Kategoriler
Teknoloji

48.800 dolarlık akıllı saat: Ressence Type 2 özellikleri

48.800 dolarlık akıllı saat Ressence Type 2 ile tanışın. Klasik bir mekanik saat takmayı düşünüyor fakat günümüzün bazı teknolojik avantajlarına da sahip olmayı istiyorsanız, hayalinizdeki bileklik burada; tabii çok büyük bir ödeme yapmaya istekli olduğunuz sürece. Ressence, ilk konsept tasarımını açıkladıktan bir yıl sonra, Type 2 saatinin final versiyonunu resmen tanıttı.

48.800 dolarlık Ressence Type 2 akıllı saati

Daha önce olduğu gibi, Tony Fadell ile ortaklaşa tasarlanan saat, "e-Crown" yardımıyla farklı zaman dilimlerine ayarlanabiliyor veya 36 saatlik batarya yüzdesi kontrol edilebiliyor. Bunun için saatin cam yüzeyine dokunmak ya da mobil uygulamayı kullanmak yeterli. Mekanik saati yalnızca kutudan ilk çıkardığınızda geleneksel yöntemlerle ayarlıyorsunuz. Kadranın altına gizlenmiş güneş enerjisi pilleri e-Crown'a güç veriyor ve dijital tarafın bataryası tükendiğinde bile saatin otomatik olarak çalışmaya devam etmesini sağlıyor.

İLGİLİ:  En iyi Nintendo Switch kılıf ve çantaları
Videonun yirminci saniyesinde saatin nasıl çalıştığı görülüyor

Üretilen model, 2018'de gösterilen prototipe büyük ölçüde benziyor. Karşımızda 45 mm titanyum kasa ve kayış için kumaş veya deri seçenekleri bulunuyor. Kayış antrasit (siyah) ya da gri renkte sunuluyor. İlginç şekilde, 48.800 dolarlık saatte su koruması bulunmuyor. Saat sadece sıçramalara karşı dayanıklılık gösterebiliyor. En büyük özelliği ve pazarlama noktası ise elbette tamamen mekanik bir saat oluşu.

48,800 dolarlık Ressence Type 2 akıllı saat
Dışarıdan bakıldığında 48 dolarlık bir saat olduğu tahmin edilebilir

Saate dair endişe uyandıran bir önemli konu daha var: Kasada kullanılan materyallerden tahmin edebileceğiniz gibi, bu cihaz aslında sadece birkaç dijital özelliğe sahip olan oldukça lüks bir saat. Nisan ayında çıkış yapacak olan Type 2'yi bileğinize takmanız için 48.800 dolar harcamanız gerekecek. Bu da Apple Watch Hermès ve Montblanc Summit 2 gibi seçenekleri olduğundan ucuz gösteriyor. Her şeye rağmen Ressence ileride başka markalardan gelecek daha uygun fiyatlı mekanik saatlerin yolunu açabilir.

İLGİLİ:  Yeni Xbox Adaptive kontrolcüsü oyun oynamayı kolaylaştırıyor
Mekanik saat bu kol yardımıyla ayarlanıyor

Saatin yapımında "teknoloji koçu" olarak görev alan Tony Fadell daha önceleri Apple iPod'ların üretiminde büyük rol oynadı. Saatin üretici markası genellikle beş rakamlı fiyat etiketlerine sahip olmasıyla biliniyor. Marka için akıllı saatlerin Apple'ı olduğu söylenebilir ancak bu bile hafif kalır. Saat fotovoltaik pil hücreleri ile geliyor ve bu sayede 36 saatlik batarya ömrü bittiğinde kendini otomatik olarak şarj ediyor.

Fotovoltaik pil nasıl çalışır?

Fotovoltaik, güneşten gelen enerjinin güneş pilleri ile depolanmasını sağlıyor. Bu piller saatteki mikroskobik delikler içerisine gizlendiğinden gözden uzak tutuluyor. Saatin cam yüzeyine veya firmanın ifade ettiği gibi "e-Crown"a bir kez dokunulduğunda belirlenen iki saat dilimi arasında geçiş yapılabiliyor. Geçiş mekanik olarak gerçekleştiğinden göze hoş görünüyor. Bu zaman dilimleri saatin arkasındaki fiziksel manivela ile veya uygulamadan seçilebiliyor.

İLGİLİ:  1000 TL fiyatlı Astro kontrolcüsü ile tanışın

48.800 dolarlık akıllı saat: Ressence Type 2 yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.