Kategoriler
Teknoloji

İlk 8K TV uydu yayını gerçekleştirildi

Yayın tarihi bir süre önce 1 Aralık saat 10:00 olarak açıklanan dünyanın ilk 8K uydu TV yayını resmen başladı. Yayın hem 4K hem de 8K olarak iki farklı kanal üzerinden veriliyor. Yayının arkasındaki isim ise yıllardır bunun testlerini yapan Japon NHK kuruluşu.

İlk 8K TV uydu yayını gerçekleştirildi

Kuruluş an itibariyle Japon izleyicilere 8K çözünürlüklü içerikleri 5.1 yerine yeni 22.2 ses kanalı üzerinden iletiyor. Japonya'nın milli bir televizyon kanalı olan NHK, Türksat'ta bulunmamakla birlikte NHK World isimli İngilizce yayın yapan farklı bir kanal üzerinden ülke ile ilgili haberler ve belgeseller gösteriliyor.

İlk 8K TV uydu yayını Japonya'da yapıldı
22.2 ses, 5.1 sesten daha farklı algılanıyor

NHK şu anda her gün 10'dan fazla 8K yayını gösteriyor. Kanalda yayınlanan ilk 8K film ise 1956 yapımı 2001: A Space Odssey olmuş. Raporlara göre dünyanın en büyük televizyon yayın ve film yapım kuruluşlarından biri olan Warnes Bros. yalnızca bu yayına özel olarak filmi tekrar elden geçirmiş. Firma, filmin orijinal 70 mm negatiflerini baştan taramış.

İLGİLİ:  Uyku ile ilgili insan sağlığına zarar veren alışkanlıklar

Bugün yalnızca çok az evde 8K çözünürlük destekleyen televizyon olduğu düşünüldüğünde bu kalitedeki içeriklerin henüz yeterli sayıda olmadığı söylenebilir. Japon televizyonunun özel 8K yayınını almak için en yeni teknoloji bir alıcıya ihtiyaç duyuluyor. Ünlü bir Japon ekran üreticisi olan Sharp geçtiğimiz günlerde Super Hi-Vision TV'lerini 6600 dolardan satışa çıkardı.

Bu televizyon içerisinde yeni teknoloji alıcısı ile geliyor ve dolayısıyla 8K yayın için harici bir birime olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ancak HDMI 2.1 bağlantısı günümüzde henüz hiçbir televizyona eklenmiş değil. Bu nedenle sinyali sadece kutudan TV'ye aktarmak için dört HDMI kablosu kullanmak gerekiyor.

İLGİLİ:  Nintendo 130 yaşında: Hikayesi, başardıkları ve değeri

8K uydu yayını için hemen her şey hazır olsa da 8K TV'ler henüz bu işin çok başında ve yeterli özelliklere sahip değil. Ancak hiçbir şey teknoloji kadar hızlı ilerlemiyor ve önümüzdeki CES 2019'da bazı yeni ve ilginç haberler görebiliriz. Özellikle Japonya bu işin hızlı ilerlemesini isteyen marketlerin başında geliyor.

Ülke, TV teknolojileri konusunda yarım yüzyılı aşan bir tecrübeye ve bilgi birikimine sahip. Ancak hepsi bununla sınırlı değil; Japonya için aynı zamanda yaklaşan bir 2020 Yaz Olimpiyatları var. Buna rağmen 8K TV fiyatları şu aşamada hâlâ büyük bir engel. Aynı zamanda 4K'dan 8K'ya geçmeye değer mi kitlelerce test edilip karar verilmesi gerekiyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.