Kategoriler
Teknoloji

Hepsi bir arada masa PC sizi kablo karmaşasından kurtarıyor

"All-in-one" bilgisayarlar tipik olarak PC ve monitörü iMac veya Surface Studio gibi tek bir birim haline getiriyor. Peki ya bir yerine üç monitörü olan hepsi bir arada bir PC'ye dersiniz? Bu PC'nin entegre klavyesi, trackpad'i, belge tarayıcısı bulunuyor ve hepsi tek bir masanın içerisinde yer alıyor.

Hepsi bir arada masa PC kablo karmaşasını bitiriyor

Diğer adıyla "hepsi bir arada bilgisayar", Cemtrex SmartDesk'in bakış açısıyla yeniden tanımlanıyor. SmartDesk bu yılın başlarında duyuruldu ancak yakında satışa hazır olacak. Üç monitörlü PC'ler bir süredir hayatımızdaydı ancak bunları AIO bir sistem üzerinde bir araya getirmek ve dahası masaya entegre etmek kulağa ilginç geliyor.

Cemtrex SmartDesk
Cemtrex SmartDesk hepsi bir arada masalı bilgisayar

Kullanılan masa tek kişilik ancak bir bilgisayar kullanıcısının istediği hemen her şeye sahip. Yukarıda saydıklarımıza ek olarak, masanın yüzeyinde akıllı telefonunuzu şarj edebileceğiniz bir alan bile mevcut. Sistemi kullanırken Star Trek'den fırlamış bir uzay gemisi kokpiti hissini vermiyor değil.

24 inçlik monitörlerin tümü dokunmatik. Bir monitördeki pencere, sürükleme hareketiyle diğer monitöre taşınabiliyor. Tabii böyle bir sistemde daha fazlası beklenirdi; Cemtrex özel jest hareketleri ile benzer görevleri daha basit şekilde yapmanıza izin veriyor. Bu durumda orta parmağınıza ve işaret parmağınıza art arda dokunuyorsunuz.

İLGİLİ:  Algoritma nedir? Önemi, keşfi ve tarihi
Hepsi bir arada PC odanızı kablo karmaşasından kurtarıyor
SmartDesk klavyesi masanın içine gömülü durumda

Jestler gerçek anlamda bilim kurgu hissini yaşatıyor. Leap Motion sensörü masanın yüzeyine yerleştirilmiş ve trackpad'in hemen altında. Parmağınızı kaydırarak belgeler ve web sayfalarında gezinebiliyor, ellerinizi birleştirip ayırarak, yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabiliyor ve sadece elinizi yana sürükleyerek sayfalar arasında gezebiliyorsunuz.

Bu da akıllara Tony Stark'ın Demir Adam filminde Jarvis ile nasıl iletişim kurduğunu getiriyor. Her yeni sistemde olduğu gibi gesture ya da jest hareketlerine alışmak biraz zaman alabiliyor. Cemtrex SmartDesk bu nedenle ilk kurulumda öğretici ile açılıyor. Her şeye rağmen jestlerin yeterince akıcı çalıştığı söylenebilir.

Hepsi bir arada PC odanızı kablo karmaşasından kurtarıyor
Telefonları kablosuz şarj etmek mümkün ve oldukça hızlı çalışıyor

Yukarıda belirtildiği gibi, klavye ve izleme paneli SmartDesk'in yüzeyinde yer alıyor. Yani klavye tamamen masaya gömülü durumda. Mekanik klavye benzeri bir geri bildirim sesine sahip ve tuşlar arasında dolaşmak zor değil. Ancak hareket ettirebilir bir klavye muhtemelen herkesi daha mutlu ederdi.

Cemtrex klavyeyi düz bir şekilde tasarlayarak üzerine bir şey koyabileceğinizi söylüyor. Hatta klavyenin masanın biraz içinde yer alması kendi klavyenizi kullanmanıza izin veriyormuş. Jestleri algılayan Leap Motion sensörü trackpad'in altında olduğundan sensör bazen jest hareketi yaptığınızı düşünerek yanlış komutlar verebiliyor.

İLGİLİ:  Çin online oyun bağımlılığı için sert yasaklamalar getirdi
Cemtrex SmartDesk earbud
AIO sistemin beraberinde gelen Apple AirPods benzeri kablosuz kulaklık

Trackpad'in hemen yanında Qi kablosuz şarj ünitesi var. iPhone XS, LG V30+ gibi destekleyen akıllı telefonları kablosuz şarj edebiliyor. Ortadaki ve sağdaki monitörün arasında 5 megapiksellik 1080p bir kamera mevcut. Aynı zamanda ortadaki ve soldaki ekranın arasında belgeleri taramanıza yarayan ve aşağı bakan bir kamera var.

Kameranın belgeleri taramadaki başarısı günümüz telefonlarından daha iyi değil. Yine de elinizin altında hazır bir tarayıcı olduğunu bilmek iyi olabilir. Masanın yan tarafında manyetik earbud'lar bulunuyor. Apple AirPod'lar gibi tamamen kablosuzlar. Cemtrex'e göre bunlar şirketinizin telefon ağı ile eşleştiğinde telefona dokunmadan aramalara cevap verebiliyorsunuz.

HDMI ve DVI gibi bağlantı yuvalarının bulunmaması ilginç

Evde çalışanlar içinse elbette bu earbud'ları telefon ile eşleştirmek mümkün. Donanım özellikleri tarafında SmartDesk şu bileşenlerle geliyor: Sekiz çekirdekli Core i7, 16GB ya da 32GB DDR4 RAM, 256GB SSD ile 1TB HDD ve GTX 1050 Ti 4GB ya da GTX 1060 TI 6GB grafik kartı. Bu sistem masanın altına gizlenmiş. Bağlantı tarafında karşımıza bir USB 3.1 type-C, iki USB 3.1 type-A, iki USB 2.0, 3.5mm kulaklık ve Ethernet yuvaları çıkıyor.

İLGİLİ:  Facebook siz akışı kaydırırken gizlice iPhone kameranızı kullanıyor

SmartDesk'in yüksekliği ayarlanabiliyor. Yani masayı hem ayakta hem de oturur pozisyonda kullanabiliyorsunuz. Bilgisayar iyi konumlanmış ve oturur pozisyonda ayaklarınızı bağlasanız bile temas etmiyor. Ancak bu pozisyonda bazı jest kontrollerini kullanmak zorlaşabiliyor. SmartDesk'in klavyesi ne yazık ki su geçirmez değil. Yani klavyeyi değiştirmek lazım olduğunda tüm masayı göndermeniz gerekiyor.

Masanın yüksekliği elektronik olarak kontrol ediliyor

Ayrıca bilgisayardaki parçalar satın alındıktan sonra yükseltilemiyor. Ancak şirket bunu düşündüğünden kullanıcıları için bir değişim programı hazırlamış. Apple'ın iPhone'lar ile yaptığına benzer şekilde "eskisini getir yenisini al" sistemi uygulanıyor. Bahsettiğimiz bu son noktalar bazı kullanıcıların fikrini değiştirebilir. Ancak tüm bu kablo ve karmaşadan kurtulmanın bazı bedelleri olacağı açık.

Cemtrex SmartDesk fiyatı 4500 dolar olarak açıklanmış. Kişisel kullanımdan daha çok şirketlere yönelik bir ürün izlenimi veriyor. Hepsi bir arada, All-in-One PC'nin ön siparişleri açık ve önümüzdeki aralık ayında dağıtıma başlanmış olacak. Kablo karmaşasını ortadan kaldıran AIO PC'lerin ev kullanıcısının da rüyasını süslediği doğru. Ancak markalar henüz hepsi bir arada PC'lere yatırım yapmıyor.

Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.