Kategoriler
Ekonomi

Britanyalılar Avrupa'ya seyahat için 7 avro ödeyecek

Britanyalılar Avrupa'ya seyahat etmek için 7 avro ödeyecek. Avrupa komisyonu, İngiliz vatandaşlarının, AB'nin serbest dolaşım yasaları artık geçerli olmadığında Avrupa'yı ziyaret etmek için ödeme yapmak zorunda kalacağını doğruladı. Etias uygulamaya konulduğunda, Avrupa üyesi olmayan tüm milletler Schengen bölgesini ziyaret ederken Etias'a başvuracak.

Britanyalılar Avrupa'ya seyahat için 7 avro ödeyecek

Komisyon başkanı Jean-Claude Juncker'ın sözcüsü, Brexit sonrası İngiltere'den gelen ziyaretçilerin bir çevrimiçi formu doldurmak zorunda olacağını ve üç yıl süreyle geçerli olacak vize izni için 7 avro (6 sterlin) ödeyeceklerini söyledi. Görünüşe bakılırsa bu form sadece İngiliz vatandaşlara özel olmayacak.

İLGİLİ:  Yeşil derili Woolpit insanları gerçek mi?
Avrupa'ya seyahatte Schengen vize serbestisi haritası
Schengen vize serbestisi haritası

Natasha Berthaud, “Evet, ETIAS, Brexit'ten sonra üçüncü ülke olarak Birleşik Krallık'a uygulanacak. 3 yıllık seyahat öncesi yetkilendirme için 7 avro ödenecek. ABD'nin ESTAS'ı gibi basit bir form ancak çok daha ucuz" açıklamasını yaptı. Formu doldurmak 10 dakika alacak ve her yıl Avrupa'yı ziyaret eden milyonlarca vatandaşı kapsayacak.

AB'nin Avrupa seyahat bilgileri ve yetkilendirme sistemi (Etias), Avrupa'nın insan kaçakçılarına ve teröristlere karşı sınırlarını güvence altına almayı amaçlamaktadır. 2020 yılından itibaren Schengen bölgesine giren tüm AB üyesi olmayan vatandaşlara uygulanacak ve üç yıllık bir süre içinde birden fazla ziyarete izin verecek. Etias Türkiye'yi kapsamayacak (en azından şimdilik).

İLGİLİ:  Britanya Kralları ve Kraliçeleri

Ne tür kriterlerin aranacağı henüz net değil ancak başvuru sahiplerinin sağladığı bilgiler Europol veri tabanı ile aranan kişiler listelerine bakılarak eşleştirilecek. Hükümet, Brexit'ten sonra İngiliz vatandaşları için bir muafiyet sağlamayı umuyordu. Bu tasarıdan çıkan karar Britanya ile Avrupa arasındaki gelecekteki ilişkilerin devam etmesi yönünden önem taşıyor.

Her iki taraf, Britanya'dan Avrupa'ya yapılan kısa süreli ziyaretlerin hâlâ vizesiz yani ücretsiz gerçekleşeceği yönünde mesajlar vermeye devam etti. Vize yalnızca uzun konaklamalar için geçerli olacak. Kısa konaklamalar 90 günü geçmeyecek. Form, her yıl Avrupa'ya gelen 39 milyon ziyaretçiyi kapsayacak. Yolcuların %95'nin formdan olumlu dönüş alacağı vaat ediliyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.