Kategoriler
Teknoloji

Sürücüsüz toplu taşıma aracı kullanıma sunuldu

Ohio, geçmişte başardıklarıyla Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alan en yenilikçi eyalet olmasıyla biliniyor. Zira polis arabası ve trafik ışığı uygulamalarını kullanan ilk eyaletti. Aynı zamanda işletmelerden Bitcoin ile vergi alarak dijital paraları benimsediğini gösterdi. Şimdiyse ilk sürücüsüz toplu taşıma aracını kullanıma sundu.

İlk sürücüsüz toplu taşıma aracı kullanıma sunuldu

Görünüşe bakılırsa Ohio yönetimi yeni teknolojileri benimsemekte ne kadar açık fikirli olduğunu göstermekten çekinmiyor. Eyalet yönetiminin yeni kararı doğrultusunda, bölge sürücüsüz araçlar için cennet haline getirilecek. Planlar bu doğrultuda ilerliyor ve ilk hamle önümüzdeki hafta hayata geçiyor.

İLGİLİ:  Black Power hareketi nedir?
İlk sürücüsüz toplu taşıma aracı kullanıma sunuldu
Ücretsiz sürücüsüz dolmuş Ohio yollarında

Bir işletim sistemi ve açık kaynaklı veritabanı olma özelliğine sahip Smart Columbus ve sürücüsüz araçlar geliştirmek ve bu yönde adımlar atan şirketleri bir araya getirmeyi hedefleyen DriveOhio şirketi eyaletin ilk otonom toplu taşıma servisini tanıttı. Sürücüsüz dolmuşun adı Smart Circuit ve bir web sitesi dahi var.

Smart Circuit önümüzdeki 10 Aralık tarihinde Columbus şehrinin yollarında olacak. Her ne kadar rotası itibariyle çok heyecan verici görünmese bile bir başlangıç hamlesi olduğu için kabul edilebilir. Servis aracı olarak da isimlendirebileceğimiz otonom dolmuşun rotası 2,4 kilometre olarak belirlenmiş.

İLGİLİ:  Kel kartal (Leucocephalus) - Özellikler, beslenme ve habitat

Otonom toplu taşıma servisi, sabah 6:00 ila gece 22:00 saatleri boyunca Scioto Mile çevresinde dolaşacak. Otonom minibüs her 10 dakikada bir, dört duraktan birinden kalkmış olacak. Her ihtimale karşı önlem amacıyla araçta bekleyen yedek bir sürücüde düşünülmüş. İlginç haberse sürüşün ücretsiz olacağı.

İlk sürücüsüz toplu taşıma aracı kullanıma sunuldu
Sürücüsüz minibüs trafik ışıklarına uyum sağlıyor

Ancak bir yere yetişmek için fazla aceleniz varsa sürücüsüz servisi tercih etmek istemeyebilirsiniz. Zira May Mobility marka sürücüsüz taşıtın maksimum hızı saatte 40 kilometre olarak ayarlanmış. Ayrıca prototip bir araç olduğundan yalnızca dört adet koltuğa sahip. Yani henüz otobüslerin yerine geçmeye hazır değil.

İLGİLİ:  En büyük ekonomiler: Dünyanın en zengin ülkeleri hangileri?

Ancak Smart Circuit otonom servisin bir tür test aracı olduğu düşünülürse bu fazla uzun zaman almayabilir. Eyalet yetkililerinin gözünde Smart Circuit, Columbus taşımacılık ağını tekrar gözden geçirmek ve daha iyi hale getirmek için önemli bir fırsat olacak. Elbette sürücüsüz teknolojiye vereceği destek de önemli.

Otonom aracın ilk kontrol testlerine mayıs ayında başlanmış. Şimdiyse karşımızda gerçek yaşam testleri var ve buradan alınan olumlu geri dönüşlerle birlikte Ohio'nun Amerika'nın diğer eyaletlerine örnek olması bekleniyor. Çok değil birkaç yıl içinde bu araçlar sıradan ulaşım seçenekleri halini alabilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.