Kategoriler
Ekonomi

Amerika'da 1,7 milyon dolarlık para üstü madeni para

Bir Amerikalı Massachusetts gencinin okul kafeteryasında öğle yemeği yedikten sonra aldığı para üstünde bulduğu 1943 basımı bakır Lincoln sentinin, açık artırmada 1,7 milyon dolara satılması bekleniyor. ABD Darphanesi tarafından kazayla üretilen bu metelik, Heritage Auctions tarafından hatayla yapılan “en ünlü” madeni para olarak tanımlandı.

Amerika'da 1,7 milyon dolarlık para üstü madeni para

1942'de peniler mermi kovanı, telefon teli ve diğer “savaş zamanı gereklilikleri” için bakırı muhafaza etmek amacıyla çelikten üretiliyordu. Ancak Amerikan Darphanesi yeni yılda bir şekilde birkaç adet bronz kalıp kullanmıştı. Bunun sonucu olarak basılan çok az sayıda “bakır” sent, milyonlarca “çelik” sent arasına karıştı. Bakır paralar Darphane'nin kalite kontrolü tarafından fark edilmeden sessizce dolaşıma girdi.

İLGİLİ:  Dünyanın en mutlu ve mutsuz ülkeleri: Türkiye ne durumda?
madeni para

Bu nadir madeni paralardan sadece 20 tane yapıldığına inanılıyor. 16 yaşında Pittsfield'lı bir madeni para koleksiyoncusu olan Don Lutes Jr. isimli genç, Mart 1947'de okul kafeteryasında öğle yemeği yedikten sonra aldığı para üstü arasında kimsenin tanımlayamadığı bu gizemli sikkeyi buldu. Bu olay koleksiyoncu genci harekete geçirdi.

O zamanlarda yanlış bir şekilde, araba üreticisi Henry Ford'un, kendisine bu 1943 “bakır” paralardan birini verebilecek olan herkese yeni bir araba hediye edeceği bildirildi. Lutes, Ford Motor şirketi ile temasa geçti ancak söylentinin yanlış olduğunu öğrendi. Ayrıca bulduğu hazine ile ilgili olarak Hazine Departmanı ile iletişim kurdu fakat Darphane, 1943'te herhangi bir bakır paranın basıldığını kesin olarak reddetti.

İLGİLİ:  Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler
Amerika'da 1,7 milyon dolarlık para üstü madeni para

Lutes geçen yıl eylül ayında öldü ve sikke şimdi müzayede için hazır. Madeni paraya verilen teklifler şu anda 130.000 dolar seviyesinde, ancak 1943'lük başka bir bakır madeni para New Jersey'deki isimsiz bir satıcı tarafından 2010 yılında 1,7 milyon dolara satılmıştı. Bu satışın geliri hayır kurumuna gitti.

Heritage Auctions, “Yıllar boyunca bir dizi başka örnek ortaya çıkmış olsa da, bu para kadar başka hiçbir örnek hakkında konuşulmamış ve yazılmamıştır” dedi. “Bu parça, başka hiçbir örneğe eş değer olmayan özel bir sahiplik kıvancına ilham veriyor." diyerek ekledi.

İLGİLİ:  Pocahontas: Amerika'dan kaçırılan Kızılderili kızın hikayesi

"Amerika'da 1,7 milyon dolarlık para üstü madeni para" başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.