Kategoriler
Çevre

Antik yaşamın izleri Antarktika Gölü'nün derinliklerinde bulundu

Araştırmacılar, Antarktika'da bir buzulu 3,500 metre kazarak altında bulunan özel bir göle ulaştı. Sıcak su matkabı kullanarak yaptıkları bu işlem ile bilim adamları gölde antik yaşamın izleri ile karşılaştı. Minik korunmuş hayvan kalıntıları özel bir kamera yardımıyla kayda alındı. Keşfedilen antik hayvanlar, 10 bin yıl veya 120 bin yıl önce bir zamanlar Dünya'da yaşadığına inanılan minik canlılara işaret ediyor.

Antik yaşamın izleri Antarktika Gölü'nün derinliklerinde bulundu

“Sürpriz keşif” olarak adlandırılan gelişme, Antarktika'daki biz göl üzerinde yapılan aylar süren çalışmalar sonucunda başarıldı. Bilim adamları önce yüzeydeki buzulun 3500 metreden daha derininde bir gölün olduğunu keşfetti. Bu göldeki hayvanların karkasları binlerce yıl bozulmadan kalmayı başarmıştı.

İLGİLİ:  İklim değişikliği: Nedenleri ve etkileri

“Su ayıları” veya “yosun domuz yavruları” olarak da bilinen ölü kabuklu deniz hayvanlarının ve tardigradların keşfi, Güney Kutbu'ndan yaklaşık 640 kilometre uzaklıkta bulunan Mercer Buzulaltı Gölü'nü delme görevini gerçekleştiren ABD'li bir araştırmacı ekip tarafından yapıldı.

Buzulun binlerce kilometre altındaki gölde bulunan minik antik hayvanların keşfedilmesi Nebraska-Lincoln Üniversitesi'nde mikro-paleontolog olan David Harwood tarafından “tamamen beklenmedik” olarak tanımlanıyor. Kendisi SALSA olarak bilinen özel Antarktika keşif gezisinin bir parçası.

Günlerce kalın buz kütlelerini kırarak geçirdikten sonra SALSA ekibi, 28 Aralık'ta bilim enstrümanlarını yerleştirmek, gölün nadir görüntülerini yakalamak ve örnekler toplamak için bir delik açarak özel aleti gönderdi. Altı günlük bir örneklemeden sonra, araştırmacılar SALSA blog yazısında, “Antarktika kıtasını görme biçimimizi gerçekten değiştirecek yeterli materyal” topladıklarını söylediler.

İLGİLİ:  Var olduklarına inanması güç hayvanlar

Dünya'nın hızlıca soğuması minik canlıları mumyaladı

Araştırmacılar, Mercer Gölü'nden gelen hayvanların en azından bazılarının kara canlıları olduğunu söyledi. Sekiz ayaklı tardigrad (su ayıları), nemli topraklarda yaşadığı bilinen antik türleri andırıyor. Yaratıkların, Transantarktika Dağları'nda, kabaca Mercer Gölü'nden 31 km uzaklıkta, buzulların olmadığı kısa sıcak dönemlerde – son 10,000 yılda ya da 120,000 yıl önce – gölet ve akarsularda yaşadıklarına inanılıyor. Daha sonra, iklim soğudukça, buz bu hayvanların vahalarını yok etti.

Antik yaşamın izleri
Mercer Buzulaltı Gölü'ndeki SALSA kampında, ekip buzları delmek ve gölden örnek almak için tam üç haftasını geçirdi. Takım 45 bilim adamı, bir delici ve destek ekibinden oluşuyor. (Fotoğraf: SALSA)

SALSA ekibinin bir parçası olmayan Kaliforniya Üniversitesi'nden bir buz bilimci Slawek Tulaczyk, “Bu gerçekten harika” diyor. Ona göre yaşanan gelişme, “Kesinlikle şaşırtıcı.” 1990'lardan bu yana buzulun altından alınan çökeltileri inceleyen Tulaczyk, buz tabakasının altında daha önce bunun gibi antik yaşam kalıntılarına rastlamadığını söylüyor.

İLGİLİ:  Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı

Mercer Gölü on yıldan daha uzun bir süre önce uydu görüntüleri aracılığıyla keşfedildi. Ancak şimdiye kadar hiç ayak basılmadı. Antarktika buzulunun altındaki 400 gölden yalnızca bir tanesi. Uzmanlar bu gelişmenin, Mars'ın derinliklerinde veya Jüpiter ile Satürn'ün buz kaplı aylarında benzer organizmaları bulma umutlarını artırabileceğini söylüyor.

Bilim adamları şimdi keşfedilen yaratıkların DNA'sını sıralayarak, Antarktika buzullarının bin yıl önce ne zaman ve ne kadar geri çekildiğini öğrenmek için çalışıyor. Karkaslardan, çamurdan ve göl suyundan DNA artıklarının toplanması, kabuklu antik deniz hayvanlarının tuzlu veya tatlı su türlerine ait olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak.

Antik yaşamın izleri Antarktika Gölü'nün derinliklerinde bulundu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.