Kategoriler
Çevre

Minik AI cihaz hayvanları kaçak avcılardan koruyacak

Bu küçük AI cihazı ile vahşi yaşam kaçak avcılardan korunabilecek. Nonprofit Resolve ve Intel iş birliği ile avcıları neredeyse gerçek zamanlı olarak tespit eden "TrialGuard AI" isimli bir akıllı bir kamera geliştirildi. Sistem, Afrika’daki vahşi yaşam alanlarına giren avcıları tespit edebiliyor ve park korucularını gerçek zamanlı olarak uyarıyor. Kalem boyutlu kameranın çalışma prensibinin arkasında AI yani yapay zeka var.

Minik AI cihazı vahşi yaşamı kaçak avcılardan koruyacak

Minik AI cihazı vahşi yaşamı kaçak avcılardan koruyacak
AI kamera yalnızca bir kalem boyutunda

Intel'de "Sosyal Yarar" departmanının AI lideri olan Anna Bethke, “AI teknolojisini insan karar mercii ile eşleştirerek, nesli tükenmekte olan hayvanların yasa dışı avlanması dahil olmak üzere en büyük zorluklarımızın bazılarının üstesinden gelebiliriz" dedi.

Bethke devamında şunları söylüyor: “TrailGuard AI ile Intel’in Movidius teknolojisi, kameranın şüpheli kaçak avcıların görüntülerini yakalamasını ve en uygun kararı verecek olan park korucularını anında uyarmasını sağlıyor.”

Derin sinir ağı algoritmaları, cihazın insanları ve araçları “yüksek derecede doğrulukla” tanımalarına izin veriyor. Cihazın güncellenmiş bir ürün olduğunu açıklayan Intel, eskiye nazaran daha iyi çalıştığını ve artık geçen bulut örtüsüne, kuşlara veya canlılara alarm vermediğini belirtiyor.

Batarya değişimi olmadan 1,5 yıl boyunca vahşi ortamlarda çalışmak üzere tasarlanan TrailGuard AI, avcılardan ve hayvanlardan daha kolay saklanması ve kamufle edilmesi için bir kalem boyutunda dizayn edilmiş. Yapay zeka kamerasında Intel’in Movidius Myriad 2 yongası kullanılıyor.

Minik AI cihazı vahşi yaşamı kaçak avcılardan koruyacak
Yapay zeka kamerasının boyutu kolayca kamufle olmasını sağlıyor

Fillerin soyu 10 yıl içerisinde tükenebilir

Washington D.C. merkezli bir kamu politikası anlaşmazlığı çözüm örgütü Resolve'a göre, her on beş dakikada 1 fil öldürülüyor. Bu yılda yaklaşık 35.000 kalın derili hayvanın (pachyderm) kaçak avcılar tarafından yakalandığını gösteriyor. Bu nedenle uzmanlar, fillerin on yıl içinde soylarının tükeneceğini tahmin ediyor.

Gergedanlar, goriller ve kaplanlar gibi diğer büyük hayvanlar da bu tehlikenin içinde. Avcıların tuzağına yakalanabilecek zürafalar ve antiloplar da (gnu) bu listeye dahil. TrailGuard AI başlangıçta Serengeti ve Garamba ile başlayarak 100 Afrika bölgesinde görev yapacak. Üreticiler gelecekte Güneydoğu Asya ve Güney Amerika'ya yayılmayı planlıyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi vahşi yaşamı korumak için uzun zamandır AI uygulamaları üzerinde çalışıyor. Analistler başlangıçta kaçak avcıların uğraklarını tahmin etmek için yapay zekayı ve oyun teorisini kullandılar. Derin öğrenme teknolojisi sayesinde şimdi onları durduracak potansiyele sahipler.

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.

Arşivi görüntüle