Kategoriler
Teknoloji

Kasiyersiz market teknolojisi Amazon Go genişliyor

The Wall Street Journal'ın yeni haberine göre kasiyersiz marketin ilk temellerini oluşturan ve Amerika'nın birkaç noktasında hali hazırda kullanıma sunulan Amazon Go şimdi daha geniş mağazalara yayılmak üzere.

Amazon'un kasiyersiz market teknolojisi genişliyor

Kasiyersiz marketler bir süredir hayatımızda. Amazon bu yeni sistemi görece küçük marketlerde deniyor ve şimdiye kadar alınan sonuçlar beklenildiği gibi. Geçtiğimiz ocak ayında şirket ilk kasiyersiz marketi Seattle kentinde açmıştı. Bunu daha sonra Chicago ve San Francisco gibi bölgeler izledi. Bu mağazalar kamera ve yazılımları kullanarak müşterilerin hangi ürünleri aldığını tespit ediyor.

Amazon'un Kasiyersiz Market Teknolojisi Genişliyor
İlk Amazon Go Seattle'da faaliyet gösteriyor

Müşteri ürünü sepete koyduğu anda otomatik olarak ödeme yapmış oluyor. Bu sayede kasada bekleme süreci tamamiyle ortadan kalkıyor. Mevcut Amazon Go mağazaları şu anda ufak ve az sayıda ürünle geliyor. Sistemi test etmek isteyen kullanıcıların sayısı çok olunca marketin önünde kuyruklar bile oluşuyor. Zira mağazada aynı anda belirli sayıda müşteri bulunabiliyor. İlk testlerde, markette 20'den fazla kişi olduğunda sistem sekteye uğruyordu.

Amazon'un Kasiyersiz Market Teknolojisi Genişliyor
Amazon Go'da sınırlı sayıda insan aynı anda alışveriş yapabiliyor

Amazon Go'nun kasasız mağaza yazılımı şimdi geliştirildi ve küçük marketlerde bu zamana kadar herhangi ciddi bir sorunla karşılaşmadı. Daha büyük mağaza daha yüksek tavan ve daha fazla ürün demek. Wall Street Journal'a göre büyük mağazalar açılmadan önce kısa bir süre bazı eksikliklerin giderilmesi gerekecek. Şirket henüz teknolojisini gıdalarla sınırlamış durumda. Belirtilenlere göre zincir mağazaları için daha zaman var.

Daha büyük mağaza daha yüksek tavan ve daha fazla ürün demek.

Ancak bu firmanın kasasız marketler için büyük planları olmadığı anlamına gelmiyor. Zira 2021'e kadar bu sistemi kullanan 3000'den fazla noktanın açılması planlanıyor. Bu da kendilerini CVS ve Walmart gibi markalarla yarış haline sokabilir. Bunun gerçekleşmesi için büyük süpermarketlerin işin içine dahil olması şart. Tabii diğer şirketlerin gözü de bu teknolojide. Şirket ekim ayında Teksas'lı bir giyim firması ile test aşamasına başladığını duyurmuştu. Sistemde kameralar yerine uygulamalar kullanılıyordu. Gelişmeler için takipte kalın.

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.