Kategoriler
Çevre

Orman şehirler Çin'i yemyeşil bir ülke haline getiriyor

Çin bir zıtlıklar ülkesidir. Ülkenin kırsal kesimleri güzel yeşil alanlarla tanınır. Şehirleri ise gerçek anlamda "nefesinizi keser". Sokaklarda insanları tehlikeli kirli havayı solumaktan kaçınmak için yüz maskesi takarken görmek yaygındır. Hükumet bu kötü gidişatın etkilerini azaltacak yeni planlar üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri de oldukça heyecan verici görünen orman şehirler. Amaç şehirlerin mimarisini çok daha yeşil hale getirmek.

Çin şehirleri bitki örtüsüyle iç içe olacak

Pekin gibi büyük Çin şehirleri hava kalitesi anlamında her zaman “çok sağlıksız” olarak adlandırılır. Kirlilik konusundaki bu kötü itibar – ve bununla ilişkili sağlık sorunları – Çin'i daha hızlı harekete geçmeye itiyor. Kötü havayla dolu şehirleri temizlemenin yanı sıra, iklim değişikliğiyle mücadele, Çin’in mevcut beş yıllık planının önemli bir parçasını oluşturuyor.

çin orman şehri
Shijiazhuang Orman Şehri için hazırlanan kavramsal çizim

Ülke bir yandan sürdürülebilirliğini iki katına çıkarırken bir yandan sağlam ekonomisini güçlendirmenin yeni yollarını buluyor. İnşaat, mimarlık ve kentsel tasarım gibi alanlarda Çin pazarlarında önemli yatırım fırsatları doğmaya başladı. Aslında, Çin'in önümüzdeki on yıl içinde dünya inşaatının neredeyse yarısı için ana üs olması bekleniyor. Şu anda ülke yılda iki milyar metrekare inşaat yapıyor.

İLGİLİ:  Minnesota bahçelerini arı dostu yapanlara ödeme yapacak

Orman şehirler ve dikey ormanlar

Çin şehirlerindeki mevcut inşaat projelerinin birçoğu sıkı çevresel düzenlemelere uymak zorunda. Çin hükumeti şimdi yeni kentsel binaların yüzde 50'sinin "sürdürülebilir" olarak sertifikalandırılmasını istiyor. Çin Devlet Konseyi Yeşil Bina Eylem Planı, okullar ve hastaneler gibi kamu binalarının, ülkenin üç yıldızlı derecelendirme sistemi olan Yeşil Bina Değerlendirme Etiketi'nde belirtilen sürdürülebilir bina standartlarını karşılamasını zorunlu tutuyor.

Bu sistem toprak, enerji, su, kaynak verimliliği, iç ortam kalitesi ve işletme yönetimi dahil olmak üzere altı farklı kategoriyi göz önüne alıyor. ABD’nin Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik (LEED) sistemi Çin'de önemli bir yere sahip. 2015 yılında, Çin'in büyük şehirlerinin 10'unda LEED sertifikalı A sınıfı ofis binaları toplam pazarın yüzde 28'ini oluşturdu.

Çin 'orman şehirler'
Liuzhou Orman Şehri konsept tasarımı

Bu tür projelerin devam etmesi ve yatırımcıların katılımını sürdürmesi şart. Bunun için finansal teşvikler söz konusu. Çin'de yeşil sertifikalara sahip ofis binaları yüzde 26'ya kadar kira indirimi kazanıyor. Bu binalar aynı zamanda ticari emlak piyasasında daha yüksek büyüme şansına sahip oluyor. Ek olarak, Çin’in sürdürülebilir mimariye bağlılığı, atık yönetiminden LED aydınlatmaya, rüzgâr ve güneş enerjisine kadar çeşitli sektörlerde de büyüme fırsatlarına yol açıyor.

İLGİLİ:  Deniz salyası nedir? Oluşumu ve önlenmesi

Çin’in Shenzhen bölgesi, Çin hükumetinin 2030'u hedef olarak seçtiği üç “sürdürülebilir kalkınma bölgesinden” biri. Shenzhen’in kuzeyindeki bir sanayi merkezi olan Shijiazhuang için oldukça iddialı bir “Orman Şehir” projesi planlanıyor. Umutlar, bu girişimin Shijiazhuang’ın yüksek hava kirliliği oranını azaltacağı yönünde.

Çin'in yeşil şehir fikri tüm dünya ülkelerine ilham verebilir

Mimarlık firması Stefano Boeri Architetti tarafından oluşturulan sanatsal çizimler, Orman şehirleri, her binanın bitkilerle kaplı olduğu sürdürülebilir bir ütopya olarak tasvir ediyor. Bu binaların 100.000 insan tarafından üretilen binlerce ton karbondioksit ve kirletici maddeyi temizlemesi bekleniyor.

orman şehirler
Orman şehirler Dünya'nın geleceğinde kaçınılmaz bir yere sahip olacak

Shijiazhuang Orman Şehri, Çin'de yeşil şehir türünün en iddialı örneği; ancak ilk değil. Liuzhou'da, Çin’in dağlık güney Guangxi bölgesinde, bir başka “Orman Şehri” kuruluyor. Şangay'dan yaklaşık bir saat ötedeki Nanjing'de, şehir silüetine iki "Dikey Orman" binası ekleniyor. Nanjing'deki bu iki binanın her yıl havadan 25 ton karbondioksiti emmesi ve günde yaklaşık 60 kg oksijen üretmesi bekleniyor.

İLGİLİ:  Taş yutan timsahlar su altında daha uzun süre kalıyor

Orman Şehirler ve Dikey Ormanlar gibi çabalar Çin'in sürdürülebilirliği ve ekonomik büyümesi için önemli projeler olarak görülüyor. Ancak Dünya Ekonomik Forumu, bu yeşil ekonominin hayata geçirilmesi için ülkenin 19,4 trilyon dolara daha ihtiyacı olduğunu tahmin etti. Özel ve kurumsal yatırımın bir kombinasyonu ile bu hayal bir gün belki de gerçekleşebilir. Bu olursa dünyanın diğer ucundaki ülkeler de benzer adımlar atacaktır.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.