Kategoriler
Teknoloji

Nike'dan kendi kendine bağlanan ayakkabı

Gelişmiş akıllı ayakkabılar pek de uygun fiyatlara satılmıyor ancak Nike bu durumu belki de sonsuza kadar değiştirmek üzere. Firma bu konuda önemli bir hamle yaptı ve özel bir ürün geliştirdi: Kendi kendine bağlanan ayakkabı yüksek teknoloji bir spor ayakkabıdan beklenen tüm özelliklere sahip ve buna rağmen hâlâ satın alınabilir bir seviyeden satışta.

Kendi kendine bağlanan ayakkabı

Otomatik bağcıklı ayakkabı geçtiğimiz günlerde Nike CEO'su Mark Parker tarafından üç aylık kazanç raporu toplantısında ilk kez açıklandı. Parker'ın açıklamasına göre Nike önümüzdeki yıl düşük maliyetli bir basketbol akıllı ayakkabısı çıkarmaya hazırlanıyor. Kendi kendine bağlanan ayakkabının duyurusu ilerleyen aylarda gerçekleştirilecek.

İLGİLİ:  Sürücüsüz pizza teslimatı Domino's Pizza ile hayata geçiyor
kendi kendine bağlanan ayakkabı
Geçtiğimiz yıla ait bir Nike akıllı ayakkabısı

Ayakkabı yalnızca 350 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Bu her ne kadar kulağa ucuz bir ayakkabı gibi gelmese de, yüksek teknolojili ayakkabı kategorisine göre fiyat aralığını önemli oranda aşağı çekmiş oluyor. Söz konusu Nike akıllı ayakkabısında kullanıcının bağcık ile uğraşmasına gerek kalmıyor.

Kendiliğinden bağlanan ayakkabı fikri yaygın hale gelebilir

Ayakkabının adı veya tasarım prototipi ile ilgili herhangi bir detay verilmemiş. Ancak şirketin önceki nesil HyperAdapt 1.0 Sneaker serisini büyük ihtimalle takip edeceği tahmin ediliyor. Nike'ın bu teknolojik ayakkabısı 720 dolar fiyat etiketine sahipti. Kendini bağlayan ayakkabı ise bundan yarı yarıya daha ucuz olacak.

İLGİLİ:  Mark Zuckerberg Facebook'ta Android kullanılmasını istedi
Nike'dan kendi kendine bağlanan ayakkabı

Ayakkabı nasıl kendiliğinden bağlanıyor?

Kendi kendine bağlanan ayakkabı için açıklanan çıkış tarihi 2019 oldu. Ancak ayakkabının ilk duyurusu 2019 bahar ayında yapılacak. Ayakkabının çalışma prensibi oldukça pratik ve bir o kadar da etkileyici. Kullanıcı, ayağını içeri yerleştirdiğinde tabanda yer alan sensör topuk kısmının temas edip etmediğine bakıyor ve ardından bağcıkları otomatik olarak sıkıyor.

Kullanıcı bağcıkları fazla sıkı bulursa ayakkabının yanında yer alan iki butondan birine basarak gevşemesini sağlayabiliyor. Benzer şekilde diğer buton kullanıldığında ipler daha gergin hale geliyor. Görünüşe bakılırsa geleceğin ayakkabıları yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Nike bu önemli süreci başlatan ilk firma olabilir. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İLGİLİ:  VO2 max: Sporcularda VO2 max testinin önemi

"Nike'dan kendi kendine bağlanan ayakkabı" başlıklı yazımızı beğendiyseniz, daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.