Kategoriler
Teknoloji

Fotoğraf ve video çekimleri için en iyi drone: DJI Mavic 2 Pro

Fotoğraf ve video çekimleri için en iyi drone olarak tanımlanan DJI Mavic 2 Pro incelemesi ile karşınızdayız. DJI markasının ürünleri ülkemizde de rağbet görüyor ve birçok çevrimiçi mağazada satışı yapılıyor. DJI Mavic 2 Pro bunlardan biri ve çok sayıda şaşırtıcı özelliğe sahip. Mavic 2 Pro basitçe en iyi drone olarak tanımlanabilir.

En iyi drone DJI Mavic 2 Pro incelemesi

DJI Mavic 2 Pro, her yönden gelen engelleri algılama, keskin, renkli fotoğraflar ve video çekimleri, kolay uçuruluyor olması gibi nedenlerle genel anlamda en iyi drone durumunda. Üç eksenli denge çubuğu etkili görüntü sabitleme sağlıyor ve 31 dakikalık pil ömrü yere daha az sıklıkta inmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Mavic 2 Pro'nun başladığı noktaya otomatik olarak geri dönebilme özelliği, kendi kendine iniş yapma kabiliyeti ve önceden programlanmış uçuş modları hem yeni başlayanların hem de gelişmiş pilotların çok çaba sarf etmeden sinema kalitesinde çekimler yapmasını sağlıyor.

en iyi drone dji mavic 2 pro
DJI Mavic 2 Pro

Mavic 2 Pro, uçuş sırasında yanlarından, önden, arkadan, alttan ve üstten yaklaşan 20 metre mesafedeki engelleri algılaması için sensörlerle donatılmış. Engel algılama, hem manuel olarak hem de DJI'ın önceden programlanmış uçuş seçeneklerinden herhangi biri kullanılarak açılabiliyor ve uçuş deneyimindeki stresi azaltıyor. Mavic 2 Pro bir ağaca doğru uçurulursa sistem devreye giriyor araç duruyor.

Ağacın arkasına geçildikten sonra uçuş noktasına geri dönmesi için komut verildiğinde ise ağacın etrafından dolanarak geliyor. Bir engele yaklaştığında kullanıcıyı uyaracak yüksek bir ses çıkarıyor. Mavic 2 Pro'daki yan sensörler yalnızca Tripod ve ActiveTrack modunda uçarken çalışıyor. Daha zorlu çekimler için istenirse kapatılabiliyor.

İLGİLİ:  Drone'lar Notre Dame yangınının söndürülmesine yardım etti

Mavic 2 Pro etkileyici canlı renklerde görüntüler sunuyor

Mavic 2 Pro, DJI'ın daha önce üst düzey Phantom drone'larında kullandığı kameralarla yarışan güçlü lenslere sahip. Drone, 20 megapiksel çözünürlük ile 4K video desteğine sahip. Mavic 2 Pro'nun kameraları İsveçli bir şirket olan Hasselblad tarafından üretildi.

Kameranın bir şeker çubuğu kadar küçük olduğu düşünüldüğünde, Hasselblad'ın daha büyük kameraları ile aynı kaliteyi yakalaması imkansız. Ancak DJI ve Hasselblad, düşük ışık koşullarında kullanılabilecek 1 inç CMOS sensörü de dahil olmak üzere drone'da dikkat çeken birkaç özellik üzerinde birlikte çalışmış. Zira görüntüler 12.800'lük ISO değerinde kaydediliyor.

Şirket, ayrıca Hasselblad'ın, renk ayarlarında ince değişiklikler yapmak zorunda kalmadan renkleri daha gerçekçi hale getiren yöntemini Mavic 2 Pro'ya uyarlamış. Bu da drone'un diğer DJI drone'larından daha fazla renk yakalamasını sağlıyor. Renklerin farklı bir kameraya sahip olan ve daha pembe tonda görüntüler üreten Mavic 2 Zoom'dan daha gerçekçi ve parlak göründüğü söylenebilir.

Mavic 2 Pro, saniyede 30 kareye kadar 4K video çekiyor (60 fps'de çekim yapabilen Phantom 4 Pro v2 gibi avuç büyüklüğündeki bir drone'a göre zayıf). 4K video 100 Mb/s maksimum bit hızı (kameranın medyayı işleme hızı) ile kaydediliyor. Lens açıklığı f/2.8 ve f/11 arasında herhangi bir yere ayarlanabiliyor.

DJI Mavic 2 Pro fotoğraf
Mavic 2 Pro renkleri rakiplerinden daha yüksek bir doğrulukla yakalıyor

Magic 2 Pro bugüne kadarki en istikrarlı uçuşa sahip drone'lardan biri. Nehir kıyısında saatte 32 km hızla süzülürken bir yandan esen rüzgara karşı direnç gösteriyor. Birçok gelişmiş drone gibi hareket ve irtifa değişikliklerini izlemek için GPS ve GLONASS uydularının yanı sıra görüntü kameralarının bir kombinasyonunu kullanılıyor.

Mavic 2 Pro'nun pil ömrü 31 dakika ile oldukça etkileyici. Drone'u uçurmanın ritmini yakalamışken bataryanın zayıfladığı sinyalini görmek can sıkıcıdır. Zira drone'larda pil çıkarma ve değiştirme sık sık yapılan bir işlem. Batarya ömrü Mavic 2 Pro ile üzerine daha az düşünülecek bir şey oluyor. Phantom 4 Pro v2 ve Mavic Pro Platinum da benzer şekilde 30 dakikalık uçuş süresine sahip. Daha taşınabilir olan Mavic Air ve Spark sırasıyla 21 ve 16 dakikalık uçuş süresi sunuyor.

İLGİLİ:  Intel ve Microsoft, Huawei bilgisayarlara desteğini sürdürecek

Fotoğrafçılar ve sinematograflar önceden programlanmış uçuş modları ile çekimlerini daha da ilginçleştirebiliyor. ActiveTrack en sık kullanılan özelliklerden biri ve drone'un sizi takip etmesini sağlıyor. QuickShots modunda Mavic 2 Pro, bir objenin etrafında daire çizmek veya ondan uzaklaşmak gibi sinematik çekimler gerçekleştirebiliyor. Drone'un hızını 5 km / s ile sınırlayan ve sinematik çekimlerde hareket sarsıntısını önlemek için kontrolleri yumuşatan Tripod Modu da oldukça faydalı.

Mavic 2 Pro'yu en iyi drone yapan bir başka nedense taşınabilirliği

Büyük kameralarına rağmen Mavic 2 Pro katlandığında yalnızca bir kahve termosu kadar genişliğe sahip oluyor; yaklaşık 21,3 x 9,14 x 8,32 santimetre. 2 kilo ağırlığında ve uçmadan önce herhangi bir montaj yapılması gerekmiyor (kamera kapağını çıkarmak dışında).

Kontrolcünün boyutu tek elle tutacak kadar küçük. Genellikle özel bir sırt çantası veya taşıma çantası gerektiren Phantom uçağı ile karşılaştırıldığında, Mavic 2 Pro çok daha küçük. Kamera çantası dahil çoğu çantada kolayca saklayabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz Spark ise daha küçük ve daha hafif.

Mavic 2 Pro'nun kamerası 20 megapiksel fotoğraflar ve 4K videolar çekiyor

Mavic 2 Pro'yu 8 kilometre uzaklığa kadar uçurulabiliyor. ABD'deki drone kanunları, drone'nun kişinin görüş alanında kalmasını şart koşuyor. DJI'ın OccuSync 2.0 iletim sistemi sayesinde DJI gözlükleri ile kablosuz olarak uyumluluk sunulmuş. DJI Goggles ile drone'un kamerasından, VR gözlüklere benzer bir deneyimle etrafı görebiliyorsunuz.

İLGİLİ:  Kampüse yemek taşıyan robot alev aldı

Mavic 2 Pro'nun kablosuz kumandasının Phantom'daki gibi ikincil bir LCD ekranı yok. Ancak akıllı telefon için bir yuvası var. DJI'ın Go 4 uygulaması ile drone kalibrasyonu, kamera ayarları, GPS haritaları ve akıllı uçuş modları gibi seçeneklere erişebiliyorsunuz. En önemlisi, drone'un kamerasındaki görüntüyü 1080p çözünürlükte canlı olarak gösterebiliyor. Ayrıca tüm uçuş bilgilerinizin kaydını tutuyor (çekimi tekrarlamak için yararlı). Eğer varsa sizi bölgedeki uçuş kısıtlamaları konusunda uyarıyor ve ayrıca dahili video düzenleme araçlarına sahip. Akıllı telefon, kontrol ünitesine sol tarafından USB-C, mikro-USB veya Lightning kablosu ile bağlanır.

DJI uygulamasını drone ile ilgili hemen hemen her şeyi kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Ancak drone'u kontrol etmek için kumanda şart koşulmuş. Drone'u daha hızlı ve çevik hale getiren Sport modunda uçururken bile araç kontrollere gayet iyi yanıt veriyor. Drone'daki kameranın eğim açısını kumandadaki özel tuşla ayarlamak ve kameranın fotoğraf veya film çekmeye başlaması için yine özel düğmeyi kullanmak ise büyük kolaylık sağlıyor.

Mavic 2 Pro, sırt çantasına atılabilecek kadar küçük ve 2 kilo ağırlığı ile aynı zamanda hafif

Mavic 2 Pro'nun eksikleri

Mavic 2 Pro, iOS 9.0 ve üstü veya Android 5.0 ve üstü sürümlere sahip cihazlarla çalıştığından drone, daha eski akıllı telefonlara sahip insanlar için en iyi seçenek olmayabilir. Yuneec Typhoon H gibi rakipler, Mavic 2 Pro kadar kolay uçuş kontrolleri sunmamakla birlikte yerleşik dokunmatik LCD paneli olan kontrol cihazları ile geliyorlar. Mavic 2 Pro'nun kumandası çok kompakt ancak daha büyük boyutlu Phantom kontrolcüsünün sunduğu kullanım rahatlığını veremiyor.

Türkiye'de de satılan DJI drone'larının yedek parçalarının gönderimi yeterince hızlı olmasına rağmen, özellikle tamir servisinin kullanıcıları çok uzun süre beklettiği ve DJI'nin müşteri hizmetlerinin çok yavaş çalıştığı ile ilgili birçok raporla karşılaşılıyor.

kaynak: https://www.engadget.com/2018/12/24/the-best-drones-for-photos-and-video/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.