Kategoriler
Bilim

Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim tanımlandı

Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim bir grup gök bilimci tarafından tanımlandı. Güneş Sistemi'nde gözlenen en uzak nesne olarak ifade edilen bu cismin bir adı var: Farout (Uzaklarda). Kendisi Güneş'ten ışık hızıyla 1020 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim Farout

Daha önce geçici olarak 2018 VG18 adı kullanılan ancak şimdi Farout adını alan gezegen Güneş'ten 120 astronomik birim (AU) uzaklıkta. Bir AU, Dünya'dan Güneş'e olan ortalama mesafeyi ifade ediyor ve 150 milyon kilometrenin biraz altına denk geliyor. Güneş Sistemi'ndeki en uzak nesne daha önceleri Eris olarak bilinen 96 AU uzaklıktaki bir cisimdi.

İLGİLİ:  Virgin Galactic gemisi SpaceShipTwo ilk kez uzaya ulaştı
Güneş sistemindeki en uzak gezegen tanımlandı
Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim Farout

Keşif, Washington DC'deki Carnegie Bilim Akademisi'nden Scott S. Sheppard, Hawaii Üniversitesi'nden David Tholen ve Northern Arizona Üniversitesi'nden Chad Trujillo tarafından yapıldı. Pazartesi günü ise Minor Planet Center tarafından açıklandı.

Aynı ekip, bu yıl 80 AU uzaklıktaki Goblin adlı küçük bir gezegenin keşfinden de sorumluydu. Goblin’in yörüngesinin Güneş Sistemi'nin kenarına yakın, henüz keşfedilmemiş büyük bir gezegenden etkilenebileceği öne sürülmüştü.

Farout'un ne kadar uzakta olduğunu gösteren bir çizgi, Dünya en solda

Ancak ekip, bu kez Farout hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı için herhangi büyük bir gezegenin çekim etkisi altında olup olmadığını söyleyemiyor. Zira uzay kâşifi Sheppard'ın ifadesine göre 2018 VG18, Güneş Sistemi'nde gözlemlenen diğer nesnelere göre çok daha uzakta ve yavaş hareket ediyor. Bu nedenle yörüngesini tam olarak belirlemek en az birkaç yıl alabilir.

İLGİLİ:  Rus uzay aracındaki gizemli delik çözülmeyi bekliyor

Farout 500 kilometre genişliğinde bir buz devi olabilir

Farout, gökyüzünde Güneş Sistemi'ne benzer uzaklıktaki diğer nesnelerle benzer bir noktada bulunmuş. Bu da söz konusu uzay cisimlerinin çoğunun aynı yörüngeyi kullandığı fikrini akla getirmiş. Geçmişteki benzer bulgular Güneş'ten yüzlerce astronomik birim uzaklıkta, bu cisimleri hareket ettiren Güneş Sistemi'mize benzer bir sistem olduğunu düşündürüyor.

Farout kâşiflerinden Tholen, 2018 VG18'in Güneş'in etrafını dolanmasının 1000 yıldan fazla sürdüğünü düşünüyor. Şu anda Farout hakkında bilinen tek şey çapı, rengi ve Güneş'ten uzaklığı ki Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığından 120 kat daha fazla. Sistemimizdeki bu en uzak cismin yaydığı parlaklık 500 km genişliğinde ve bir gezegen gibi küresel olduğunu gösteriyor.

İLGİLİ:  TED ile başlayan girişimci uzay projesi gittikçe büyüyor

Farout'un pembemsi parlaklığı muhtemelen buz kaplı olduğuna bir işaret. Bu başarıya imza atan isimlerden Trujillo, keşfin uluslararası doğasına da dikkat çekiyor. Zira Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim keşfedilirken Japonya'nın sahibi olduğu ve kontrol ettiği Şili ve Hawaii'deki teleskoplar ile ABD'deki araştırmacılar bir arada çalışmış.

Trujillo, Hawaii ve Şili'de Japonya'nın sahip olduğu ve işlettiği teleskopları ve ABD merkezli araştırmacıları içeren keşfin uluslararası niteliğini övdü. Dünyanın en geniş teleskoplarındaki bu yeni geniş açılı dijital kameralar Güneş Sistemi'mizde yer alan Plüton'un çok ötesindeki yeni nesneleri keşfetmeyi sağlıyor.

Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim Farout'tan bahsettiğimiz bu yazı hoşunuza gittiyse daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.