Kategoriler
Teknoloji

Sony WH-1000XM3 kulaklık incelemesi

Sony WH-1000XM3 incelemesi ile karşınızdayız. Sony artık bir süredir üst sınıf gürültü engelleme özellikli kulaklıklar üretmesiyle biliniyor. Sony WH-1000XM3 serinin üçüncü örneği. Ürün, Sony'nin kulak üstü kulaklıklarda neden bir süre önce 1 numaraya yerleştiğini gayet iyi şekilde açıklıyor.

Sony WH-1000XM3 incelemesi

Sony bundan iki yıl önce 2016 yazında WH-1000X'i piyasaya çıkarmadan önce herhangi bir gürültü önleme destekli üst sınıf kulaklığa sahip değildi. Ancak Sony gürültü önlemede lider Bose gibi markalara meydan okudu ve ses kalitesiyle birçok kez yılın kulaklığı ödülünü aldı. 1 yıl sonra WH-1000XM2 geldi ve Sony hâlâ oyunda en iyilerden biri olduğunu kanıtladı. WH-1000XM3 ise bunu şimdi zirveye taşıyor.

Malzeme ve konfor

Sony WH-1000XM3
Sony WH-1000XM3

İlk bakışta XM3'ün tasarımı XM2'ye oldukça benziyor. Ancak aralarındaki farklar olumlu yönde. Kafa bandı kısmında metal malzemeden plastiğe geçilmesi, önceki kulaklığa göre üst sınıf hissini kaybettirmiş. Ancak bu kulaklığın 20 gram daha hafif olmasını sağladığından isabetli olduğu söylenebilir.

Sony WH-1000XM3
Sony WH-1000XM3 yastıkları oldukça yumuşak

Bu ekstra hafiflik daha kalın ve yumuşak yastık malzemesi ile birleştiğinde başınızda neredeyse hiç ağırlık hissetmiyorsunuz. 1000XM3 ile kulaklık yastıkları da artık daha geniş. Sonuç olarak Sony WH-1000XM3, malzeme ve konfor tarafında bu zamana kadar üretilmiş en hafif ve rahat kulaklıklardan biri olmayı başarıyor. Ayrıca XM3'ün kafada daha az şişkin ve estetik göründüğünü de söylemeliyiz.

Ses tuşları

Önceki XM2'nin kulak kısmındaki benekli kaplamalar yerine bu kez daha yumuşak ve mat bir yüzey var. Sağ kulakta fiziksel tuşlar yerine şimdi dokunmatik bir panel bulunuyor. Bu alana çift dokunarak müziği durdurup oynatabiliyor veya çağrıya cevap verebiliyorsunuz. Parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırarak sesi değiştiriyor ve ileri – geri hareketiyle parçalar arasında geçiş yapıyorsunuz. Elinizi dokunmatik yüzeyin üzerine tuttuğunuzda 'Quick Attention' özelliği aktifleşiyor. Bu özellikle müziğin sesi fısıltı seviyesine ulaşıyor ve dış sesler içeri alınmaya başlıyor.

Sony WH-1000XM3
Sony WH-1000XM3 dokunmatik kontrol tuşları ile geliyor

Jest desteği sayesinde Siri veya Google Asistan ile iletişim kurulabiliyor. Asistan, kulaklığın iPhone ya da Android'e bağlı olmasına göre seçiliyor. Google Asistan desteği 2019'da yayımlanacak firmware güncellemesi ile gelecek. Dokunmatik kontrolleri genel olarak iyi çalışıyor ancak alışması biraz zaman istiyor. İlk birkaç gün kullanırken, parçayı değiştirmeye çalıştığınızda sesin değiştiğini görebilirsiniz.

Özellikler

Sony, sesli arama için kullanılan mikrofonların kalitesini ve sayısını yükseltti. Böylece konuştuğunuz kimse artık sizi daha net bir şekilde duyuyor. Sony aynı zamanda hâli hazırda mükemmel çalışan gürültü önleme özelliğini de geliştirmiş.

Sony WH-1000XM3'deki bakır renkli Sony logosu

Artık, hiçbir şey çalmıyorken bile işlevin açık durumda kalmasını sağlayabilirsiniz. Sık uçanlar için yüksek irtifalarda müzik ve mikrofon performansını iyileştiren yeni Atmosfer Basıncı Optimizasyonu özelliği var. Tabii yere indiğinizde bir kez daha optimize etmeniz gerekecek.

Diğer kontrollere ve özelleştirme seçeneklerine, Android ve iOS için sunulan Headphones Connect uygulaması ile erişiliyor. İçerisinde bulunan seçenekler o kadar vazgeçilmez değil ancak belirli aktiviteler için gürültü önleme seviyesini ayarlayabiliyor veya otomatik kapanma özelliğini devre dışı bırakabiliyorsunuz.

XM3'ün diğer bir önemli özelliği micro USB'den Type-C'ye geçiş sayesinde daha hızlı şarj olan pilleri oluyor. XM2 tam doluma dört saatte ulaşırken XM3 ile bu üç saate iniyor. 10 dakikalık şarj 5 saat kullanım sunuyor. XM2'de bu 70 dakika idi. Batarya ömrü ise aynı (30 saat).

Sony WH-1000XM3'ün önceki Sony kulaklıklardan en önemli artısı şüphesiz analog amplifikasyona geçiş oldu. Sony geliştirdiği QN1 çipi ile XM3'de DAC, gürültü önleme ve analog amplifikasyon özelliklerini tek bir kulaklıkta bir araya getiriyor. Bunu yaparken kulaklığın hafif ve küçük kalmasını sağlamak uzun uğraşlar ve araştırmalar gerektirmiş.

Sony WH-1000XM3

Sony WH-1000XM3

Sony WH-1000XM3'ün ses kalitesi

Tüm bu çabalar WH-1000XM3'de olumlu sonuç vermiş. Önceki premium Sony kulaklığına kıyasla yeni üründe sesler daha donuk ve kapalı. Bu da tüm seslerin daha berrak duyulmasını sağlıyor. Müzikteki her enstrüman, efekt ve vokal birbirinden net bir olarak ayırt edilebiliyor. Vokaller kulağınıza doğrudan ve odaklanmış şekilde ulaşırken, enstrümanları grupla aynı odadaymışsınız gibi daha dolaylı olarak duyuyorsunuz. Analog kayıtlarda fark daha net hissediliyor.

Gürültü engelleme

Sony'nin geçtiğimiz sene çıkardığı XM2 çözümünde gürültü engelleme özelliği hâlihazırda birçok rakibinden iyiydi. Sony yeni ürününde frekans aralığını iyileştirdiğini söylüyor. Ancak asıl fark orta-yüksek bölgede ortaya çıkıyor. Bu da ofis sesleri gibi gürültüler demek. Sabit frekanslı sesleri engellemek bu özellikteki sahip çoğu kulaklık için kolaydır. Asıl zorluk değişen frekanslı sesleri engellemektir. Örneğin siren sesleri gibi. Sony şimdi bunu daha iyi başarıyor.

Sony WH-1000XM3 incelemesi: Sonuç

Sony, dış sesleri herhangi bir rakibinden daha iyi engelliyor ve bu fiyat aralığında en iyi ses kalitesini sunuyor. Artırılmış konfor ile birleştirildiğinde Sony WH-1000XM3 kesinlikle birçok üst düzey kulaklıktan daha iyi olduğunu kanıtlıyor. Rakipleri bazı yönleriyle Sony'nin önüne geçebiliyor ancak bütün olarak ele alındığında Sony'nin çözümü her ortamda mükemmel bir performans gösteriyor.

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.