Kategoriler
Teknoloji

Hırsızlar sahte Amazon kutuları ile yakalanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde Amazon siparişleri müşteriler evinde bulunmadığında kapısının önüne bırakılıyor. Amerikan evleri çoğunlukla müstakil olduğundan, kapıların önüne bırakılan Amazon kutuları uzun süredir hırsızların bir numaralı hedefi oldu. Polis bu duruma bir çözüm bulmak istiyor. GPS'li sahte Amazon kutuları hırsızları yakalayacak.

Sahte Amazon kutuları hırsızları yakalatıyor

ABD'nin New Jersey eyaletine bağlı bir kent olan Jersey City'de polis, hırsızları yakalamak için insanların evlerinin dışına sahte Amazon paketleri yerleştiriyor. Amazon tarafından sağlanan GPS izleyicilerini ve kapı zili kameralarını kullanan polisler, hırsızları takip edip yakalıyor. Operasyon, Amazon'un kendi hırsızlık raporları da dahil olmak üzere şehirde tespit edilen en riskli alanları hedef alıyor.

İLGİLİ:  Yeni Macbook Pro güçlü AMD Vega GPU ile satışta
Sahte Amazon kutuları
Paket hırsızlığı Amerika'nın yaygın bir problemi

Operasyon başladığından bu yana bazı başarılı sonuçlar alındı. Bir paket, evin verandasına bırakıldıktan sadece üç dakika sonra kendini bir hırsızın kucağında buldu. Polis hırsızı olduğu yerde yakaladı. Operasyonun varlığının bilinmesinin dahi hırsızlar için caydırıcı bir unsur olacağı düşünülüyor.

Sahte Amazon kutuları New Mexico, Kaliforniya ve Oregon'da denendi

Jersey City'de yaşayan polis departmanı üyeleri evlerine kamera ve Amazon kutuları yerleştirmek için gönüllü oldular. Jersey City Polis Şefi Michael Kelly, belediye savcısı tarafından onaylanmış bu programı genişletmeyi umduklarını bildirdi. Program New Mexico, Kaliforniya ve Oregon eyaletlerinde denenmiş.

İLGİLİ:  Bitcoin neden bu kadar değerli?
Sahte Amazon kutuları
Amazon Key, Prime üyelerine özel olarak sunuluyor

Evlerin verandasından kaç paketin çalındığıyla ilgili çok az veri var. Ancak YouTube gibi sosyal ortamlara yüklenen videolarda bu olayların ne kadar sık yaşandığı daha iyi görülebiliyor. Amazon bununla ilgili çeşitli çözümler geliştirdi. Bunlar arasında Amazon Key gibi teslimat sürücülerinin alıcının ön kapısını açarak paketi güvenli şekilde içeri bırakmasını sağlayan sistemler bulunuyor. Diğer seçenekler arasında paketi belirtilen komşuya ya da bir yerel paket toplama noktasına bırakmak var.

Diğer yandan Amazon işinde dürüst olmayan teslimat sürücülerini tespit etmek için de benzer taktikler kullanıyor. Amazon'dan çalan sürücüleri tespit etmek için paketlerin arasına bazı sahte kutular yerleştiriliyor. Benzer şekilde Amazon depo işçileri binaya girişte ve çıkışta uzun güvenlik noktalarından geçiş yapıyorlar. Yakalanan çalışanlar ise halka açık şekilde ilan ediliyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.