Kategoriler
Teknoloji

Nintendo Switch başarılı oldu mu?

Geçmişte birçok başarılı ürüne imza atan ve elektronik dünyasında son zamanlarda inişli çıkışlı bir görüntü sergileyen Japon menşeli Nintendo şirketi yeni ürünü Switch ile hâlâ iddialı olduğunu gösterdi. Öyle ki Nintendo Switch ile elde ettiği başarı şimdi herkesi şaşırtıyor.

Nintendo Switch'in satışları herkesi şaşırttı

Wii konsolu ile dünyanın en çok satan elektronik cihazlarından birini üreten Nintendo, ardından gelen Wii U ile büyük hayal kırıklığına uğrattı. 20 ülkede faaliyet gösteren pazar araştırma şirketi NPD Group'un verilerine göre Switch konsolu Mart 2017'deki ilk lansmanından Kasım 2018'e kadar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde 8.7 milyondan fazla sattı. Bu da Nintendo Switch'i Microsoft ve Sony'nin konsollarından daha hızlı satan bir ürün yapıyor.

Nintendo Switch
Nintendo Switch kısa sürede çok fazla oyundan destek aldı

Kıyaslamada "mevcut nesil" açıklaması kullanılıyor ve 2013 sonbaharında piyasaya sürülen Xbox One ile PlayStation 4 konsollarına işaret ediliyor. Aynı zaman dilimi ele alınıyor olsa da şu anda piyasada çok fazla sayıda Xbox ve PS4 konsolu olduğu doğru. Elbette bu Nintendo Switch'in daha iyi bir noktada olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Nintendo yeni konsolunun satış rakamlarıyla ilgili birçok ayrıntılı bilgi paylaşıyor.

İLGİLİ:  Nintendo Switch Lite hakkında hemen her şey

Hem satış rakamları hem de kâr anlamında Switch, şirkete 2011 yılından bu yana en iyi zamanını yaşatmış. Bu yıl özellikle orijinal Wii konsolunun popülerliğini yitirmeye başladığı zaman olarak biliniyor. Switch ile ilgili paylaşılan bir diğer ilginç bilgiye göre konsol çıkış yaptığı ilk andan bu yana 11 gün içerisinde ABD'de 3 milyon Super Smash Bros. satın alınmış. Bu da yapımı tüm zamanların en hızlı satan Switch oyunu yapıyor.

Nintendo Switch
Switch yalnızca Nintendo oyunlarını çalıştırmıyor

Avrupa'da ise durum biraz farklı. Super Smash Bros. burada en hızlı satan "Nintendo oyunu" olmuş. Henüz yeni piyasaya sürülen (7 Aralık) Super Smash Bros. Ultimate bu anlamda diğer tüm Switch yapımlarını geride bırakabilir. En çok satan diğer Switch oyunları arasında 5 milyon ile Mario Kart, 4.7 milyon ile Super Mario Odyssey ve 4 milyon ile The Legend of Zelda: Breath of the Wild bulunuyor.

İLGİLİ:  Çevirmen kulaklık farklı dillerde konuşabilmeyi sağlıyor

Nintendo elbette tüm bu olumlu görünümün bir anda değişebileceğini biliyor. Zira firma Wii ile elde ettiği büyük başarının ardından çıkardığı Wii U ile neredeyse kimsenin tahmin edemediği bir sonuçla karşılaştı. Bunun ardından Nintendo neredeyse oyun dünyasından kaybolmak üzereydi. Ancak şu ana kadar veriler Switch'in en az birkaç yıl daha popülerliğini koruyacağını gösteriyor.

"Nintendo Switch başarısı ile herkesi şaşırtıyor" başlıklı yazımızı beğendiyseniz, daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.