Kategoriler
Çevre

2018'de soyu tükenen hayvanlar resmiyet kazandı

2018'de soyu tükenen hayvanlar resmi olarak açıklandı. Milyonlarca yıldan beri bu Dünya'da yaşamını sürdüren bazı hayvanlar geride bıraktığımız 2018 yılı itibariyle soylarının tükenmesiyle yüzleşti. İnsanlığın vahşi hayvanları sömürmeye devam etmesi ve yaşam alanlarının yok edilmesi 2018'de birçok hayvanın Dünya'dan silinmesine neden oldu. Vahşi hayvanlar üzerinde yapılan baskılar soylarının normalden 100 ila 1000 kat arasında daha hızlı tükenmesine yol açıyor.

2018'de soyu tükenen hayvanlar listesi

İnsanların vahşi hayvanları acımasız şekilde baskılaması son olarak 2017'de birden fazla kertenkele türünün ve bir yarasanın yok olmasına neden olmuştu. Bilim adamları, 2018'de potansiyel olarak nesli tükenmiş olduğu düşünülen üç kuş türünün adını açıkladı.

soyu tükenen hayvanlar
İşaretlenen bir Po'ouli

BirdLife International'dan biyologlar, Hawaii'nin böcek yiyen orman kuşu Poʻouli ile ve Cryptic Treehunter ve Alagoas isimli iki Brezilya ötücü kuşunun neslinin tükenmiş olduğu sonucuna vardığını açıkladı. Bununla birlikte, nesli tükenenler arasında yer alan karizmatik bir mavi papağan, belki de en çok ses getirenlerden biri oldu.

soyu tükenen hayvanlar
Nesli tükenen Alagoas kuşu

Mavi Ara isimli papağan gerçek adıyla Spix's Macaw olarak biliniyor. Bu kuş dünyaca popüler animasyon filmi Rio'da başrolde yer alan karakterlerden biriydi. Vahşi doğada hayatını sürdüremediği tespit edilen bu ötücü kuşlardan 50'ye yakını şimdi esaret altında canlı tutulmaya çalışılıyor.

İLGİLİ:  Deve (Camelus) - Özellikleri ve merak edilenler
soyu tükenen hayvanlar resmiyet kazandı
Esaret altında yaşatılmaya çalışılan Mavi Ara'lar

2018'de soyu tükenmekte olan bazı yeni hayvanlar da keşfedildi. Cortez Denizi'nde yaşayan yunus benzeri porpoita vaquita bunlardan biri. Sadece 1950'lerin sonlarında keşfedilen vaquita (körfez muturu), dünyadaki en küçük deniz memelisi olarak biliniyor. Son raporlara göre dünyada 30'dan az vahşi körfez muturu kaldı ve bunların tükenmesi fazla sürmeye bilir.

2018'de soyu tükenen hayvanlar resmiyet kazandı
Kaliforniya Körfezi'ne özgü olan Vaquita ya da körfez muturu

Beyaz gergedanların alt türü olan kuzey beyaz gergedanı benzer şekilde tehlikeye girmiş durumda. Son erkek beyaz gergadan, bu yıl Kenya'da ağır bir şekilde korunan Ol Pejeta'da öldü. Şimdi, geride sadece iki dişi gergedan kaldı.

İLGİLİ:  Yeşil floresan proteini: Karanlıkta parlayan hayvanlar

Ölü beyaz erkek gergedandan alınan spermle gergedan embriyosu oluşturuldu

Bununla birlikte, embriyolar üzerine uzmanlaşmış bilim adamları, bu gergedan alt türünü korumak için eşi benzeri görülmemiş deneyler yapıyor; yöntemler geliştiriyorlar. Bu yıl bilim adamları uzun süredir ölü olan erkek gergedandan alınan spermi kullanarak başarılı bir gergedan embriyosu yaptılar. Çabaların sonuç vermesi için şimdi beyaz dişi gergedanın bir doğum gerçekleştirmesi gerekiyor.

2018'de soyu tükenen hayvanlar resmiyet kazandı
Yalnızca dişileri hayatta kalan kuzey beyaz gergedanı

Exoskeleton ya da diğer adıyla mekanik dış iskelete sahip böcekler 2018'de doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve iklim değişikliği gibi problemlerden ciddi oranda etkilenmeye başladıklarını gösterdiler. Böcekler bu alanları terk ederek havanın daha serin olduğu dağ kısımlarına çıkmaya başladılar. Bazı bölgelerde bu türlerin varlığında yüzde 75 oranında azalma olduğu tespit edildi.

İLGİLİ:  Dikey tarım: Geleceğin çiftçiliğine bakış

2018'de soyu tükenen hayvanlar resmiyet kazandı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.