Kategoriler
Teknoloji

Blok zinciri tabanlı oyun RollerCoaster Tycoon ve Goon Squad

Klasik video oyunu şirketi Atari geçmişte başarılı oyun konsolları çıkarmasıyla ün yapmış bir marka. RollerCoaster Tycoon ise Atari'nin en iyi yapımlarından biri. Şirket şimdi Animoca ile ortaklık kurarak blok zinciri tabanlı RollerCoaster Tycoon ve Goon Squad oyunlarını geliştirmeye hazırlanıyor.

Atari'den blok zinciri tabanlı oyunlar

Bu fikrin arkasında Atari CEO'su Fred Chesnais yer alıyor. Chesnais'e göre blok zinciri teknolojisi çok uzun yıllar daha hayatımızda olacak. Atari'nin burada yapmaya çalıştığı şey ise teknolojinin geçerliliğini kanıtlamak değil; blok zincirinin daha geniş yaratıcı uygulama alanları olabileceğini göstermek. Bu iki blok zinciri projesi (RollerCoaster Tycoon ve Goon Squad) Atari ve Animoca Brands sayesinde ilk blok zinciri oyunları arasına adını yazdıracak.

Atari'den blok zinciri tabanlı RollerCoaster Tycoon
Atari'den blok zinciri tabanlı RollerCoaster Tycoon

CEO Chesnais'e göre RollerCoaster Tycoon'da kullanıcı tarafından oluşturulan her bir varlık blok zinciri teknolojisi sayesinde, iade edilemeyen token'lar aracılığıyla izlenebilir ve tanımlanabilir olacak. Oyuncular, dahili kripto para ekonomilerinin bulunduğu ve para kazanabildikleri bu oyunda, hangi tema parkının kendilerinin olduğunu bu yolla tanımlayacak.

İLGİLİ:  Stenograf nedir ve stenografi nasıl çalışıyor?

Tümüyle blok zinciri oyunları olacak

Blok zinciri oyunları Goon Squad ve RollerCoaster Tycoon baştan aşağı yeni oyunlar olacak. Yani mevcut versiyonların üzerine blok zinciri eklenmiş versiyonlar olmayacak. Oyun modları hazırlayan insanlardan bağımsız geliştiricilere kadar müzik, karakter ya da diğer benzer içerikler üreten birçok insan için, çalışmaların sahipliğinin belirlenmesinde blok zinciri önemli bir görev üstlenecek.

Oyunların 2019'un son aylarına doğru çıkış yapması planlanıyor. Ancak geliştirici ekip bu süreçte yeni fikirlere tümüyle açık. Kim bilir belki de Atari'nin yeniden yükselişini bu oyunlar ile görebiliriz. Zira şirket beş yıl kadar önce iflas ile karşılaşmıştı ve durumun etkilerinden henüz kısa bir süre önce kurtuldu. Şirket şimdi yeni bir oyun konsolu dahi geliştiriyor.

Atari'nin yeni VCS oyun konsolu
Atari'nin yeni VCS oyun konsolu

Atari yeni girişimlerle kârlılık oranlarını artırmak istiyor. Her şey planladığı gibi giderse önümüzdeki CES etkinliğinde firmanın tanıtacağı birkaç yeni ürün olacak. Bunlar arasında Atari Speakerhat ve şirketin yeni Linux tabanlı konsolu Atarı VCS yer alıyor. VCS ilk kez geçtiğimiz GDC etkinliğinde ortaya çıkmıştı.

İLGİLİ:  Apex Legends: Sık sorulan sorular ve cevapları

"Atari'den blok zinciri tabanlı RollerCoaster Tycoon" başlıklı haberimizi beğendiyseniz daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.