Kategoriler
Bilim

SpaceX Falcon 9 roketini üçüncü kez uçurmak üzere

3 Aralık pazartesi günü Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi içerisinde 64 adet küçük uydunun bulunduğu Falcon 9 roketini Güney Kaliforniya'dan havalandıracak. Şirket Falcon 9'u hali hazırda iki kez uçurmuştu.

SpaceX Falcon 9 roketini üçüncü kez uçurmak üzere

Roket üçüncü kez havalanmaya hazırlanıyor ve bu kez bir rekora imza atmak üzere. Falcon 9, ABD topraklarından bugüne kadar tek seferde havalanan en ağır roket olacak. Roket daha önce tek bir büyük uyduyu uzaya çıkarmıştı. Sürüşü yönetecek olan Spaceflight şirketi bu küçük uyduların yörüngeye yerleşmesinden sorumlu olacak. Görevin adı ise SSO-A.

SpaceX Falcon 9 roketini üçüncü kez uçurmak üzere
SpaceX'in Falcon 9 roketi

Spaceflight yarın gerçekleşmesi planlanan bu uçuşu aslında 2015 yılında kararlaştırmış. O zamandan bu yana şirket 35 farklı şirketten gelen uydu siparişleri almış. Bunlar arasında araştırma organizasyonları, okullar ve sanatçılar bulunuyor. Bundan önce 2017 Şubat'ta Hindistanlı PSLV roketi 104 uyduyu yörüngeye taşımıştı.

İLGİLİ:  SpaceX Dünya'ya düşen roket parçasını ağıyla yakaladı

Uydu çok sayıda olunca her birinin doğru anda yörüngeye bırakılması gerekiyor. Bu sayede uydular yörüngedeki planlanan koordinatlarına yerleşiyor ve aynı zamanda birbirleriyle çarpışmıyorlar. Spaceflight bunun için 100'den fazla simülasyon çalıştırmış. Uydu izleme sitesi olan Celestrak ise Spaceflight yeterli bilgiyi sunamadığından bu işi başarabileceğinden şüphe duyuyor.

SpaceX Falcon 9 roketini üçüncü kez uçurmak üzere
SSO-A müşterileri hakkında bir bilgi grafiği

Yörüngeye yerleştirilecek olan uyduların bazı ilginç amaçları var. Bir tanesi okyanusların rengini inceleyerek gezegen sularının ne kadar sağlıklı olduğunu belirleyecek. Bir başka uydu uzaya algler (su yosunu) göndererek uzayın bu organizmalara ne yaptığını inceleyecek. Ayrıca bazı sanat projeleri de söz konusu. Los Angeles County Sanat Müzesi, uzay adamı Robert Henry Lawrance Jr şerefine 24 karat altın heykeli gönderecek.

İLGİLİ:  Hubble Güneş'in sonunun nasıl görüneceğini paylaştı

Amerikalı sanatçı Trevor Paglen ise Orbital Reflector ya da "Yörüngesel Yansıtıcı" isimli projesi için iki okul otobüsü büyüklüğünde bir balonu açacak olan özel bir uydu yollayacak. Balonun güneş ışığını yansıtması ve geceleri gökyüzünde dolaşan parlak bir nokta olarak görülmesi planlanıyor. Proje astronomlar tarafından pek sevgiyle karşılanmadı. Gece yapacakları gözlemleri bozabileceğini düşünüyorlar.

SpaceX Falcon 9 roketini üçüncü kez uçurmak üzere
Dünya'dan görünecek olan Yörüngesel Yansıtıcı

Falcon 9, SpaceX tarafından en çok kullanılan roket olma özelliğine sahip. Bundan önce mayıs ve ağustos aylarında uçuşlar gerçekleştirmişti. Her uçuştan sonra roket okyanustaki bir gezici geminin üzerine indi ve bu sayede tekrar uzaya uçabildi. Falcon 9 bu iş için özel olarak üretilmiş. Elon Musk'a göre kendisi bir "Block 5" aracı. Block 5 araçlarının teoride 10 kereye kadar uçabilmesi gerekiyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.