Kategoriler
Teknoloji

1986 Puma bilgisayarlı ayakkabısı tekrar satışta

Klasik 1986 Puma bilgisayarlı ayakkabısı tekrar satışa sunuluyor. Puma'nın 1986 tarihli RS-Computer koşu ayakkabısı, katedilen mesafeyi, zamanı ve kaloriyi kaydetmesi için topuğa yerleştirilmiş iri bir modüle sahip. İçerisinde bir bilgisayar çipi ile gelen bu ayakkabı şimdi tekrar piyasaya sunuluyor. Sporcular, ayakkabılarını 16-iğneli bir konnektör aracılığıyla Apple IIE, Commodore 64 ya da IBM PC'lere bağlıyor ve ve buradan çalışma verilerini görüyordu.

1986 Puma bilgisayarlı ayakkabısı

Güncellenmiş sürüm orijinal görünümü koruyor ancak üç eksenli ivmeölçer, LED göstergeleri, şarj için bir USB bağlantı noktası ve ayakkabının telefona kablosuz olarak bağlanması için Bluetooth gibi yeni özellikler mevcut. Puma, bilgisayarlı ayakkabısını sadece Berlin, Tokyo ve Londra'daki Puma mağazalarında ve KITH isimli bir perakendecide toplam 86 adet ile satışa sunulacak. Ayakkabılar 13 Aralık'ta raflardaki yerini alacak.

İLGİLİ:  Bilgisayarın doğuşu: Jakarlı dokuma tezgahı ve delikli kartlar
bilgisayarlı ayakkabısı
Puma RS-Computer "bilgisayarlı ayakkabı"

Puma şirketi RS-Computer ayakkabılarını (RS “running system”, "koşu sistemi" anlamına gelir) “dünyanın ilk bilgisayarlı koşu ayakkabısı” olarak adlandırsa da bunun sadece kısmen doğru bir iddia olduğu söylenebilir. Adidas, Puma'dan iki yıl daha önce, 1984 yılında Micropacer ayakkabılarını piyasaya sürmüştü. Bu ayakkabılar sadece sol ayak üzerinde bulunan bir mikrosensörle yakılan kalori, koşu hızı ve mesafeyi kaydediyordu. Ayakkabıdaki dilin üzerinde bulunan ekranda veriler görüntüleniyor. Bununla birlikte, ayakkabıları bilgisayara bağlamak için herhangi bir bağlantı noktası yoktu.

Yine de, RS-Computers hiç şüphesiz zamanının ötesinde bir ayakkabı tasarımını simgeliyor. Halihazırda fitness verilerimizi takip etmek için akıllı saatler ve fitness bileklikleri gibi giyilebilir ürünlerimiz olsa da, Puma yıllar içinde RS ayakkabılarının nostaljik tasarımından hoşlanan hayranları için farklı modellerini piyasaya çıkarmaya devam etti. RS-0, geçtiğimiz nisan ayında marketlere giriş yapmıştı ve Ader Error isimli Güney Koreli bir giyim markasıyla ile yapılan iş birliği, RS-0'ın sahip olduğu tasarımı devam ettiren ancak farklı renklerle gelen güncellenmiş RS-100'ü ortaya çıkardı.

İLGİLİ:  Lazer yüz tanıma teknolojisi yüzü beş metreden algılıyor

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.