Kategoriler
Ekonomi

Keşfedilen en değerli elmaslardan biri ve yumurta büyüklüğünde

Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’ndaki madenciler, bugüne kadar Kuzey Amerika’da keşfedilen en büyük elması buldular. 552 karatlık sarı renkli bu en değerli elmas yalnızca bir tavuk yumurtası büyüklüğüne sahip ancak aynı zamanda tenis topundan iki kat daha ağır geliyor.

Kanada'da keşfedilen en değerli elmas bir yumurta büyüklüğünde

Bu oldukça küçük ancak bir o kadar değerli saf elmas, geçtiğimiz ekim ayında Diamond Dominion Mines isimli bir şirket tarafından dünyanın Kuzey Kutup Daire'sinin yaklaşık 220 kilometre güneyinde bulundu. Şimdiye kadar saklanan keşif geçen hafta Dominion tarafından ilk kez açıklandı.

İLGİLİ:  Amerika'da 1,7 milyon dolarlık para üstü madeni para
en değerli elmas
Elmas bulunduğu bölgeye göre eşsiz bir renge ve dokuya sahip

Sarı renkli yeni elmas daha önceleri aynı madenden çıkartılan 187.7 karatlık Diavik Foxfire elmasının elinde bulundurduğu rekoru kırmış oluyor. Karanlıkta parlak mavi parlaması ile bilinen Foxfire elması 2015 yılında çıkarılmıştı. Bununla birlikte Kanada'nın elmaslar konusunda ne kadar değerli topraklara sahip olduğu tekrar kanıtlanmış oluyor

Bu küçük elmas birkaç milyon dolara satılacak

Elmasın rengi ve dokusu saf elmasların oluşum sürecinde geçirdikleri evreler hakkında önemli ipuçları da veriyor. Zira doğal elmasları bu kadar değerli yapan şey uzun ve zorlu bir yolculuktan geçiyor olmaları. Değerli taş 33,74 mm genişliğe ve 54,56 mm uzunluğa ve aynı zamanda tam olarak 552.74 karat ağırlığa sahip. Bu boyut Kuzey Amerika için "beklenmedik" şeklinde tanımlanıyor.

İLGİLİ:  Yumurtadaki canlı nasıl nefes alıyor?

Elmasın şaşırtıcı ağırlığının yanı sıra genel yapısı da jeolojik açıdan "benzersiz" olarak tanımlanıyor. Bu da satılmadan önce üzerinde bir takım araştırmalar yapılacağı anlamına geliyor. Madencilik şirketi Dominion, elmasın mevcut formuyla satışa sunulmayacağını belirtmiş. Zira çok özel bir keşif olduğundan, firma taşı kesmesi ve cilalaması için başka birini seçecek.

sarı elmas

Yeni elmas gerek boyutu gerekse doğal teknik yapısı nedeniyle dünyadaki çok az elmas ustası tarafından cilalanabilir. Bunu yaparken elmasın güzelliğini, rengini ve çekiciliğini en iyi şekilde korumak önemli. 552 karat sarı elmas aynı madenden yalnızca birkaç yıl önce çıkan 187.7 karatlık elmasın rekorunu önemli bir farkla geçiyor.

İLGİLİ:  Meriwether Lewis ve William Clark ile Amerika Batı'ya genişliyor

Elmas hâlâ değerlendirme aşamasında olduğundan, Dominion nihai değerini henüz belirleyemedi. Ancak Diavik Foxfire, 37.87 armut kesim ve 36.80 armut kesim ile Christies Magnificent Jewels tarafından düzenlenen açık arttırmada bir süre önce 1,3 milyon dolara alıcı buldu.

Kanada'da keşfedilen en değerli elmas yazımızdan hoşlandıysanız daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.