Kategoriler
Teknoloji

Kampüse yemek taşıyan robot alev aldı

UC Berkeley öğrencileri KiwiBot'u bir "kahraman" ve "efsane" olarak tanımlıyor. Öğrencilere neredeyse günün her saatinde yiyecek taşımasıyla bilinen sevimli robot geçtiğimiz gün alev alarak kampüs müdavimlerini üzdü. Kaliforniya'nın Berkeley şehrinde 100'den fazla yemek taşıyan robot bulunuyor. Alev alan KiwiBot ise bunlardan biriydi

Yemek taşıyan robot kampüste alev aldı

Kiwi şirketi bölgede oldukça yaygın hizmet veren bir yemek taşımacılık servisi. KiwiBot ile siparişler çevrimiçi olarak veriliyor ve ortalama teslimat süresinin 27 dakika olduğu belirtiliyor. Servis o kadar hızlı çalışıyor ki Berkeley bölgesindeki ortalama teslimat süresini %65 oranında kısaltılıyor. Aynı zamanda dünyadaki tek otonom yemek taşımacılık hizmeti olmasıyla biliniyor.

İLGİLİ:  Hamburgerin binlerce yıllık tarihi ve isminin kökeni
Yemek taşıyan robot kampüste alev aldı
Yemek taşıyan robot KiwiBot'un kampüsteki anı

KiwiBot'un en sık uğradığı duraklardan biri de şüphesiz bölgedeki UC Berkeley kampüsü. Robotlar gece ikiye kadar kampüse hizmet vermeye devam ediyorlar. İçlerinden biri geçtiğimiz günlerde talihsiz bir şekilde alev aldı. Kiwi şirketinin açıklamasına göre rölantide çalışan akülerinden biri içten yanmaya başlayarak robotu kullanılamaz hale getirdi. Civardaki öğrenciler ise yangın söndürücü ile robota müdahale ettiler.

Kiwi şirketi robotun alev almasını insan hatasına bağlıyor. Tespitlere göre robota kullanılmaması gereken arızalı bir akü yerleştirilmiş. Kullanılan arızalı akü doğal olarak termal sızıntıya ve aleve sebebiyet vermiş. Kiwi bunun tekrar yaşanmaması için şimdi robotlarına her pilin durumunu titizlikle takip eden özel bir yazılım yerleştiriyor.

İLGİLİ:  Jack Black YouTube oyun kanalı açtı

Elbette bu süre zarfında yemek taşıyan robotların görevleri bir süreliğine durduruldu. Merkeze çağrılan robotlar incelemeye alınarak problemin kaynağı daha iyi tespit ediliyor. Bekleyen siparişler müşterilere elle teslim ediliyor. Bir diğer iyi haberse alev alan KiwiBot'un o esnada herhangi bir öğrenciye yemek teslimatı yapmıyor olmasıydı.

İlk yemek taşıyan robot şirketi olmasıyla bilinen Kiwi, şüphesiz oldukça önemli bir işi yerine getiriyor. 2016'da kurulan şirket bu küçük sevimli robotların yanı sıra üç tekerli daha geniş otonom araçlarla da taşımacılık yapıyor. Her şey geliştirilen özel yapay zeka yazılımı ile sağlanıyor. Müşteriler şimdiye kadar sonuçlardan memnun.

İLGİLİ:  Yiyecekler neden ve nasıl bozulur?

KiwiBot ile ilgili hazırladığımız "Yemek taşıyan robot kampüste alev aldı" başlıklı yazımızdan hoşlandıysanız daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.