yer alan Uzay Uçuş Operasyonları tesisinin içindeki Görev Destek merkezinden canlı olarak izlendi.

İLGİLİ:  İkinci Dünya Savaşı ve Britanya Muharebesi

35. InSight'ın ilk özçekimi

Fotğraf: NASA

InSight'ın Mars'taki ilk özçekimi. Fotoğraf uzay aracının güneş panellerini ve gövdesini gösteriyor. Gövdesinin tepesinde hava sensörü ve UHF anteni gibi bilim enstrümanları var. Özçekim 6 Aralık 2018’de alındı.


36. Keşiş fokunun kurtarılması

Fotoğraf: NOAA Fisheries/Brittany Dolan

Hawaii'deki araştırmacılar bir keşiş fokunu burun deliğine sıkışmış yılan balığından kurtardılar. Kare 2018'in en iyi bilim ve teknoloji fotoğrafları arasına girdi.


37. Mısır'da büyük keşif

Fotoğraf: Khaled Desouki/AFP/Getty Images

15 Aralık 2018'de çekilen bu fotoğraf, Kral Neferirkare'nin beşinci hanedanlığı döneminde (M.Ö. 2500-2300 arasında) Saqqar Nekropolü'nde hizmet veren rahip "Wahtye" ye ait yeni keşfedilen mezarı göstermektedir. Mezar Mısır başkenti Kahire'nin 30 kilometre güneyinde yer alıyor.


38. Virgin Galactic ilk kez uzaya ulaştı

Fotoğraf: Virgin Galactic

Virgin Galactic gemisi SpaceShipTwo 13 Aralık 2018'de ilk uzay uçuşunu gerçekleştirdi. Uzay yolcuğu adına umutlar yeniden yükseldi. Gemi Dünya'ya dönmeden önce yaklaşık 82,700 metre yüksekliğe ulaştı. SpaceShipTwo bu esnada roketleri yardımıyla 1 dakika boyunca uzay boşluğunda kaldı.


39. Trump okul saldırısıyla ilgili öğrenci ve öğretmenlerle görüştü

Fotoğraf: Chip Somodevilla/Getty Images

Donald Trump, okul saldırısından kurtulan öğrenciler, ebeveynleri ve öğretmenlerle oturum düzenlerken bir not tutuyor. Notta "1. Deneyiminiz hakkında en çok neleri bilmemi istersiniz?" “2. Güvende hissetmenize yardımcı olmak için ne yapabiliriz?” ve "5. Seni anlıyorum." başlıkları dikkat çekiyor.


40. Pandaya karşı karga

Fotoğraf: Barcroft Media/Getty Images

9 Nisan 2018'de Çin'deki Pekin hayvanat bahçesinde bir karga, yuvası için arkadaşı pandanın tüylerini yoluyor.


41. Hawaii'nin Kilauea Yanardağı patlıyor

Fotoğraf: Mario Tama/Getty Images

15 Mayıs 2018 tarihinde Hawaii'deki Büyük Ada'da bulunan Volcanoes Ulusal Parkı'ndaki Kilauea volkanından yükselen küllere aldırmayan insanlar golf oynuyor. Kare 2018'in en iyi bilim ve teknoloji fotoğrafları arasına girdi.


42. Facebook ve Twitter ifade veriyor ancak Google yok

Fotoğraf: Jim Watson/AFP/Getty Images

Facebook COO'su Sheryl Sandberg ve Twitter CEO'su Jack Dorsey, ABD siyasetini etkilemek için sosyal medyanın yabancılar tarafından kullanımı ile ilgili bir duruşma yapan Senato İstihbarat Komitesi'nde ifade veriyor. Google küresel ilişkiler SVP'si Kent Walker'ı göndermeyi teklif etti ancak komite daha kıdemli birini istediğini söyleyerek reddetti. Bunun üzerine Google kimseye göndermedi. Sandberg ve Dorsey’in yanında Google için ayrılan sandalye boş duruyor.


43. Central Park'ın ünlü Mandarin Ördeği

Fotoğraf: Gary Hershorn/Getty Images


"Mandarin Patinkin" lakaplı meşhur Mandarin ördeği, 30 Kasım 2018'de New York'taki Central Park'ta bir gölet üzerinde yüzüyor. Renkleriyle görenleri hayrete düşüren ördek, parkın en meşhur hayvanı durumunda.


44. Protesto sırasında hasar gören Arc De Triomphe

Fotoğraf: Sathiri Kelpa/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Arc De Triomphe'deki bir heykel Paris'teki 'Sarı Yelek' protestosu sırasında hasar gördü. Herhangi bir siyasi bağlantısı olmayan Sarı Yelek hareketi Fransa'nın çeşitli şehirlerinde vergiler ve artan yakıt fiyatları için yapılıyor.


45. Geminid (ikizler) meteor yağmuru

Fotoğraf: Pratik Chorge/Hindustan Times/Getty Images

Hindistan'ın Ahmednagar kentinde 15 Aralık 2018 tarihinde Harishchandra Fort üzerinden gerçekleşen ikizler meteor yağmuru sırasında yakalanan bu fotoğraf gökyüzündeki kısa meteor geçişini gösteriyor. 2018'in en iyi bilim ve teknoloji fotoğrafları arasına girdi.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.