Kategoriler
Çevre

Buzulların erime hızı yüzde 240 arttı

Dünya'da iklim değişikliği yavaşlamıyor: Son araştırmalara göre Antarktika buzullarının erime hızı yüzde 240 oranında arttı. Bilim insanlarının sera gazlarının gezegeni nasıl olumsuz yönde etkilediğini yeniden değerlendirmeye aldı. Sonuçlar tüm araştırmacılarda şok etkisi yarattı. Dünya, kaderine hiç olmadığı kadar hızlı şekilde yaklaşıyor.

Dünya buzulları hiç olmadığı kadar hızlı yok oluyor

Pazartesi günü, Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri tarafından yayımlanan bir araştırma, Antarktika'nın 1979'dan 2017'ye kadar yılda altı kat daha fazla buz kaybettiğini ortaya koydu. Buzulların erime hızı ölçüldüğünde ortaya çok şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Buna göre Dünya, kaderine düşündüğümüzden daha hızlı yaklaşıyor.

İLGİLİ:  Bilim tarihinin en zekice kurgulanmış deneyleri
Antarktika’nın 1979 – 2017 arasındaki buz kütlesi şeması. (Fotoğraf: 1979-2017 / PNAS: Antarktika Buz Kütlesi Tabakasının 40 Yılı)

NASA'nın Jet Tahrik Laboratuvarı, Hollanda'nın Utrecht Üniversitesi ve Irvine'daki Kaliforniya Üniversitesi'nden buzul araştırmacılarının yaptığı çalışmada bu hızlanan erimenin, uluslararası deniz seviyelerinin son 40 yılda yarım santim yükselmesine neden olduğunu bulundu. Ekip, bölgedeki buzulların neden bu kadar hızlı eridiğini öğrenmek için, geriye kalan Antarktika buzul kütlesinin 176 havzasını, 18 bölgesini ve çevresindeki adaları inceledi.

Bilim adamları iç havzalardaki kar yağışını, buzul erimesiyle karşılaştırarak buz tabakasının dengesini tahmin ettiler. Buz levha dengesi verileri, NASA’nın IceBridge Operasyonu için çekilmiş hava fotoğrafları, uydu radarı interferometresi ve devam eden Landsat uydu fotoğrafları serisi ile toplandı.

İLGİLİ:  Mini hortum Amerika'da bir aracı ters çevirdi

Buzulların erime hızı yılda ortalama 48 milyar ton arttı

Bu analiz sürecinin ardından ekip şok edici sonuçlara rastladı: 1979'dan 1990'a kadar Antarktika, yılda ortalama 40 gigaton buz kaybetti (bir gigaton bir milyar tona eşittir). 2009-2017 arasında ise Antarktika yılda yaklaşık 252 gigaton buz kaybetti. 1979-2017 arasında erimenin hızı da yükseldi. Erime 1979'dan 2017'ye kadar on yılda bir ortalama 48 gigaton arttı.

Buzulların erime hızı araştırmalara göre yüzde 240 arttı
Dünya'nın kliması olan Antarktika'daki buzulların erimesi ikliminin tehlikeli şekilde değişmeye başladığını gösteriyor

2001'den 2017'ye, buz erime oranı yüzde 280 artarak yılda 134 gigaton'a yükseldi. Çalışmanın bir başka önemli bulgusu, Doğu Antarktika'nın 1979'dan 2017'ye kadar olan toplam buz kütlesi kaybında nasıl önemli bir rol oynadığıydı. Bilim adamları, alanın son yıllarda iklim değişikliğine karşı daha duyarlı hale geldiğini belirtti.

İLGİLİ:  Ay'da yaşamak: Oksijen üretmek, ev yapmak ve üs kurmak

Araştırmanın baş yazarı Eric Rignot basın açıklamasında, “Doğu Antarktika’nın Wilkes Land sektörü, genel olarak 1980’lerden itibaren, kitlesel buz kaybında her zaman önemli bir katılımcı olmuştur” dedi. Aynı zamanda, “Bu önemli çünkü Doğu Antarktika, Batı Antarktika ve Antarktika Yarımadası'ndan daha fazla buza sahiptir." ifadesini kullandı.

Buzulların erime hızı araştırmalara göre yüzde 240 arttı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.