Kategoriler
Teknoloji

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

Yılın belki de en önemli teknoloji fuarı olarak bilinen CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) önümüzdeki 8 Ocak (Salı) ve 12 Ocak (Cumartesi) tarihleri arasında düzenlenecek. Bir kez daha Las Vegas'ta gerçekleştirilecek olan CES 2019'da bizleri PC dünyasından kameralara ve otomobillerden VR ürünlere kadar birçok farklı teknolojik ürün bekliyor. Yeni katlanabilir telefonlar ve yapay zeka asistanlarıyla donatılmış akıllı evler fuarın gözdeleri arasında olacak. İşte CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

Bu yıl CES 2019'da yer alacak kategoriler şöyle: Bilgisayar, taşımacılık, drone, telefon, televizyon, oyun donanımı, kulaklık, akıllı ev, gadget, sağlık, kamera, yaratıcı araçlar ve VR / AR (sanal gerçeklik / artırılmış gerçeklik). Şimdi tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan ve birçoğu 2019'da satışa sunulacak yeni teknoloji ürünlerine göz atalım.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da masaüstü ve dizüstü PC'ler

PC endüstrisi, CES 2019'a girerken ilginç bir yerde. Bu yıl yine çok sayıda evrimsel değişiklik görmeyi bekliyoruz: Intel’in en yeni işlemcilerini kullanan ürünler, Nvidia’nın yeni GPU’ları hakkında bilgiler ve muhtemelen her iki cephede de rekabetini artırmaya devam eden bir AMD ile karşılaşacağız. Geçen yılın büyük trendi, inanılmaz küçük dizüstü ekran çerçeveleri yeni tasarımlarıyla karşımıza çıkabilir. İlk defa 5G destekli dizüstüler ile karşılaşabiliriz.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da oyun cihazları

Yıllar geçtikçe, oyunculuk istikrarlı bir şekilde CES'in odak noktalarından biri haline geldi. Konsol endüstrisi tipik olarak bundan uzak kalırken, büyük gösteriler için E3'ü tercih ediyor. CES 2019'da daha keskin grafikler, kavramsal ve deneysel bilgisayar tasarımları ve her zamankinden daha büyük ve daha güzel 4K ekranlar görebiliriz. Nvidia RTX grafikleri hakkında bilgi verecek. Acer, Alienware, Asus, Razer ve diğer markalar yeni oyuncu ürünlerini sergileyecek. AMD muhtemelen Nvidia ile rekabet edecek bazı donanımlar tanıtacak. Google ve Microsoft ise sadece internet bağlantısı oyun oynamaya yarayan akış sistemleri hakkında konuşacak.

İLGİLİ:  AMD'nin Nvidia'yı bitirmesi beklenen Navi 23 GPU'su ve daha fazlası ortaya çıktı
CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da otomobiller

Son birkaç yılda CES, otomotiv endüstrisi için en önde gelen fuarlardan biri haline geldi. CES'ten hemen sonra gelen Detroit Auto Show'un 2020'den başlayarak yaza taşınacak olması çok tepki topladı. O nedenle büyük otomobil üreticilerinden bazıları, en yeni ve büyük ürünlerini sergilemek için fuarda olacaklar. Bunlar arasında yeni elektrikli SUV'larını tanıtacak olan Audi ve Mercedes-Benz ve Hyundai gibi markalar bulunuyor.

Fotoğraf ve video çekimleri için en iyi drone: DJI Mavic 2 Pro

CES 2019'da drone'lar

Konu drone'lar olduğundan en iyi ürünleri üreten DJI, 99 dolarlık yeni oyuncakları Tello'yu Ryze ortaklığı ile piyasaya çıkardıktan sonra bir süredir sessizliğini koruyordu. Çinli şirketin CES'te yeni bir drone tanıtması beklenmiyor. Son olarak Osmo Pocket'i piyasaya çıkardı ancak kendisi bir drone değil; 4K video çeken küçük bir el cihazı. Bu da teknoloji fuarında daha küçük oyunculara yer açıldığı anlamına geliyor. Drone aksesuar üreticileri bu yıl ürünleri sergileyebilir. CES 2019 İnovasyon Ödülü'nü alan FT Aviator bunlar arasında olacak. FT Aviator tek elle kullanılabilen bir drone kontrolcüsü ve bir NASA astronotu olan Scott Parazynski tarafından tasarlandı.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da telefonlar

Katlanabilir cihazlar telefonda tarafında bu yılki CES'in ana konusu olacak. Birden fazla cihaz üreticisi bir tür katlanabilir telefon göstermeyi planlıyor. Ancak bu tanıtımların bazıları kapalı kapılar ardında olacak. Gelecek ay Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi, telefon lansmanları için hala önemli bir etkinlik durumunda. Ancak CES, Barselona'da beklenmesi gerekenlerle ilgili titiz bilgiler verecek. Katlanabilir telefonların ötesinde, arka ve önde yüzünde ekranlar olan cihazlarla karşılaşabiliriz.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da televizyonlar

CES 2019, 8K TV'lerin gözdesi olacak. Her ne kadar 8K destekli içerikler oldukça az olsa da 8K ekran yarışı tüm hızıyla sürüyor. CES'de Samsung, Sony, TCL ve LG TV'lerle karşılaşabiliriz. LG imzası haline gelen OLED ekranlar tanıtmaya devam ederken Samsung QLED LCD'li ürünler sergilemeyi sürdürecek. Kaç üreticinin HDMI 2.1 desteğine geçiş yapacağı asıl merak edilenler arasında. Harici cihazlardan 8K içerik izlemek için HDMI 2.1 bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Ev sineması tarafında Dolby Atmos ses barı ve surround sisteminin tanıtımını görebiliriz. Ayrıca Netflix paket fiyatlarında değişiklik yapacağından bahsetmişti.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da kulaklıklar

Tüketici kulaklık pazarı 2018 boyunca gerçekten değişti ve şimdi USB-C şarjlı, dahili ses asistanı ve uzun pil ömürlü çok sayıda kablosuz kulaklıkla karşılaşıyoruz. CES fuarında üreticilerin daha akıllı, daha çekici ve sonu olarak daha geniş bir kitleye hitap eden ürünler geliştirdiğini görebiliriz. Sony son birkaç yıldır bu yarışın zirvesinde. Ancak rakiplerin ürünleri de hafife alınacak türden değil. USB-C kulaklıklar ve daha uzun pil ömrü fuarın odak noktasında olacak.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da akıllı evler

2018 itibariyle akıllı ev aletlerinin çoğu halihazırda Google Assistant ve Amazon Alexa ile uyumlu hale geldi. Bu nedenle bu yılki haberler küçük yazılım geliştirmeleri ile ilgili olabilir. Bunlara çamaşır makinenizin telefonunuzla konuşması veya ışıklarınız ve TV'nizin birbiriyle iletişim kurması gibi örnekler verilebilir. Yeni nesil akıllı kapı zilleri, buzdolapları, mikrodalga fırınlar ve diğer alet ve ürünler görmeyi bekleyebiliriz. Akıllı ev dünyasında iyileştirilmeye açık çok sayıda nokta var.

CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

CES 2019'da VR / AR gözlükler

Yıllar önce sanal gerçeklik yeni ortaya çıkmaya başladığında CES, Oculus VR'ın tanıtımı ile gündem olmuştu. VR bugün daha ucuz ve daha iyi hale gelmesine rağmen her iki teknolojiye olan ilgi bir miktar azalmış durumda. Geçen yılki şov VR ve AR anlamında pek zengin geçmemişti. Şu an için HTC'nin Vive ürünü için bir basın toplantısı gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu gelişmenin dışında, VR oyun desteği genişlemesini sürdürüyor.

İLGİLİ:  Çip organ teknolojisi: Özelliği ve önemi

"CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler" başlıklı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/


Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.