Kategoriler
Ekonomi

Amazon boykot problemi ile karşı karşıya

Yılbaşı, insanların zamanını sevdikleriyle geçirdiği ve çoğu kargo şirketindeki doluluğa bakarsak, çevrimiçi mağazalardan alışveriş yaptığı bir dönem oluyor. Geçen yıla ait bir istatistikte Amerikalıların %76'sı yılbaşı alışverişinin büyük bir kısmını Amazon üzerinden yapacaklarını söylemişti. Şimdiyse dünyaca ünlü web sitesi Amazon boykot problemi ile karşı karşıya.

Amazon boykot problemi yaşıyor

Amazon, şu anda ABD'deki tüm çevrimiçi satışların koca bir yarısını elinde tutuyor ve yılbaşının da etkisiyle bu yıl yine yaşanması büyük bir artış bekleniyor. Ancak son gelişmelere bakılırsa giderek artan sayıda insan Amazon'u boykot etmeye başladı. Azımsanmayacak büyüklükteki topluluklar çevrimiçi parekendecinin depolarındaki kötü çalışma koşulları ve faiz karşıtı lobi hareketlerinden şikayetçi.

amazon boykot
Dünyanın birçok yerinde çalışanlar "Bizler insanız robot değil" yazılarıyla şirketi protesto ediyor

Kimse Amazon'da alışveriş yapmanın rahatlığını inkar etmiyor fakat bazı duyarlı insanlar Amazon depolarındaki çalışma koşulları, şirketin saldırgan vergi karşıtı lobi faaliyetleri, yerel işletme üzerindeki etkisi ve ırkçı mallar satmasından rahatsız olduğunu belirtiyor. Amazon'u boykot eden insanlar elbette bunun bir bedeli olduğunun farkındalar.

İLGİLİ:  122 milyon dolar sahte faturayı Facebook ve Google'a kesti

Jeff Bezos dünyanın en zengin adamlarından biri olsa da Amazon işçilerinin maruz kaldığı muamele son zamanlarda fazla ses bulmaya başladı. Tüm Amazon çalışanlarının yıllık ortalama maaşı hesaplandığında ortaya çıkan 28,466 dolar değeri oldukça az bulunuyor. Bazıları ise Amazon Web Hizmetleri ağının dünyadaki bulut hesaplama kapasitesinin %45'ini kontrol etmesinden rahatsız olduğunu söylüyor. Zira Amazon sunucuları Netflix, CIA ve İngiltere Adalet Bakanlığı'na hizmet veriyor.

Çalışma koşullarının değişmemesi boykotun sürmesine neden oluyor

Amazon'un çok fazla iade yapan müşterileri geçtiğimiz mayıs ayında yasaklamaya başlaması bu boykotu tetikleyen bir başka etken oldu. İnsanlara göre Amazon müşterilerini seçiyor ve bu da olumsuz bir hareket olarak görülüyor. Şirketin bundaki haklılık payı ise merak konusu. Zira Amazon'un iade politikaları aslında düşünüldüğü kadar sıkı değil. Diğer yandan şirket bir süre önce işçilere saatlik en az 15 dolar ödeyeceğini açıkladı. Boykota destek veren insanlara göre bu hamlenin altında farklı nedenler yatıyor.

İLGİLİ:  Amazon yine vergi ödemedi: 11,2 milyar dolar kâr
Amazon protesto
Bulgaristan'da bir Amazon protestosu

Bu karar düşük Amazon maaşları düşünüldüğünde yalnızca olumlu gibi görünüyor. Ancak bazı insanlar kararın arkasında Amerika'nın %4'ün altına inen işsizlik oranının etkisi ve federal asgari ücret artışı için lobi yapma girişimi olduğuna inanıyor. Hareket aynı zamanda Amazon'a da fayda sağlıyor. Zira hesaplara göre bu yıl Amazon Prime paketlerinin teslimatı için en az 100,000 çalışana daha ihtiyaç var. Bununla beraber çalışma koşullarında herhangi bir gelişme yaşanmaması insanların boykotu sürdürmesine neden oluyor.

Amazon'un karşılaştığı diğer bir ilginç boykot Amazon TV'de yayımlanan NRATV kanalı ile ilgili. 2018 Şubat ayında Parkland, Florida'da yaşanan ve 17 cana mâl olan silahlı okul saldırısının ardından "Ulusal Tüfek Derneği" olarak bilinen NRATV'nin Amazon Fire TV'de gösterilmeye devam etmesi tepki topladı. Kanal aynı zamanda Apple TV ve Roku üzerinden de yayınlanıyor ve izleyicileri silah kullanımına özendiren çerikler gösterdiği iddia ediliyor.

İLGİLİ:  Fortnite The Block ve Creative mod özellikleri

Amazon boykot hareketine destek veren kullanıcılar akıllı telefonlarındaki tüm Amazon uygulamalarını kaldırıyor ve sosyal medya hesaplarında #boycottAmazon etiketi ile paylaşım yapıyorlar. İlk kurulduğu 90'lardan bu yana şirket üzerinden alışveriş yapan ve evindeki çok sayıda eşyayı Amazon üzerinden aldığını belirten insanların bu harekete desteği verdiğini görmek oldukça ilginç.

Amazon boykot problemi ile karşı karşıya" başlıklı yazımızdan hoşlandıysanız daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.