Kategoriler
Teknoloji

Play Store'da milyonlarca sahte yorum var

Görünüşe bakılırsa Google, Android mağazası Play Store'daki sahte yorumlardan en az diğer herkes kadar sıkılmış durumda. Şirket uygulamalara bırakılan geri bildirimlere olan güveni tekrar artırmak adına ipleri eline aldı. Yalnızca bir hafta içinde hem yapay zeka hem de insan gözetimi yardımıyla milyonlarca sahte yorum Google Play Store'dan hızlıca kaldırıldı.

Milyonlarca sahte yorum Google Play Store'dan silindi

Söz konusu "çöp" yorumlar gelişmiş bir yapay zeka yazılımı ile tespit edildi. Ancak insan gözetimi hâlâ önemli. Sonuç ise fevkalade derecede etkileyici ve aynı zamanda göz korkutucu. Şirket yalnızca spam yorumlara odaklanmıyor, ayrıca şüpheli görünen uygulamaları da mağazasından temizliyor. Bu uygulamaların büyük kısmı sahte yorumlar üzerinden kazanç sağlıyor.

İLGİLİ:  Google Widevine L3 kırıldı: Netflix şimdi ne yapmalı?
Milyonlarca sahte yorum Google Play Store'dan silindi
Android uygulamalarına sahte yorum bırakmaya dair çok az engel var

Beş yıldız bırakmaya iten uygulamalar kaldırılıyor

Google'ın hedefleri arasında beş yıldızlı derecelendirmelerde ani patlama yaşayan uygulamaların yanı sıra küfür, nefre dolu veya konu dışı yorumlar var. Elbette çeşitli promosyonlarla beş yıldız vermeye teşvik eden ya da zorlayan uygulamalar da istenmeyenler listesinde. İlerleyen aylarda Google'ın bu uygulamalara karşı aldığı tedbir daha ağır olabilir.

Tüm bu gelişmeler Google'ın işini her şeye rağmen kusursuz bir şekilde yaptığını göstermiyor. Zira 2018'in başlarında bir Greenheart oyunu olan Game Dev Tycoon uygulaması için yazılan yorumlar, kanıt olmamasına rağmen manipülatif bulunmuş ve durum çoğu yorumun silinmesiyle sonuçlanmıştı. Şimdiyse bir hafta içinde yapılan böylesine bir temizlik büyük ihtimalle bazı masum uygulamaların ve yorumların da arada kaynamış olabileceği düşüncesini akla getiriyor.

İLGİLİ:  Google Stadia'ya gelecek oyunlar ve bilgiler

Bu durum ayrıca Twitter'ın yapay zeka botunun çok kısa sürede sildiği 600.000 hesabı da hatırlatıyor. Bunlar arasında belirgin oranda masum hesaplar olması eleştiri almıştı. Twitter CEO'su, "yapay zekayı kontrol altına almakta" zorlandıklarına dikkat çekmişti.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.