Kategoriler
Teknoloji

En iyi kameralı telefonlar

Fotoğraf çekmenin ve paylaşmanın takıntı haline geldiği bir devirde yaşıyoruz. Son yıllarda telefon kameraları ciddi oranda değişti ve geliştiler. Bu yıl Huawei arkada üç kamerası olan bir telefon çıkararak ilke imza attı. Görünüşe bakılırsa sensör sayısı bir cihazı en iyi kameralı telefon yapmak için başlı başına yeterli değil. Zira 2018'in en iyi kameralı telefon Huawei olmadı; kendisi aslında Google Pixel 3.

Liste 2020 olarak güncellendi. Yazının sonunda bulabilirsiniz.

En iyi kameralı telefon: Pixel 3

Apple ve Google, bir kamerayı başarılı yapan en önemli etkenlerden birinin yazılım olduğunu bize bir süre önce kanıtladı. Samsung'un amiral gemisi telefonları ise çift diyafram ve çift piksel otomatik odaklama gibi özelliklerin ne kadar kullanışlı ve önemli olduğunu gösterdi. 2018'in dört büyük kamera telefonu için bu anlamda Pixel 3 / XL, iPhone XS / Max, Huawei Mate 20 Pro ve Galaxy Note 9'u göstermek mümkün.

İLGİLİ:  260 adet 55 inç LG TV ile görsel şölen oluşturuldu
En iyi kameralı telefon
Pixel 3 ile çekilmiş bir kare

Ancak içlerinden biri en iyi kamera telefonu olmayı diğerlerinden daha çok hak ediyor ve o da Pixel 3. Işığın dengeli ve yeterli olduğu normal ortam koşullarında saydığımız dört telefon da başarılı fotoğraflar çekebiliyor. Zira binlerce liralık amiral gemisi cihazlardan beklenen bu. Ancak Pixel 3, ışığın yüksek yoğunlukta olduğu ortamlarda detayları daha başarılı şekilde yakalayabiliyor. Google'ın Night Sight özelliği de düşük ışıklı ortamları gündüz gibi aydınlatabiliyor.

Makro ve düşük ışıkta en iyi kameralı telefon hangisi?

Huawei Mate 20 Pro şüphesiz düşük ışıkta en performanslı kamera telefonlardan biri. Ancak ışığın aşırı derecede yetersiz olduğu noktalarda Pixel 3'ün Night Sight özelliği gibi "geceyi gündüze çeviren" bir özelliğe sahip değil. Konu hareketli nesnelere geldiğinde ise Pixel 3 bu kez oldukça iyi. Cihaz hareket halindeki nesneye hızlı ve isabetli bir şekilde odaklanabiliyor. iPhone bu konuda pek geri sayılmasa da Pixel 3'de nesnenin detayları çok daha iyi seçiliyor. Huawei Mate ve Samsung Note ise burada görece daha yavaş kalıyorlar.

İLGİLİ:  48.800 dolarlık akıllı saat: Ressence Type 2 özellikleri
En iyi kamera telefonu: Pixel 3
Pixel 3 renkleri en doğru halleriyle veriyor

Makro çekimlerde Samsung Note 9 açık ara lider ve kendisi için en iyi makro kamera telefonu denilebilir. Ancak konu gerçeğe en yakın renklere sahip fotoğraflara geldiğinde Pixel 3 kesinlikle burada ne kadar iyi olduğunu kanıtlıyor. Diğer markaların fotoğraflarında renkler turuncu ya da pembeye yakın tonlara sahipken Pixel 3, çektiği karelerde gerçek hayattakine en yakın renkleri yakalıyor. Bu da resmin kat ve kat daha etkileyici görünmesini sağlıyor.

En iyi kameralı telefon tüm yönleriyle Google Pixel 3

Pixel 3 yalnızca çok iyi tonlama ve görüntü netliği sunmuyor, aynı zamanda kullanması pratik bir kamera arayüzü barındırıyor. Portre modu diğer tüm markaların çözümlerinden daha başarılı ve geniş açı özçekimlerde Pixel 3 yine iPhone, Huawei ve Samsung'un önüne geçiyor. Düşük ışık performansında ise Night Sight özelliği rakiplerin çaresiz kaldığı ortamlarda resmin gün gibi yakalanmasını sağlıyor. Elbette Mate 20 Pro'nun aksine bu özellik düşük ışıkta görüntü kalitesinin azalmasına neden oluyor.

2018'in en iyi kameralı telefon sıralamasında Pixel 3 genel olarak ele alındığında etkileyici yönleriyle kesinlikle lider. Pixel 3'ün ardından Apple'ın en yeni iPhone XS modellerini göstermek mümkün. Note 9 ile Mate 20 Pro sırasıyla makro ve düşük ışık gibi konularda rakiplerini ezerken, tüm yönleriyle bakıldığında bir kamera telefon olarak Pixel 3 ya da iPhone kadar ön plana çıkamıyor. Cihazların kameraları bazen yavaş çalışıyor bazense yanlış nesneye odaklanıyor veya ışığın dengesini biraz fazla kaçırıyorlar.

İLGİLİ:  Google Widevine L3 kırıldı: Netflix şimdi ne yapmalı?

2018'in en iyi kameralı telefonu:

  • En iyi makro telefonu: Samsung Galaxy Note 9
  • Düşük ışıkta en iyi kalite: Huawei Mate 20 Pro
  • Tüm yönleriyle en iyi kameralı telefonu: Google Pixel 3 / XL
  • Genel anlamda en iyi ikinci kamera telefonu: Apple iPhone XS / Max

2020'nin en iyi kameralı telefonları:

  • Genel anlamda en iyi kameralı telefon: Apple iPhone 11 Pro
  • Teknik özellikler açısından en iyi telefon: Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
  • Teknik özellikler açısından en iyi ikinci kameralı telefon: Huawei P40 Pro
  • Tüm yönleriyle en iyi kameralı telefon: Google Pixel 4 XL

Siz de "En iyi kameralı telefon: Google Pixel 3" yazımızdan hoşlandıysanız daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.