Kategoriler
Bilim

Satürn'ün halkaları ne zaman yok olacak?

Yeni bir NASA araştırmasına göre Satürn'ün halkası beklenenden daha erken kaybolabilir. Bir gaz devi olan Satürn, ikonik halkalarını 100 milyon yıl içinde kaybedecek. Satürn'ün halkaları, an itibariyle uzun yıllar önce Voyager 1 ve 2'nin topladığı verilerden çok daha yüksek bir hızla yok oluyor.

Satürn'ün halkası 100 milyon yıl içinde yok olabilir

Satürn'ün halkalarının daha hızlı kaybolmasına neden olan olay "halka yağmuru" olarak açıklanıyor. Bu fenomende gazlar ve parçacıklar gezegenin atmosferine doğru düşmeye başlıyor. Parçacıklardan bazıları yüksek irtifaya sahip noktalara düşerken diğerleri ekvatora doğru sürükleniyor. Ancak tüm bunlar bilim adamlarının tahmin ettiğinden daha hızlı gerçekleşiyor. Öyle ki her saniye 10 ton parçacık koparak Satürn'e düşüyor.

Satürn'ün halkası 100 milyon yıl içinde yok olabilir
2016'da Cassini tarafından fotoğraflanan Satürn halkaları

Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde bir NASA üyesi olan araştırmacı James O'Donoghue, bu halka yağmurunun bir olimpik yüzme havuzunu yarım saatte doldurabilecek kadar su ürününü Satürn'ün halkasından tahliye ettiğini belirtiyor. Bilindiği gibi Satürn'ün halkası büyük oranda su buzundan oluşmakta.

Satürn, halka ömrünün yarısında

Araştırmacı devamında, Satürn'ün halkasının önceleri 300 milyon yıl içinde yok olacağının düşünüldüğünü belirtiyor. Bu oranı şimdi üç kat değiştiren şey, Cassini uzay aracının Satürn'ün ekvatoruna düşen parçacık miktarını ölçmesi olmuş. Ancak 100 milyon yıl kozmik zamanda kısa bir süreye tekabül ediyor. Bu özellikle Satürn'ün yaşının 4 milyar yıldan fazla olduğu düşünüldüğünde daha iyi anlaşılıyor.

Bu fenomenin uzun zamandır merak edilen bir soruya da cevap vereceği düşünülüyor: Satürn halkalarıyla mı oluştu yoksa halkalar daha sonradan mı meydana geldi? Bazı mecralarda Satürn halkalarının 100 milyon yıldan daha eski olmasına ihtimal verilmiyor. Bu yaklaşımın ardında gezegenin B ve C halkalarının yoğunluğunun karşılaştırılması var.

NASA araştırmacısına göre Satürn'ün halka ömrü Güneş'in ömrü gibi yarılanmış durumda ve insanlar olarak halkaları görebildiğimiz için aslında çok şanslıyız. Zira Jüpiter, Uranüs ve Neptün de bir zamanlar dev halkalara sahipti ve bugün yalnızca çok küçük bir kısmı seçilebiliyor.

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.