Kategoriler
Teknoloji

Hyundai parmak iziyle çalışan araba geliştirdi

Hyundai parmak iziyle çalışan araba geliştirdi. Şirket, sürücünün parmak izini kullanarak aracın kilidini açtığı ve çalıştırdığı yeni bir araç sistemini tanıttı. Teknoloji geçtiğimiz hafta Çin'de bir otomobil fuarında sergilenen yeni 2019 Santa Fe SUV'un kapı kolu ve çalıştırma düğmesi üzerinde sergilendi.

Hyundai parmak iziyle çalışan araba geliştirdi

Güney Koreli otomobil üreticisine göre, araç sahibi aynı otomobilde birden fazla parmak izi kullanabilecek. Bu da tıpkı otomobilin anahtarını paylaşmaya benzeyecek. Ayrıca koltuk pozisyonu ve dikiz aynalarının açısı parmak izine göre otomatik olarak ayarlanacak. Hyundai, aracın biyometrik sistemi için yayımlayacağı bir güncelleme ile bu kişileştirmelere sıcaklık, nem ve direksiyon ayarlarının ekleneceğini söylüyor. Şirket, parmak iziyle çalışan arabasını 2019'un ilk çeyreğinde sunmayı ve bir süre Çin'e özel bırakmayı planlıyor.

İLGİLİ:  1000 TL fiyatlı Astro kontrolcüsü ile tanışın
Parmak iziyle çalışan araba: Hyundai Santa Fe

Parmak izi sensörü, sahte parmak izlerini veya hack girişimlerini önlemek için parmağın ayrı bölümlerindeki elektrik seviyesi farkını göz önüne alıyor. Hyundai, şifrelenmiş parmak izini kapı kulpundaki dokunmatik sensörden alan sistemin 50,000'de bir hata oranına sahip olduğunu söyledi. Bu, Apple'ın iPhone ve iPad'lerde (şimdi MacBook'larda) kullandığı Touch ID teknolojisi için verdiği rakamla aynı.

Teknoloji ilk değil ancak bir farkla

Parmak izi okuyuculu 2019 Santa Fe'nin sahip olduğu diğer teknolojiler arasında arka koltuktaki yolcuların varlığını tespit eden bir uyarı sistemi bulunuyor. Ultrasonik sensörlerin kullanıldığı bu sistemde özellikle çocukların arka koltukta unutulmasının önüne geçilmek isteniyor. Santa Fe aynı zamanda telefonlara benzer bir sesli asistan (Çin'in geliştirdiği Baidu) ve kablosuz telefon şarjı ile geliyor.

İLGİLİ:  General Motors'tan patlamayan lastik

Parmak izi okuyucu ilk kez bir aracı çalıştırmak için kullanılmıyor. Ancak bu teknik daha önce hiçbir zaman bir otomobilin kapı kulpuna yerleştirilmemişti. Tesla Model 3 sahipleri telefonlarını anahtar gibi kullanabiliyorken, Hyundai'nin de içinde olduğu endüstriden birçok isim otomobiller için popüler olması beklenen bir sanal anahtar standardı geliştiriyor. Bu tür biyometrik sistemleri araç kiralamaya entegre eden Hertz gibi şirketler de dikkatleri çekiyor.

Parmak iziyle çalışan araba Santa Fe'den bahsettiğimiz bu yazı hoşunuza gittiyse daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.