Kategoriler
Teknoloji

Yeni uzun ömürlü pil türü keşfedildi

Yeni uzun ömürlü pil türü keşfedildi. Araştırmacılar pozitif yük yerine negatif yüke odaklanan yeni ve uzun ömürlü bir pil türü geliştirdi. Periyodik tablodaki en elektro-pozitif element olan lityum yerine, en elektro-negatif element florürü kullandılar. Florür, lityumdan daha fazla enerji depoluyor. Ancak çalışması için bu zamana kadar 150 derece veya daha yukarısına kadar ısınması gerekiyordu.

Yeni uzun ömürlü pil türü keşfedildi

Lityum iyon piller günümüzde otomobillerden telefonlara kadar hemen her elektronik cihazda kullanılmaya devam ediyor. Florür iyon bataryalar esas olarak lityum iyon hücrelerinin tersi yönde çalışıyor. Elektronları itmek yerine onları çekiyor. Florür (florun iyonize edilmiş hali) ilginç bir batarya malzemesi çünkü düşük atomik ağırlığa ve çok yüksek elektron depolama kapasitesine sahipler.

İLGİLİ:  Pokémon GO koleksiyonunu Nintendo Switch'e aktarmak
Florür iyon pil başarılı olursa lityum pilin yerini alabilir
Florür iyon pil başarılı olursa lityum pilin yerini alabilir

Bununla birlikte florür pilin çalışması için, florür iyonlarının elektrolit ile çözülmesi gerekiyor. Ancak araştırmacılar florür bataryasının sadece yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmış katı elektrolitlerle çalıştığını fark etmiş. Bu engeli aşmak için Honda, NASA ve Caltech ekibi, florürün oda sıcaklığında çözülmesini sağlayan BTFE adını verdikleri bir sıvı elektrolit geliştirdi.

Florür pil tıpkı lityum pil gibi şarj oluyor ve daha yüksek kapasite sunuyor

Her iki bölgenin pozitif yüklü olduğu bu yeni sistemde "zıt kutuplar birbirini çeker" ilkesi göz ardı edilerek, negatif olarak yüklenmiş florürün güçlü bir tepkiyle maruz kalması sağlanıyor. Bilim adamları elektroliti bakır, lantan ve florin ile eşleştirerek, oda sıcaklığında tersine kimyasal tepkime göstermeye (şarj olmaya) eğilimli bir prototip batarya oluşturdular. Tüm bunlarla birlikte, florür piller lityum pillerden on kat daha yüksek enerji depolama potansiyeli sunuyor. Honda'ya göre florür piller "daha olumlu çevre ayak izine" sahip olacak.

İLGİLİ:  Ay'da yaşamak: Oksijen üretmek, ev yapmak ve üs kurmak

Ancak, bu tür gelişmeleri daha önce defalarca duyduk. Bu yüzden bir süre ön yargıyla yaklaşmakta yarar var. Zira ekip hala elektrolitte tamamen çözülme eğilimi olan anotları ve katotları nasıl stabilize edeceğini anlamaya çalışıyor. Yine de bir miktar ilerleme kaydettikleri belirtilmiş ve şu anda biraz daha fazla test gerekiyor. Umarız bir kez daha laboratuarlarda harika çalışan ancak gerçek dünyada olumsuz sonuç alınan bir başka pil türüyle karşılaşmayız.

Florür pil teknolojisin konu aldığımız "yeni uzun ömürlü pil" yazımızdan hoşlandıysanız, daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.