Kategoriler
Politika

Yüzlerce Alman politikacının sohbet konuşmaları sızdırıldı

Bilinmeyen bir şahıs, Alman politikacıların kredi kartı bilgilerini ve özel sohbetlerini, diğer rapçiler ve medya figürlerinin verileriyle birlikte geçtiğimiz ay sızdırdı. Sızıntı, Almanya'nın aşırı sağ partisi "Almanya için Alternatif" (Alternative for Germany) hariç olmak üzere Başbakan Angela Merkel'in bürosuna ve Almanya parlamentosundaki tüm siyasi partililere ait verileri kapsıyor.

Yüzlerce Alman politikacının sohbet konuşmaları sızdırıldı

Alman portalı RBB geçtiğimiz sabah ilk haberi verdi. Associated Press'e göre, söz konusu dosyalar yaklaşık 17.000 takipçisi bulunan ve şimdi askıya alınan bir Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı. Alman siber güvenlik ajansı başkanı Arne Schönbohm, sızıntının yaklaşık 1000 kişinin bilgilerini içerdiğini ve parlamentodaki yalnızca bir siyasi partinin bundan etkilenmediğini söyledi.

İLGİLİ:  ABD 2018'de Afganistan'a 7.400 bomba bıraktı: 10 yılın en yükseği
Yüzlerce Alman politikacının sohbet konuşmaları sızdırıldı
Bir sağ parti dışında tüm Alman siyasi üyelerinin hassas bilgileri sızdırıldı

Bilgi aralık ayının Advent takvimi (Noel öncesi dört hafta) izlenerek açıklandı. Twitter hesabı ayın ilk yarısında rapçiler ve TV sunucularının bilgilerini sızdırdı. Politikacıların verileri ise ayın sonunda, 28 Aralık’ta yapılan son gönderiyle yayınlandı. Bununla birlikte, bazı raporlar (BBC raporları dahil) yetkililerin düne kadar durumun farkında olmadıklarını belirtti. Siber Güvenlik Başkanı Schönbohm, basına yaptığı açıklamada, ajansının aralık ayında yapılan sızıntıları fark ettiğini ancak veri dökümlerinin yalnızca dün bu boyutta gerçekleştirildiğini söyledi.

Sızıntı 2018 aralık boyunca devam etti ancak henüz yeni fark edildi

Merkel'in ofis sözcüsü Martina Feitz, “İlk bakışa göre şansölyeye ilişkin veriler dahil olmak üzere yayınlanmış olanlar arasında hiçbir hassas bilgi ve veri yer almadığı anlaşılıyor” dedi. Alman Siber Güvenlik Başkanı bazı bilgilerin onaylanmış olduğunu söylemesine rağmen Feitz, sızıntıların yanlış bilgi içerebileceği konusunda uyardı. “Alman hükümeti bu olayı çok ciddiye alıyor” dedi.

İLGİLİ:  Bilgisayar verisi metabolizma molekülüne gizlendi

Diğer detayların yanı sıra, sızıntının Merkel’e gönderilen mektupların kopyalarını, Yeşiller Partisi lideri Robert Habeck’in özel aile sohbetlerini ve Sosyal Demokrat Parti üyesi Florian Post’un finansal hesap bilgilerini de içerdiği söylendi. Adalet Bakanı Katarina Barley saldırıyı “ciddi” olarak nitelendirdi. “Bunun arkasındaki insanlar demokrasimize ve kurumlarımıza duyduğumuz güvene zarar vermek istiyor” dedi.

Yüzlerce Alman politikacının sohbet konuşmaları sızdırıldı
Almanya parlamentosunda gerçekleştirilen bir oylama oturumu

Almanya hükümeti son yıllarda birçok siber saldırıya maruz kaldı ve daha önce bununla ilgili Rus devletinden destek alan bilgisayar korsanlarını suçladı. Geçen yıl, yerel istihbarat teşkilatı başkanı Hans-Georg Maassen, Rusya’yı 2016 seçimlerinde Amerikan Demokratik Ulusal Komitesi’ndeki saldırılarla bağdaştırarak, siyasi etki kampanyaları için veri toplamaya çalışmakla suçladı.

İLGİLİ:  Nepal, Everest izinlerini artırdı, ölen dağcı sayısı yükseldi

Ayrıca bu son sızıntı için Schönbohm, araştırmacıların saldırıdan kimin sorumlu olabileceğini belirlediklerini söyledi. Ancak bunun harici bir saldırı mı yoksa ajansın içinden bir sızıntı mı olduğu henüz belli değil. Kaynaklar içişleri bakanlığı sözcüsünün her iki olasılığı da kabul ettiğini söylüyor.

"Yüzlerce Alman politikacının sohbet konuşmaları sızdırıldı" başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.